Menü
Yeni Albüm : Asfalt Dünya: "Büyük Yollar"
07 Kasım 2012 Çarşamba - 00:44 GMT
Asfalt Dünya

Etkileyici şarkı sözleri, teatral sahne performansları ve sıradışı vokalleriyle kısa sürede ülkenin en özel ve dikkat çekici gruplarından biri olmayı başaran Asfalt Dünya, 6 yıllık bir aranın ardından merakla beklenen ikinci stüdyo albümü "Büyük Yollar"ı Pasaj Müzik etiketiyle 8 Kasım'da dinleyicisi ile buluşturuyor.

M. Emrah Özdamar (vokal), Ertan Haktanır (gitar), Alpay Pala (bas) ve Deniz Alemdar'dan (davul) oluşan Asfalt Dünya'nın 12 yeni şarkıdan oluşan "Büyük Yollar" albümündeki 11 şarkının söz ve müzikleri, M. Emrah Özdamar imzası taşırken; sözlerini Özdamar'ın yazdığı "Balık"ın müziği Emrah Özdamar ve Ertan Haktanır tarafından beraber bestelendi.

Adını hem aynı ismi taşıyan şarkılarından, hem de grubun albüm kayıtları sırasındaki zorlu ve titiz yolculuğundan alan "Büyük Yollar", Asfalt Dünya'nın şarkı yazarı ve vokalisti Emrah Özdamar'ın sınırsız hayal dünyası ile grubun geniş müzikal yelpazesini bir kez daha çarpıcı bir uyumla birleştiriyor.

“Beni Severmiş O", "Zaman" ve "Katil" gibi sevilen Asfalt Dünya şarkılarının içinde bulunduğu "Ormanlar Kralı" çalışması ile Türk rock müziği sahnesinde önemli bir yer edinen grup, uzun uğraşlar sonucu yarattığı "Büyük Yollar"da yer alan şarkıların düzenlemelerini yaparken, kayıtlari Babajım İstanbul Stüdyoları ve Doruk Müzik Yapım'da gerçekleştirdi. Albümün miksi; Amerika'da Studio Pros'da ve Türkiye'de Doruk Müzik Yapım'da Uğur Onatkut tarafından yapıldı. Uğur Onatkut aynı zamanda birçok şarkıda klavyeleri çalarken aynı zamanda geri vokallere de katkıda bulundu. Alper Alsan ise albümdeki birçok şarkının klavye partisyonlarının yazılmasında önemli bir rol oynadı. Albümün kapak fotoğrafını aynı zamanda grubun solisti olan M. Emrah Özdamar, Asfalt Dünya fotograflarını Kemal Seçkin çekerken, kapak tasarımını Serdar Uyanık (Gri Creative) yaptı.

İmre Haydaroğlu'nun klibini çektiği, albümün çıkış şarkısı olan "Tanımadan Önce" ise kalp kırıklıkları ve aşk acısı üzerine son senelerde yazılmış en farklı ve vurucu parçalardan birisi olmaya aday. Özdamar, "Gidişinle tanıdım dünyayı / Sevdim başkalarını / Başkaları ki hep sana benzeyen / Ama sen de sen değildin rüyalarımda" diye seslenerek geride kalan bir aşkın hayalkırıklığını tüm açıklığı ile yansıtıyor dinleyenlere.

Asfalt Dünya, M. Emrah Özdamar'ın kendine özgü şarkıları ve vokalleri, Ertan Haktanır'ın gitarıyla yarattığı eşsiz atmosferler, Alpay Pala'nın melodik basları ve Deniz Alemdar'ın güçlü ritimlerinin birlikteliğinden doğan 2. stüdyo albümü "Büyük Yollar" ile yürüyüşüne devam ediyor!

ASFALT DÜNYA'NIN YENİ ŞARKILARI...

Hem aşkın şiddetini, hem de şiddetin aşkını sert ve vurucu bir şekilde anlatan açılış şarkısı "Canavarlar"; bir aşkın gerçek gücünü akıldan cok içgüdülerden alabileceğini ve bu içgüdülerin insanı aşk için ölüme dahi sürükleyebilecegini söyleyen "Balık"; ne olursa olsun tutkularının ve hayallerinin peşinden koşanların şarkısı "Büyük Yollar"; gecenin ve eğlencenin bir an önce gelmesini sabırsızlıkla bekleyen heyecan dolu "Kafamız İyi"; duygularını ve tepkilerini devamlı bastıranlara bir çağrı olan ve insan olduklarını hatırlatan "İnsan"; insanoğlunun nesillerce nasıl erozyona uğradığını sorgulayan "Geçmis Gibi"; M. Emrah Özdamar'ın çocukluk anılarına geri döndüğü ve hem bir ninni, hem bir cennet, hem de bir kabus olarak tanımladığı "Dunganga"; hayatta yaşamadan öğrenemeyeceğimizi anlatan, duygu yüklü "Denize Doğru"; dinleyenleri kırılgan bir insanın dünyası içinde yaşamaya davet eden "Oyuncak Dünya"; "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" filminden esinlenerek yazılan "Gözlerin Yanar" ve modern şehir hayatındaki özgürlükler ve tutsaklıklar arasındaki tezatı sorgulayan "Altın Günler" albümde yer alan diğer şarkılar...