Menü
Yeni Albüm : MAJESTE, majesteleri dansa davet ediyor!
03 Ocak 2013 Perşembe - 13:08 GMT
Majeste

Müziğini "Alternatif Pop" olarak tanımlayan ve tekdüzeliğin içinde farklı bir soluk olmaya aday Majeste, kendi adını taşıyan ilk albümü Pasaj Müzik etiketiyle yayınlandı. Majeste, 2007 yılında Kerem Ozan Şahin ve Alper Gemici tarafından kuruldu. Yapım aşaması 1 yıl süren, tüm şarkı sözleri Ozan'a, beste ve düzenlemeleri Ozan ve Alper'e ait ilk albümlerinin prodüktürlüğünü de kendileri üstlendiler.

Kayıt ve mixleri Deneyevi, İskender Paydaş ve Hit Fabrikası'nda tamamlanan albümün masteringi ise Çağlar Türkmen'e ait.

Majeste'nin altyapı ve düzenlemeleri ile farklı bir üslubu benimseyen soundunun en önemli özelliği, R&B ve HipHop alt yapılarını kullanıp ritm anlayışını ön planda tutarak, gitar, oryantal perküsyon ve yaylıları uyum içinde kullanmaları.

majeste albümünde hem çok eğlenceli, hem de aşkın "sonrası" hallerini anlatan slow ama ritmik şarkılar yer alıyor.

Ozan, aldatılmayı yaşadığında "Ellerin Dert Görmesin"i, askerliği sırasında nöbette yıldızlara bakıp İzmir'i hayal ederken "Alsancak"ı, İstanbul'da sabrının taştığı o malum zamanlarda "Çok Geçerli Sebeplerim Var"ı yazdı. "İçin Rahat Olsun" kendine has dalgacı bir üslupla giden sevgiliye restini çekerken, "Bana İnanma" hala aşka inananların azınlığını nakaratındaki keskin benzetmeyle anlatıyor.

Albümün çıkış şarkısı "Hadi Sil Baştan" ise, Ozan ve Alper'in aynı zamanda aşk acısı çektiği bir dönemde, moraller dipte stüdyoda otururken ortaya çıktı. Şarkının bir anda saran moduyla dertlerini unutup evlere dönerken, Ozan dolmuşta sözleri yazdı ve bu en kısa sürede tamamladıkları şarkıları oldu.

Oryantal bir tınıya ve modern ritmik yapıya sahip bu şarkı ile Majeste gidenin ardından ağlamayı bırakanları dansa davet ediyor.

Majeste'nin ilk video klibi albümün en hareketli ve eğlenceli şarkılarından biri olan "Hadi Sil Baştan"a Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde çekildi. Post prodüksiyonu Baran Sabuncuoğlu tarafından yapılan klipte light graffiti tekniği kullanıldı.

Majeste

Ozan, solist olarak İstanbul'da çeşitli gruplarla sahne aldıktan sonra 2006 yılında İTÜ Miam'da ses mühendisliği bölümüne başladı. Jazz, rock, klasik ve pop gibi çok çeşitli tarzda projelerde ses mühendisi olarak çalıştı.

Alper ise müzik yaşamına 18 yaşında, Majeste'nin davulcusu Cengiz Tural ile kurduğu grupta gitar çalarak başlayıp, ses mühendisi, müzisyen ve aranjör olarak Göksel, Nil Karaibrahimgil, Yalın, Teoman, Candan Erçetin, Kurban, Athena ve Keremcem gibi sanatçıların albümlerinin stüdyo süreçlerinde yer alarak devam etti.

Ortak arkadaşları tarafından 2007'de müzik yapmak için tanıştırılan Ozan ve Alper, ilk günden başlayarak yüksek bir sinerjiyle verimli bir üretim sürecine girdiler. Çok çalışıp, kafa patlattılar. Sonuçta ulaştıkları müziğin şekillenmesinde prodüksiyonlarında yer aldıkları başarılı pop ve rock albümlerinden edindikleri tecrübelerin de büyük payı oldu.