Menü
Yeni Albüm : Mehtap Demir: "SÖYLE MEHTAP"
07 Kasım 2012 Çarşamba - 00:16 GMT
Mehtap Demir

Etnomüzikolog ve Kemane icracısı ve Halk müziği sanatçısı olan Dr. Mehtap Demir'in müzik yönetmenliğini Selçuk Murat Kızılateş'in yaptığı 12 eserden oluşan yeni projesi "SÖYLE MEHTAP" Ekim ayında Akustik Müzik etiketiyle raflarda yerini aldı.

12 yaşından beri eğitimini aldığı Anadolu ezgilerine, yaptığı besteler ve yazdığı sözlerle katkıda bulunan, akademisyen kimliği ile birleştirdiği müzikal yolculuğuna uluslararası projeleri de ekleyen Mehtap Demir, son albümü "SÖYLE MEHTAP" ile Uygur Halk türkülerinden, Azerbaycan'a, Karadeniz'den, Makedonya'ya, Orta Anadolu'dan, Ege'ye uzanan sevda ve gurbet yüklü insan hikayelerine kemanesiyle ve sesiyle ortak oldu.

Mehtap Demir, Hicazkar makamında bestelediği "Hüzün Çiçeği" şarkısı ile efkarlandıran, "Civan Yarim" isimli Yunan Halk şarkısında Ege ruhunun ortak mirası Rebetiko ile bizleri buluşturan, tango formunda düzenlediği "Hasret Çektim" türküsü ile Uygur topraklarından gelen özlemi çigan kemanı ile kalplerimize ulaştıran, Azeri türküsü "İlk Mehebbet"ten bahsederken unutulmaz ilk aşk heyecanımızın gözümüzün önünde belirivermesini sağlayan ve "Ömür bitiyor" ile dağarcığımıza yeni türküler ekledi.

Tulum ve kemençe eşliğinde Karadeniz türküsü, İstanbul'dan güzel bir kanto örneği ile de, Türkiye kültür alaşımının her telinden söyleyen Mehtap Demir, kendi yöresi olan "Ardahan Deme Çevirme" halaylarını, annesi ve halalarından oluşan "bacılar korosu" ile söyledi.

"Söyle Mehtap albümünü dinleyen herkes kendi köklerine yolculuk yapacak ve derinlerde birilerine veya bir anıya selam verecek" diyen Mehtap Demir; adaletsiz hakimlerin, kana doymaz zalimlerin, hükümlerinden bahsettiği türkülerinde, toplumsal duyarlılığını ve insani naifliğini umutla anlatıyor.

Çin'den Balkanlara geniş bir coğrafyada Türkiye'nin müzik alaşımını dünya insanlarıyla paylaşan genç sanatçı, "Benim Tatlı Kanaryam" isimli belgesel çalışması ile birlikte açılan dünya müziği sahnesinde Türkiye temsilini sürdürmeye devam ediyor.

Türkçe Ege Türkülerinin yanı sıra, Yunan'ca Gazeller ve Ladino dilinde kantikalar söylediği, dünyanın en önemli müzik festivalleri olan SXSW (Amerika), WOMEX, ve WOMAD takipçileri onu yakından tanıdı.