Menü
Yeni Single : Beşinci Renk: "Yalnızlıktan"
06 Haziran 2012 Çarşamba - 13:30 GMT
Beşinci Renk

Beşinci Renk, ilk albümleri "Yalnızlıktan" ile müzik piyasasına giriş yaptı. 2012 yılında, mix'leri Alp Turaç, mastering'leri ise Çağlar Türkmen tarafından Babajım Stüdyolarında kaydedilen albümde 4 parça yer alıyor. Türkçe sözlü progressive rock ve pop-rock tarzında çalışmalar yapan Beşinci Renk'in albüm fotoğrafları ise Dilan Bozyel imzasını taşıyor.

Beşinci Renk'in temelleri 1997 yılında Umut Güngörür ve Ali Okay Kabasakal'ın kurduğu "The Killers" adlı grup ile atıldı. 1998'de üniversite öğrenimi için İstanbul'a gelen ikili müzik çalışmalarına "Deja-Vu" adında bir cover grubu kurarak devam etti ve bu grupla birçok canlı performans sergiledi.

2002 yılında grubun ismi "Beşinci Renk" olarak değişti ve Türkçe sözlü progresif rock ağırlıklı çalışmalar yapmaya başladılar. 2002-2009 yılları arasında birçok üniversitede ve festivalde konserler verdiler. 2009 yılında, beste çalışmalarını kalıcı bir hale getirmek için, Miam Stüdyolarında "Mavi Kafes" adlı 7 parçadan oluşan ilk demo albümlerini kaydettiler.

Beşinci Renk, müzikal yolculuğuna Umut Güngörür (gitar/vokal), Kerem Oktay Bilgici (gitar), Ali Okay Kabasakal (bas gitar) ve Çağlar Aytan (davul) kadrosuyla devam ediyor.

"Yalnızlıktan" albümünde yer alan ‘Sarıl Bana' adlı parçalarına çektikleri video klip ile Beşinci Renk, çok yakında müzik kanallarında yer alacak.