Menü
Röportaj : Günseli Deniz: Yeni klip "Yalnızım"
03 Nisan 2012 Salı - 14:45 GMT
Günseli Deniz

Uzun bir stüdyo çalışmasının ardından, kendi söz ve bestelerinin ağırlıkta olduğu ilk albümü "Kalp Ağrısı" ile müzik marketlerdeki yerini alan Günseli Deniz, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı: "Sezen Aksu albümdeki diğer şarkıları dinlediğinde albümün genel duygusuna, benim ruhuma çok uyan yepyeni bir şarkı yaptı. Diğer şarkısı "Eloğlu" da en az Kalp Ağrısı kadar heyecanlandırdı beni..."

Müzikle uğraşmaya ilk ne zaman başladınız ve albüm yapmaya nasıl karar verdiniz?

Albüm yapmak aslında doğal sürecin bir sonucu... Zaten okul öncesi yaşlarımdan beri müzik eğitimi alıyordum. Halen de devam ediyor zaten bu eğitimler. Söz ve beste yapmaya da çok küçük yaşlarda başladım. Zaman içinde birkaç albüme yetecek kadar bestem zaten oluşmuştu. Yani tek eksik, rahat hissedeceğim ortam ve koşulları sunabilecek bir albüm şirketi ile bir araya gelebilmekti. Rahat hissetmekten kastettiğim de istediğim müzisyenlerle çalışabilmek, müzikal kaygıları önde tutan kişilerle bir arada olabilmek... Albüm öncesi ve sonrasında destek aldığımı hissetmek de önemliydi. Emel ile bir araya gelince de eksik halka tamamlanmış oldu.

Günseli Deniz

"Kalp Ağrısı" adlı yeni albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü? Albümde kimlerle çalıştınız?

Albümdeki çoğu şarkı zaten yıllar içinde yapmış olduğum şarkılardı. Buna diğer şarkılar da eklendi. Albüm de Sezen Aksu'nun da iki şarkısı var biliyorsunuz. Repertuar çalışmaları ile beraber, "Kalp Ağrısı" bir yıl süren bir çalışmanın ürünü. Düzenlemelerde ve okumalarda çok özenli davrandık. Düzenlemelerde Mustafa Ceceli, Özgür Buldum, Emrah Karaduman ve Ozan Bayraşa gibi isimlerin imzaları var. Farklı isimler olmalarına rağmen, aranjelerde bir bütünlük yakalayabilmiş olduğumuz için çok şanslı hissediyorum.

Albümünün prodüktörü Emel Müftüoğlu. Müzik dünyasının bu güçlü ismiyle yolunuz nasıl kesişti?

Söylediğim gibi albüm yıllar süren çalışmanın doğal sonucuydu. Ama herhangi bir albüm yapmak amaç olmadı hiçbir zaman. "İstediğim gibi bir albüm olacaksa olsun..." noktasındaydım. Farklı yapımcılarla çalışma seçeneğim olmuştu daha önce. Çağrı ile arkadaştık ve fikir alış verişinde bulunabilmem için bizi Emel ile bir araya getirdi. Emel şarkıları dinleyince, bana ve şarkılara çok inandı ve birlikte albüm yapmaya karar verdik.

"Kalp Ağrısı" acı barındıran bir şarkı. Bu şarkının sana ulaşma hikâyesini anlatır mısın?

Albüm aşamasına gelindiğinde repertuar süreci de başlamış oldu. Kendi şarkılarımın dışında bir iki şarkı daha olsun istiyordum. Sezen Aksu da albümdeki diğer şarkıları dinlediğinde albümün genel duygusuna, benim ruhuma çok uyan yepyeni bir şarkı yaptı. Diğer şarkısı "Eloğlu" da en az Kalp Ağrısı kadar heyecanlandırdı beni. Gönül bağı kurduğum bu iki şarkıyı, bu şekilde okudum albümde.

Müzik dünyasına çok hızlı ve gösterişli bir giriş yaptınız. Her yerde albüm tanıtımlarına rastlayabiliyoruz. Bu kadar güçlü bir şekilde müzik severlerin karşısına nasıl çıkmayı başardınız?

Teşekkür ederim öncelikle. Geçen duygu buysa, ne mutlu bana... ML Production albümün hazırlık aşamasına gösterdiği özeni, tanıtıma da gösterdi. Aynı özeni klipte de sergilemeye çalıştık. Her aşamada bu özeni koruyabilmeyi hedefliyoruz. Albüme çok inandık ve fark edilmesi bizim için önemliydi. O aşamayı geçtikten sonra arkasında durabileceğimizi zaten biliyorduk. Çünkü aslında her şey bu aşamadan sonra başlıyor. O noktada da içimiz rahat...

İlk klip "Kalp Ağrısı" adlı şarkıya geldi, klipin hikayesinden bahseder misin?

"Kalp Ağrısı" bir ayrılık sonrasında çekilen acıları anlatan bir şarkı. Bu süreç birçok farklı ruh haline büründüğünüz, bazen dağıldığınızı hissettiğiniz, can yakan bir süreç... Ama bu acıyı çekerken bile gücünüzü geri kazanacağınızı da bilirsiniz ya bir yandan... Klipte biz bu ruhsal gelgiti anlatmaya çalıştık. Çok da bunların altını çizmeyelim de istedik bir yandan. Yönetmenimiz Dağhan Celayir de bizi çok iyi anladı bu konuda. Bu hikayeye uygun, rüya ile gerçeğin karıştığı bir dünya yarattı. Zaten amacımız başı sonu olan bir senaryo değildi, izleyenler klibe kendi anlamını yüklesin istedik.

İkinci klip yakın zamanda gelecek mi ve hangi şarkıya çekileceği belli oldu mu?

Mümkün olduğunca çok klip çekmeyi planlıyoruz bu albümde. İkinci şarkımız "Yalnızım" olacak. Deniz Akel çekecek klibi. Bunun için senaryo ve kostüm çalışmaları başladı. Önümüzdeki hafta çekimlerine başlayacağız.

Albümün dışında uğraştığın başka projelerin var mı? Zamanın en çok nelerle uğraşarak geçiyor?

Profesyonel manada başka projelerim yok. Bütün projeler müzikle ilgili. Bundan sonraki hedef canlı performans sergileyebileceğim, şarkıları dinleyicilerle beraber söyleyebileceğim konserler diyebilirim. Müzik dışındaki hobim de yine müzik demek yanlış olmaz. Sık sık arkadaşlarımla bir araya gelip müzik geceleri yaparız. Yani gündelik hayatımın da merkezinde müzik var. İlle de başka ne var derseniz dans dersleri ve koreografi çalışmaları da günümün önemli bir bölümünü alıyor. Bunların dışında seyahat etmeye bayılıyorum. Aynı yerde, aynı şehirde uzun süre duramam pek... Başka yerleri, insanları, kültürleri tanımaktan heyecan duyuyorum.