Menü
Yeni Albüm : Bilal Karaman'ın ikinci albümü: "Patika"
23 Ocak 2013 Çarşamba - 23:29 GMT
Bilal Karaman

Dünyaca ünlü, efsanevi bas gitarist Marcus Miller ile Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleştirdiği performansla henüz tanımayanların da dikkatlerini üzerine çeken ve Türkiye'nin önemli gitaristleri arasında yerini alan Bilal Karaman'ın ikinci albümü "Patika" Baykuş Müzik etiketiyle raflarda.

Karaman 11 yaşından beri gitar çalıyor. Tam bursla okuduğu Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nden 2004 yılında mezun oldu. Gerek Bilgi Üniversitesi'nde gerekse kendi çabaları ile Türkiye ve dünyanın önemli gitaristleri ile birlikte çalışma fırsatı buldu. Mezun olduktan sonra Türkiye ve yurt dışında pek çok konser verdi, önemli müzisyenlerle çeşitli projelerde ve festivallerde yer aldı.

2009 yılında Nardis Caz Gitar Yarışması'nda birinci oldu. 2011 yılında ise ilk solo albümü "Bahane" yayınlandı.

"Patika"da Bilal Karaman'ın kendi bestelerinin yanı sıra Refik Talat Alpman, Mustafa Sayan, Haydar Tatlıyay ve Ferruh Avni Yarkın bestelerine ve "Lamma Badda", "Çay Elinden Öteye" isimli anonim eserlere de yer verildi.

Dünyaca ünlü caz müzisyeni Lars Danielsson albüme ismini veren Patika isimli parçada kontrbası ile Bilal Karaman'a eşlik etti. Albüme "ses" veren diğer müzisyenler Gevende'den tanıdığımız Ahmet K. Bilgiç, Gökçe Gürçay ve Ömer Öztüyen'in yanı sıra Ayşe Akarsu ve Murat Aziret oldu.

Albümde yer alan parçalar:

Mahur Saz Semaisi
Mavi Pansiyon
Patika
Gölgeler Diyarı
Ağustos Böceği
Tanrı İstemezse
Lamma Badda
Çay Elinden Öteye
Çiftetelli

Müzisyenler:

Bilal Karaman: Akustik, klasik, elektrik gitar
Lars Danielsson: Kontrbas (3)
Ahmet K. Bilgiç: Vokal, perküsyon (2)
Ayşe Akarsu: Perküsyon (5, 9)
Gökçe Gürçay: Perküsyon (5, 9)
Murat Aziret: Vokal (4)
Ömer Öztüyen: Perküsyon (5, 9)