Menü
Röportaj : Seda Önder: "Tek örnek aldığım isim Gülşen"
14 Mayıs 2012 Pazartesi - 14:56 GMT
Seda Önder

Erdem Kınay, Deniz Erten, Berkay Şahin ve Fikret Dedeoğlu gibi önemli isimlerle çalışan ve "Şahaser" isimli maxi single çalışmasıyla geçtiğimiz günlerde müzik marketlerde yerini alan Seda Önder,"Şahaser"in hikayesini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Hep özenirdim sahnede tek başına performans sergileyenlere, bende olacağım böyle dedim kendı kendime ve sözümü tuttum..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Seda Önder

Bundan 6 yıl önce haftanın 5 gecesi Etiler'de bir mekanda sahne yapan bir solistle vokal olarak çalışmaya başladım. Hep özenirdim sahnede tek başına performans sergileyenlere, bende olacağım böyle dedim kendı kendime ve sözümü tuttum :) Şaheseri yarattık...

"Şaheser" adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştın?

Yaklaşık 4 ay sürdü. Deniz Erten, Erdem Kınay, Berkay Şahin, Gökhan Yarkent, Çağrı Telkıvıran ve Fikret Dedeoğlu gibi isimlerle çalıştım. Benimle beraber yüreklerini koydular bu işe.

Albümünün aynı zamanda isim şarkısı olan "Şaheser" nasıl ortaya çıktı, sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

Erdem Kınay henüz ben vokal yapmaya devam ederken tam senlik bir şarkı var dedi ama ben hemen olabilir diye düşünmemiştim, vokal yapmaya son verdiğimde gittim dinledim. Şarkı başlar başlamaz sonuna gelmeden "tamam bu benim" dedim :)

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Popüler müzik yaptığım için elbette esinlendiğim tek bir isim oldu oda Gülşen... Müzikal olarak tek örnek aldığım isimde odur.

İlk klip "Şaheser" adlı şarkıya çekildi, peki ikinci klip hangi şarkıya gelecek?

Yaz aylarına geldiğimiz için "Günaydın" adlı şarkıma gelecek ikinci klip, fakat "Kalp Vedası" adlı şarkım da çok beğenildi. Arada kaldım diyebilirim :)

İlerleyen zamanlarda albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak sence?

Zaten "Şaheser" çıkış şarkım fakat "Günaydın" ile yarışıyor adeta, bana göre şarkılarımın hepsi güzel, dinleyenler de birbirinden ayırmıyor. Dolayısıyla hepsi ayrı ayrı hakettiği yeri bulacaktır.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Son zamanlarda arabamda dinlediğim isimlerden biri Emir, diğeri de İzel. Bıkmadan, usanmadan, hiçbir şarkıyı atlamadan dinliyorum ve çokta başarılı buluyorum Emir ve İzel'i. Eskisi kadar albümler ön plana çıkmıyo maalesef, içinden en fazla iki şarkıyı tanıtıp sevdirebiliyorlar, o da artık internette yaygınlaşmasından diye düşünüyorum. O yüzden emeği, müziği ve duyguyu hissedecekseniz, kesinlikle albüm almalısınız.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Can Bonomo sence nasıl bir başarı elde edecek?

Hmmmm "Love Me Back" bence olmuş, hemde süper olmuş ve kesinlikle iyi bir derece alacağız hislerim öyle söylüyor. Tabii ki Can Bonomo'nun performansı ve kareografisi de çok önemli ama ben izleyicilere ve dinleyicilere iyi bir müzik şöleni yaşatacagından eminim... Çok da sempatik :)

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

İkinci single için şarkı toplamaya başladım. Ben biraz aceleciyim, hemen herşey olsun istiyorum. Umarım ters tepmez :) Gelen taleplere göre de sahne çalışmalarımız başlayacak elbette, ekibim ve ben hazırız... Tamam değil hadi devam :)