Menü
Röportaj : Eren Sandal: "Gönlümüze göre oldu..."
24 Haziran 2012 Pazar - 22:51 GMT
Eren Sandal

Profesyonel müzik hayatına 2 sene önce Enbe Orkestrası'nın "Kalbim" albümünde, Ajda Pekkan ile düet yaparak başlayan Eren Sandal, ilk albümü "Gönlüme Göre" ile müzik marketlerde yerini aldı ve albümünün hikayesini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Çok iyi bir ekip çalışması sonucu "Gönlümüze Göre" oldu. İnsanlar farklı farklı şarkılara klip çekmemi istiyor. Şarkılar kendi aralarında yarışa geçti keyifle izliyoruz bizde:)"

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve Enbe Orkestrası ile yolun nasıl kesişti?

Müzik hayatımın her döneminde benimle birlikteydi. Enbe Orkestrası'yla tanışana kadar kurduğum bir çok müzik grubu vardı, hemen hemen her tarzı denedim diyebilirim. Dj Burak Yeter ile hazırladığımız demolar Samsun Demir'e ulaşınca Samsun Bey Enbe Orkestrası'nda yer almamı istedi. Sonrasında Beyzat Gerçeker ile tanıştık ve hemen el sıkıştık.

Yola tek başına devam etmeye ve kendi albümünü yapmaya ne zaman karar verdin? "Gönlüme Göre" adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştın?

Solo albümümün olması açıkçası tek hayalimdi. Ajda Pekkan ve Enbe Orkestrası bu hayali gerçekleştirebilmem için sağlam ve güçlü bir zemin hazırladı. Bunun için Ajda Hanım'a da, Behzat Gerçeker'e de, Samsun Demir'e de çok teşekkür ederim. "Gönlüme Göre" yaklaşık bir senelik bir çalışmanın ürünü. Albümümde bana yardımcı olan çok iyi müzisyen ve aranjör arkadaşlarım, abilerim var. Albümü incelersek Ulaş Sümer aranjeleri ağırlıklı yer almakta. Ulaş genç nesil aranjörlerden ve bu sektöre iyi işler sunacak yeteneklerden ayrıca bir çok bestemin müziğine kendi bilgisi çerçevesinde katkılarda da bulundu. Besteci yönü de mevcut. Burak Yeter bu yola başladığım ve gerçekten ailemden biri gibi sevdiğim bir isim. "Sev Beni" ilk onun aranjesiyle hayat bulmuştu. Hakan Özkan'ın da yorumu eşliğinde "Sev Beni" tekrar aranje edildi. Sadun Ersönmez ile üç şarkımın aranjesini yapabildim. Albüm genelinde sözlerimi sadace bir şarkıda paylaştım o da "Gel Hemen" oldu. Cem Gelinoğlu bestesiydi. Şarkıyı Cem ile oturup baştan yazdık baştan besteledik ve güzel oldu kanımca. Son olarak "Son Nefes"in bestesini Hazal Ata ile yaptık. Yaşar plak ailesi ile yollarımızın kesişmesi sonucu albümümüzü müzik severlere dilediğimiz gibi sunma şansı yakaladık. Böylesine güçlü bir ekip ile çalışma fırsatı yakaladığım için çok şanslı hissediyorum kendimi.

Albümün hakikaten "Gönlüne" Göre mi oldu? Albümle ilgili nasıl yorumlar alıyorsun?

Çok iyi bir ekip çalışması sonucu "Gönlümüze Göre" oldu. İnsanlar farklı farklı şarkılara klip çekmemi istiyor. Şarkılar kendi aralarında yarışa geçti keyifle izliyoruz bizde:)

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Ulaş Sümer'in tarzından etkilenmiş olabilirim. Beraber bestelediğimiz ve üzerinde çalıştığımız 5 şarkı var albümde. İkimizin müzik tarzının ortak ürünüdür.

İlk klip hangi şarkıya çekilecek, klip ne zaman ekranlarda olur?

İlk klip Safa Gülsoy yönetmenliğinde "Amin" isimli şarkımıza geldi. Sanıyorum önümüzdeki hafta tüm müzik kanallarında yer verilecektir.

İlerleyen zamanlarda albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak sence?

Radyolardan gelen tepkilere bakacak olursak, sanırım her biri öne çıkacak :) Her biri ayrı bir şarkımı beğenmiş ve onu yayınlıyor. Genellikle Amin, Kurban, Sev Beni, Gel Hemen, Efendi, Boncuk çalan radyoların yanı sıra slow yayın yapan radyolar Son Nefes, Aşk ve Sokaklarım Tenha'ya yer veriyor.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Gayet başarılı ve keyifli albümler çıkıyor ama en çok Göksel'in albümünü beğendim.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Sence önümüzdeki sene ülkemizi kim temsil etmeli?

Genel kanının aksine ben Eurovision şarkı yarışmasının tüm dünyaca merakla takip edildiğine inanıyorum.Bu sene Azerbaycan çok iyi bir şölen hazırladı ve en keyif alarak izlediğim Eurovision oldu.Beni göndersinler :))

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

Yakın çevremde çok iyi sese sahip isimler var Ulaş Sümer ile birlikte onların albümlerini hazırlamaya başladık. Prodüktör koltuğu hoşuma gitmeye başladı:) Safa Gülsoy, Cem Gelinoğlu, Hakan Kalgıdım şu sıralar sırasıyla destek olduğum isimler. Ve çok başarılılar. Sahne çalışmalarımıza temmuz ayının son haftalarına doğru başlayacağız önce şarkılarımız ezberlensin kalabalıkla beraber bağıra çağıra söylemek istiyoruz:))