Menü
Röportaj : Tolga Futacı: "Temeli sağlam attım yıksalar çok düşmem"
23 Ocak 2007 Salı - 12:57 GMT
Tolga Futacı

Üç yıl önce atv'de yayınlanan "Akademi Türkiye"nin ikincisi Tolga Futacı, "Cennet Bahçesi" albümüyle müzik dünyasına adım attı. Şarkıları eşine yazdığını söyleyen Futacı'nın en büyük hayali Açıkhava'yı doldurmak...

atv'nin efsane müzik yarışması "Akademi Türkiye"de ikinci olan Tolga Futacı'nın ilk albümü "Cennet Bahçesi" piyasaya çıktı. Aykut Gürel'in müzik direktörlüğünü üstlendiği, düzenlemelerini Cem Tuncer'in yaptığı albümde; sözü ve bestesi Futacı'ya ait şarkılar var. Kanun, ud, piyano ve gitar çalabilen Futacı, şarkılarının çoğunu eşi İrem Uslu'ya yaptığını söylüyor: "Bunca yıldır herkes aşkı anlatıyor. En güzel de Aşık Veysel anlatmış; kız oğlanı sever, oğlan kızı, kavuşamazlar, adı aşk olur. Benim de sevip kavuşamadığım zamanlarda yazdığım şarkılar bunlar. Belki de son romantiklerdenim." İki yıl süren özenli bir çalışmanın ardından 'arşivlik' bir iş yaptığını vurgulayan Tolga Futacı, albümünü şöyle tanımlıyor: "Bir yol albümü gibi düşünün bunu. İstanbul'dan Bodrum'a arabayla giderken sıkılmadan dinleyebileciğiniz bir albüm bu."

BAŞIM ÖNE DÜŞMEZ

* Albüm çıkarmak için neden bu kadar beklediniz?

Aykut Gürel gibi bir adamı bekliyordum. Akademi'den sonra kiminle görüştüysem, "Bunu şöyle yapalım", "Bunu böyle yapalım" şeklinde müdahalelerde bulundu ama o hiç karışmadı, "İçinden geldiği gibi yap" dedi, beni özgür bıraktı. Yaratmak için özgür olmak gerekiyor çünkü. Her notası içime sinen bir albüm oldu. 10 yıl sonra dönüp baktığım zaman, asla başımı önüne eğdirmeyecek bir iş yaptım. Biraz yavaş ilerliyorum ama temelleri öyle sağlam attım ki; bu saatten sonra beni yıksalar çok aşağıya düşmem... İnsanlar benim yaptığım müziği severse, arşivlerine koyabilir.

* Albüm tam bir aşk albümü...

Ben bir aşk adamıyım ve aşkı 'aşk' gibi yaşadım hep. Zaten şarkıların çoğu da aşkı anlatmak içindir. Benim sevip de kavuşamadığım zamanlarda yazdığım şarkılar bunlar.

* Albümünüzdeki şarkılar hep birilerine mi yazıldı?

Şarkıların çoğu eşim İrem'e yazıldı. "Affedin"i ise ailem için yazdım. Ben eşimi gördüğüm anda aşık oldum ve ikinci günde evlenme teklifi ettim. Ama uzun süre ABD'de kaldı. Ayrı kaldığımız dönemlerde bu parçalar çıktı.

* "Bırakmam Öpmeden" adında 'maço' sözlere sahip bir parçanız var. Hatta TV eleştirmeni Yüksel Aytuğ da 'Bizim romantik, utangaç Tolga'dan nasıl böyle bir parça çıkmış' diye yazmıştı. Gerçekten bu şarkı nasıl çıktı?

Tamemen eğlenmek için yaptığım bir şarkıydı. Ben sigara da içmiyorum ama 'sigaram masamın üzerinde' gibi cümleler var şarkıda. Eşim 'Bunu mutlaka dinletmelisin' dedi.

* Bir hayaliniz var mı?

Müzikal anlamda Açıkhava Tiyatrosu'nu doldurduğum zaman bu iş tamamdır. İşte ondan sonra Bodrum'a gidip restoranımı açabilirim.

BUGE CANKAT GÜNAYDIN