Menü
Röportaj : Erkan Özkaya röportajı!
04 Aralık 2012 Salı - 14:59 GMT
Erkan Özkaya

Yıllardır birçok futbolcuya menajerlik yapan Erkan Özkaya, "Bay Bay" adlı albümü ile müzik marketlerde yerini aldı ve Emre Kaya, Hakkı Yalçın, Niran Ünsal, Lara, Adnan Fırat, Burak Yeter gibi önemli isimlerin imza attığı albümü ile ilgili merak edilenleri yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Düetlerin aranan ismi olur muyum bilmiyorum ama bundan sonra ki albümümde düet yapmak istediğim isim sevgili Sıla..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müzikle çocukluğumdan beri uğraşıyorum çünkü müzisyen bir aileden geliyorum abim de ses sanatçısı. Albüm yapmaya karar vermem hep aklımda olan bir şeydi ama doğru zamanı bekliyordum ve çevremdeki dostlarımın teşvikiyle iyi eserler bulunca evet artık zamanı geldi deyip albümümü çıkardım.

Asıl mesleğin futbolcu menajerliği ama bir yandan da müzikle ilgileniyorsun, ikisi bir arada nasıl yürüyor?

Evet işlerim çok yoğun ama şu anda çocukluktan kalan bir hayalimi gerçekleştirdiğim için ikisini de ayırt edip ve profesyonel bir şekilde işlerimi yürütüyorum ve iyi bir ekip çalışması yaptığımız için işlerim aksamıyor.

"Bay Bay" adlı albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştın?

Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl sürdü çok fazla eser dinledik ve bu eserlerin arasından seçip bu albümü yaptık, albümün müzik yönetmenliğini İlker Tekyaygil üstlendi, Emre Kaya, Hakkı Yalçın, Niran Ünsal, Lara, Adnan Fırat, Burak Yeter gibi çok değerli müzisyenlerle çalıştım ve gerçekten içime sinen bir albüm oldu.

Albümünün çıkış şarkısı olan "Çek Git" nasıl ortaya çıktı, sana ulaşma hikayesini anlatır mısın? Lara düet yapma fikri nasıl gerçekleşti?

"Çek Git" söz ve müziği Emre Kaya ya ait bir eser, Emre özel hayatımda da görüştüğüm ve sevdiğim bir arkadaşım, albümün repartuar çalışmalarını yaparken yüzlerce şarkı dinledik ve Emre de o dönem kendi albümü için çalışıyordu. Çek Git şarkısını bana dinletti ve ben Emre'ye "bu şarkı benim olsun" dedim ve sağ olsun oda bana eseri verdi. Sonrasında, ben şarkıyı okuduktan sonra bu şarkıda bir şey eksik, tam düetlik bir şarkı diye düşündüm ve sesini yorumunu her zaman beğendim sevgili Lara'ya teklif ettik ve Lara da seve seve olmak isterim dedi ve Çek Git şu andaki haline geldi.

Lara dışında Niran Ünsal ile de bir şarkında düet yapmışsın, böyle güçlü isimlerle düet yapmak sence kariyerini nasıl etkileyecek? Bundan sonra düet şarkıların aranan ismi olabilir misin?

Evet, sevgili Niran Ünsal'la da düetimiz var. Sevgili Hakkı Yalçı'nın sözleri, müziği Niran Ünsal'a ait Kalbinin Sesini Dinle isimli eseri okuduktan sonra yine düetlik bir parça diye düşündük ve sevgili Niran Ünsal da seve seve eşlik edeceğini söyledi ve kendisine buradan da sonsuz teşekkür ediyorum. Düetlerin aranan ismi olur muyum bilmiyorum ama bundan sonra ki albümümde düet yapmak istediğim isim sevgili Sıla, inşallah bunu da gerçekleştirmek istiyorum.

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Albüm yapmanda sana destek olan sanatçı dostların var mı?

Albümü hazırlarken tarzından etkilendiğim kimse olmadı ama albüm zamanında bana destek olan sanat camiasından ve spor camiasından tabi ki bir çok dostum oldu.

İlk klip "Çek Git" adlı şarkıya çekildi, bundan sonra hangi şarkıları kliplendirmeyi planlıyorsun?

"Çek Git" isimli esere klip çektik ve 1 hafta içinde müzik kanallarında olacak. İkinci klibimizi gelen isteklere göre değerlendireceğiz ama şu anda Bay Bay önde gidiyor sanırım ikinci klip Bay Bay'a gelecek.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Ben yapılan her işte çok büyük emek harcandığını bildiğim için bir kere kim olursa olsun herkese çok büyük saygı duyuyorum. Müzik piyasasının kısır döngü içerisinde olduğu bir dönemde yapılan her işin büyük önemi var ama iyi olan işlerde zamanla kendisini ispat edip iyi yerlere geliyor. Benim son zamanlarda en çok dinlediğim şarkılar Emre Kaya Toz, Murat Dalkılıç Kader, Sıla İmkansız bu aralar en çok dinlediğim şarkılar.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Sence bu sene bizi kim temsil etmeli?

Eurovision şarkı yarışmasına bizim ülkemizde çok önem verildiğini düşünüyorum, diğer ülkelerin bu kadar ciddiye aldığını düşünmüyorum. Şu anda çalıştığım menajerim Yalçın Daşdemir, 2008 yılında Moskova'da yapılan Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil eden Hadise'nin ekibindeydi. Menajerimle ettiğimiz sohbetlerde de aynı şeyleri söylüyorum, evet şarkı yarışması olması gereken bir şey destekliyorum ama bu kadar tartışılması gereken şey varken bu yarışmanın tartışılmasını hayretle izliyorum çünkü destek vereceğimiz yerde, gidene kadar şarkıcının moralini bozup öyle gönderiyoruz yarışmaya! Her yıl Hande Yener'in ismi geçiyor, bence bu sene artık O gitmeli diye düşünüyorum.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

Evet projelerim var üstünde çalışıyoruz ama yine müzikle alakalı çalışmalar sahne çalışmalarım devam ediyor yapıyorum yurt dışında daha çok özel gecelere davet ediliyorum ama çok yakın bir zamanda İstanbul'da güzel bir sahne çalışmamız olacak.