Menü
Etkinlik Haberleri: Okay Temiz'den 10. "Ritmin Günü" Konseri
02 Şubat 2012 Perşembe - 20:49 GMT
Okay Temiz

Okay Temiz , dünyaca tanınan büyük ritim ustalarını, 11 Şubat Cumartesi, saat 20:00'de, TİM Maslak Show Center'da, İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor. Okay Temiz (percussion), Dou dou N'diaye Rose, (sabar), Moustapha N'diaye, (sabar), Yamar Thiam (Talking Drum), Babacar Seck (sabar), Saliou Mbaye (sabar), Mamadou Gueye (sabar), Yahya Dai (saksofon), Çağdaş Oruç ( Saksofon ), Ebru Ayarcı (Djembe, sabar, repinique), 80 kişilik "Okay Temiz Ritim Atölyesi" ve birçok usta müzisyen aynı sahnede...

2002 yılından itibaren her yıl usta müzisyen Okay Temiz'in doğum gününde, gerçekleşen "Ritmin Günü" konseri, bu yıl onuncu yılını dünyaca tanınana Afrikalı ritim ustalarıyla kutluyor. 11 Şubat Cumartesi, saat 20:00'de, Dap Yapı'nın sponsorluğunda, Alem FM radyosunun iletişim sponsorluğunda, TİM Maslak Show Center'da yapılacak olan konserin biletleri Biletix'den satılmakta. Her yıl geleneksel olarak yapılan "Ritmin Günü" konseri, dünyanın usta ritimcilerini ve farklı müzik çevrelerini bir araya getirerek dünya ritimlerinin buluştuğu coşkulu bir müzik şöleni ve ritim festivaline dönüştürmekte.

Yurtdışında uzun yıllar yaşayarak sayısız konser ve albüme imza atan ve ardından 1998'de Türkiye'ye dönen Uluslararası müzik yıldızlarımızın başında gelen vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz; Hindistan'dan Senegal'e, İngiltere'den Küba'ya ve de Türkiye'ye dünyaca ünlü virtüöz sanatçıların katılımıyla dünya ritimlerini İstanbul'da buluşturmaya devam ediyor. Farklı kültürlerin ve ritimlerin buluştuğu bu etkinlik ve workshoplar ile sanatın evrensel değerlerini müziğin birleştirici gücüyle buluşturarak bugüne kadar dünya çapında birçok önemli yıldızı ülkemizde konuk eden konserler çok renkli görüntülere ve performanslara sahne olmakta. Bugüne kadar dünyaca ünlü birçok değerli müzisyen ve grubu, ritme meraklı müzikseverleri buluşturan etkinlik, dünyada ritmin babaları olarak nitelendirilen çok değerli usta müzisyenleri İstanbullu müzikseverler ile buluşturdu.

10. "Ritmin Günü" konserinde Okay Temiz'in (Percussion) dışında, Afrika'nın en önemli sabar çalan ustası Senegalli Dou Dou N'diaye Rose konuk oluyor. Sabar'ın diğer Senegalli usta temsilcileri Moustapha N'diaye, (sabar), Babacar Seck (sabar), Saliou Mbaye (sabar), Mamadou Gueye (sabar)... performanslarını sergileyecekler...

Konserin bir başka Afrikalı konuk müzisyeni Senegalli Talking Drum (Konuşan Davul) ustası Yamar Thiam eşlik ediyor. Ritmin Günü konserinde ayrıca Çağdaş Oruç (saksofon), Ebru Ayarcı (Djembe, sabar, repinique) ile Mustafa İşleyen (conga ), Yahya Dai (saksofon) ve 80 kişilik Okay Temiz Ritim Atölyesi öğrencisi sahne alacaklar.