Menü
Röportaj : Gönen: "Sezen Aksu şarkıları açık ara önde"
02 Mayıs 2012 Çarşamba - 10:50 GMT
Gönen

2008 yılında yayınladığı ilk albümü "Hayal Bile Edemezsin" sonrasında dinleyiciyle buluşturduğu "Vesile" adını taşıyan single çalışmasıyla başarı grafiğini yükselten Gönen, kariyerinin üçüncü prodüksiyonu "Bahsetme"yi Yaşar Kekeva Plak etiketi ile müzik marketlere sundu. Albümünü ve albümdeki şarkıların hikayelerini yazarımız Mine Ayman'la paylaştı...

Vesile adlı anlamlı şarkınla oldukça sevildin, sonrasında Selamla ile yeniden merhaba dedin müzik dünyasına ve sonunda ikinci albümün çıktı, yeni albümünün hikayesini anlatır mısın?

Yeni albümün hikayesi "Vesile" çıktıktan yaklaşık 6 ay sonra başladı. Önce şarkı seçimlerini tamamlamak için çok değerli bestecilerden sayısız şarkı dinledik. Belli bi tarzda şarkılar aramadık, genel olarak aradığımız samimi, sıcak ve duygu yoğun şarkılardı. Bu şarkıları bulmak kolay olmadı ve oldukça uzun bir zaman aldı. Sonrasında ise Serkan Ölçer, Tufan Taş ve Gürsel Çelik ile birlikte aranjelerimizi ve kayıtlarımızı tamamladığımızda toplamda 2 yıl gibi bir zaman harcamıştık.

Gönen

"Bahsetme" adlı duygusal şarkınla müzik kanallarındaki yerini aldın, bu şarkı sana nasıl ulaştı ve şarkının sahibi Eflatun ile yollarınız nasıl kesişti?

Eflatun'la 2 yıl kadar önce ortak bir arkadaşımızın evinde tanışmıştık. O zaman yine müzik üzerine sohbet etmiş, o dönemki şarkılar üzerine konuşmuştuk. Daha sonra kendisiyle Fettah Can'ın sahnesini izlemeye gittiğimde karşılaştık ve ilk olarak orda kendi besteleri üzerine konuştuk. İlk fırsatta kendisine gidip şarkılarını dinledim ve Bahsetme'yle bu şekilde tanıştık. Şunu söylemeliyim ki kendisi hem çok iyi bir müzisyen hem de çok güzel kalpli bir insan. Hem onu hem de aranjörümüz Serkan Ölçer'i tanıdığım için çok mutluyum.

"Selamla" albümün ilk şarkısıydı, albüm çıkmadan radyolarda yayınlandı ama klip çekilmemişti, albümde bu güzel şarkının akustik hali de var, bu şarkı kliplenecek mi?

Selamla'nın akustik versiyonu gerçekten de şarkıya çok yakıştı, çok sıcak ve Akdeniz kokan bir şarkı oldu. Şu anda klip için "Kalbimin Işığı" şarkısını düşünsek de yaz aylarında bu şarkının gidişatına göre kliplendirebiliz tabii ki de.

Albümde Alper Narman - Fettah Can şarkısı Geç Babam da oldukça dikkat çekiyor, bu şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın? Yakında bu şarkı kliplenir mi?

"Geç Babam" şarkısının bana ulaşması aslında albümdeki bir diğer Alper - Fettah şarkısı olan "Selamla" sayesinde oldu. Daha önceden tanıdığım ve çok sevdiğim bi iki isimle ilk olarak "Selamla" için görüştük. Hatta bu şarkı Alper ve Fettah'ın uzun bir süre önce besteledikleri bir şarkı olduğu için şarkının tüm hakları Erol Köse'de idi. Biz de kendisiyle irtibata geçip bu şarkının izinlerini almak istedik ve kendisi sağolsun bizi kırmadı ve şarkıyı verdi. Biz de Alper'le bir gün sohbet ederken Geç Babam'dan bahsetti ve bana dedi ki "sana çok yakışacağını düşündüğüm bir de slow bir şarkı var, kesinlikle sen okumalısın." Hem şarkının güzelliği, hem de benim Alper'e olan güvenim sayesinde bu şarkı da albüme girdi. Zamanı geldiğinde bu şarkıya da klip çekmek istiyorum.

Bir yandan canlı performans yaptığın radyo programın devam ediyor, son dönemde programında söylemekten en keyif aldığın şarkılar hangileri? Son dönemde dinleyicilerinden en çok hangi şarkılara istek geliyor?

Evet Best Fm'de Pazar akşamları 9'da canlı müzik programım oldukça keyifli bi şekilde devam ediyor. Ben şahsen programımda ağırlıklı olarak çok geniş bir yelpazede her tarz ve zamandan şarkılar söylemeyi seviyorum. Buna artık dinleyicilerim de çok alıştı bu yüzden istedikleri şarkılar her zaman son dönem şarkıları olmuyor, 90'ların pop şarkılarından olabildiği gibi Türk Sanat Müziği şarkıları da olabiliyor. Ama şunu söyleyebilirim, her zaman Sezen Aksu şarkıları açık ara önde.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Emre Aydın - Soğuk Odalar şarkısını ve Göksel - Acıyor albümünü beğeniyorum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Can Bonomo sence nasıl bir başarı elde edecek?

Güzel ve eğlenceli bir yarışma ve kim ne derse desin ülkemizde bir şekilde gündem oluşturduğu kesin. Bu yüzden katılan kişi, şarkı ve aldığı derece önemli. Can Bonomo 1. olur mu bilmiyorum ama kesinlikle üst sıralarda yer alacağını düşünüyorum. Şarkısı başarılı.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışmaların devam ediyor mu?

Yeni albüm, yeni şarkılar hazırlamak ve sahnede olmak dışında bir projem yok şu anda. En yakın konserimiz 11 Mayıs'ta Taksim'de Balans Brau'da olacak, herkesi bekliyorum.