Menü
Röportaj : Hüseyin Karadayı röportajı!
18 Ekim 2012 Perşembe - 22:36 GMT
Hüseyin Karadayı

Türkiye ve Avrupa'da tarzı ve yarattığı farklı sound'uyla beğenileri üzerine toplayan DJ - Prodüktör Hüseyin Karadayı, müzik ve dans severlerin gönlünü fethetmeye devam ediyor. Karadayı'nın uzun süredir beklenen sekizinci albümü "DİSKOMATİK" hakkında merak ettiğiniz herşey bu röportajda!

 

Diskomatik ismi nasıl ortaya çıktı? Bu albümün hazırlık aşaması ne kadar sürdü?

Canlı performans sırasında siz sahnede DJ kabinindesinizdir ve dinleyicileriniz size odaklanmış çaldığınız müziklerle eğlenir, coşar ve o esnada tüm negatif elektrikler pozitife dönüşür. Disko, Club kültürünün kaynağıda bu iletişimden doğmuştur. Diskoya veya DJ performanslarındaki bu atmosfere tanık olamayanlara bu fırsati "Diskomatik" ile vermek istedim. Her ortamda bu coşkuyu yaşayabilirler :)

Albümün aranje ve düzenleme aşaması tam 1 sene sürdü ama "Sevenler Ağlarmış", "Bir Sevgi İstiyorum" ve "Güler misin Ağlar mısın"ı 3 senedir demo düzenlemeler ile hazır tutuyordum. Aranje yapısını, sound ve yorumcularını 1 senelik süre içinde tamamladım.    

Hüseyin Karadayı

Albümdeki şarkılara ve sanatçılara nasıl karar verdiniz? Bu projede sizi en çok destekleyen isimler kimler oldu?

"Sevenler Ağlarmış" eserini Fashion-U albümüne koymak istemiştim fakat aranje yapısı ve yeni yorumcusu bayan vokal olmalı ama kime yakışır karar vermemistim, eserin sahibi Feridun Hürel'de şarkıyı yeni baştan düzenleyeceğimi biliyordu konuşmuştuk dolayısıyla aranjede çok titiz ve sabırlı oldum. Elektronik güçlü soundu ile rock temalarını harmanlayarak güçlü ve duygusal bayan vokal ile düzenlemek istedim. Demosunu hazırlamaya başladığım sıralarda bu eserde Ziynet Sali'nin sesini duydum ve teklifi kendisine sundum ardından stüdyoya şarkının "Diskomatik" yeni cover düzenlemesi için kayıtlara girdik. "Bir Sevgi istiyorum" Annem "mutlaka buna bir el at, gençlere dinlet bu eseri" dedi, bu eserin ilginç anısı prodüktörüm Samsun Demir bir gece telefonda bu şarkıyı mırıldandı, ardından bak dedi birde bundan dinle deyip Burcu Güneş'e verdi, Burcu'da önceki albümlerinde yer vermek istemiş, dolayısıyla ikimizi bu şarkıda buluşturan Samsun Demir oldu.

"Güler misin Ağlar mısın" bu tılsımlı melodiyi bilmeyen yoktur, eseri artık yesilçam algısından çıkarıp kulüp ve radyoların kitleleri ile buluşturmanın zamanı geldiğini hissettim ve güncel soundlar ile daha da coşkulu bir düzenleme hazırladım.

"Seni Düşünürüm" eserinin söz ve müziği Funda Arar'a ait, eseri işaret eden yine Samsun Demir oldu. Bende uzun zamandır yorumculuğunu beğendiğim çalışmak istediğim bir isimdi ve yeni albümde bu fırsatı yakalamış olduk, şarkıyı hazırladığım sıralarda Febyo Taşel ile de çok yardımlaşmamız oldu. O'na da burdan teşekkür ediyorum.

Albümde DJ dostlarımında güzel katkıları oldu. Sözü ve müziği bana ait olan İngilizce "Be With You" şarkısına Türkiye ve Avrupa'da oldukça başarılı bir kariyere sahip olan meslektaşım DJ Tarkan remix hazırladı. "Diskomatik" için sıfır kilometre bir dans parçası olan "What is Darbuka" için yine yetenekli ve başarılı prodüksiyonları olan Serdar Ayyıldız ile ortak çalışma yaptık. Tüm dans pistlerini uçuracak kıvamda :)

Albümün kapak prodüksiyonu aşamasında menajerim Doğukan Conger yardımcı oldu. Kapak fotoğrafımızın fikir yaratıcısı kendisidir. Fotoğraf çalışmalarımız için Fethi Karaduman'la albümün felsefesine güç katan konsept "Diskomatik" gezegeni çalışmamıza kendisi vesile olmuştur. Sektörde nadir görünen albüm fotoğraf çalışması olmuştur. Doğukan'a ve Fethi Karaduman'a teşekkürler.

Mastering aşamasında Ali Mobaseri stüdyosunu bize 24 saat açtı. Normalde birçoğu saatli çalışır. Kendisi şarkılarla tek tek günlerce uğraştı. O'na da sizin vasıtanızla sabrı ve özverisi için teşekkür ediyorum.

Diskomatik sekizinci albümünüz, bu albümünüzle diğer albümlerinizi karşılaştırdığınızda arada nasıl bir fark buluyorsunuz?

Yeni model düzenlemeler, yeni müzikal anlayışlar, müzikte daima "evrensel değerlere odaklı" !

DJ'lik yapmaya ilk ne zaman başladınız? Başladığınız zamanlardan bu yana şarkı çalma şeklinizde ve tarzınızda neler değişti?

İlk 1995 senesinde Nişantaşı Süleyman Nazif de başladım. Mesleğin en önemli olması gereken niteliği kulağınızın, ritim sayma içgüdünüzün olmasıdır. Benim için ilk günden beri müzik çalmak kolay ve hızlı oldu. İşin tecrübesi, zaman alan kısmı sizi dinleyen kitlenin reaksiyonlarını tanımak, yönetebilmek. Bu tecrübeyi de resident DJ olduğum dönemşerde kazanmıştım.

Albümünü hazırlarken dünyada ya da Türkiye'de tarzından esinlendiğin isimler oldu mu? Son dönemde başarılı bulduğun DJ ve sanatçılar kimler?

"Evrensel Değerler" kavramına önem veriyorum. Müzik yapılırken artık bunu dikkate almalıyız yoksa zamanla dünyaya müziğimizi ifade etmekte zorlanacağız. Müzikal akımları takip ediyorum demek doğru olur. Sound ve temalardaki yenilikler ve yapılış tekniklerini araştırıyorum. Bugüne kadar isme takılmadım sadece müziği çeşitlilikle takip ediyorum. Açıkçası 1990'dan sonra albümünü dinleyecek pek isim kalmadı, sadece şarkı olarak ilginç gelenler oluyor.

Ülkemizde DJ Tarkan, Ege Çubukçu, DJ Serdar Ayyıldız çok başarılı işler yapıyorlar.

İlk klip Burcu Güneş'in seslendirdiği "Bir Sevgi İstiyorum" adlı şarkıya çekildi, ikinci klip için düşündüğünüz bir şarkı var mı? Albümde hangi şarkılar öne çıkıyor?

İkinci klip icin radyolardan gelen tepkiler ve sosyal medya adreslerimizden aldığımız mesajlar doğrultusunda ekibim ile görüşüp karar vereceğiz. "Diskomatik'te her şarkının bir fenomeni var, sosyal medya adreslerimizden ve radyolardaki ziyaretlerimizden aldığımız tepkilerden özellikle ilk 3 şarkıya ilgi büyük ama nedense "Güler misin Aglar mısın" albümün sürprizi olacak çünkü radyocu dostlarımın en eğlendiği, şaşırdığı bana tepki gösterdiği çalışma oldu. Aynı zamanda Radyo Mydonose'un en çok istek alan ve konuşulan şarkısı olmuş :)

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz ve remiksini yapmayı çok istediğiniz bir şarkı var mı?

Müzik anlayışımız çok gelişti ve çeşitlendi, gelecek güzel görünüyor. 2012'de beğendiğim albüm şarkılarından "Ayrılsak Ölürüz Biz", "Alışkın Değiliz" ve "Soğuk Odalar" şarkılarını remixledim.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sene ülkemizi kim temsil etmeli?

Farklı perspektiflerden bakmamız lazım diye düşünüyorum, mutlaka işin mutfağında DJ olmalı, müzik yapım aşamasına veya sahneye DJ dokunmalı :)

Yakın zamanda, albüm ve DJ'lik dışında başka bir projeniz olacak mı?

Bol Bol "Diskomatik" şarkıları ile coşacağız sonrasında albüm için bir remix çalışması olabilir. Yeni havadisler elbet olacak ama henüz bunu söylemek için çok erken :) Takipte kalın: www.huseyinkaradayi.com

Sevgiler