Menü
Mine Ayman: Radyoların son dönemde en sevdiği şarkılar!
29 Ocak 2012 Pazar - 22:00 GMT
Halil Sezai

Yeni yazımda son dönemde radyolarda en fazla yayınlanan şarkılardan bahsetmek istedim, malum bir şarkı radyoda çalmazsa sanatçı ya da müzik şirketi ne yaparsa yapsın o şarkı tutmuyor. Artık herkes radyoların gücünün farkında, eskiden klip olmazsa olmazdı ama artık herkes istediği klibi istediği an internetten izlemeye başladığı için, klip kanallarının da eski havası kalmadı. Bu durumda bir şarkı için en önemli mecra radyo çünkü artık radyo her yerde!

İsteyen eski günlerdeki gibi evinde, iş yerinde ve arabasında radyosunu dinlemeye devam ediyor ama artık isteyen telefonunda da bilgisayarında da radyo dinlemeyi tercih edebiliyor. Bu durumda radyoda çalan şarkıların önemi artıyor. Ulusal radyolar yeni isimlere reyting kaygısından dolayı pek fazla yer veremiyor, yeni bir isim ancak ekranda klipi yayınlanarak ya da televizyon programlarına çıkıp dikkat çekerse radyolarda yer bulabiliyor ki buna en güzel örnek Berkay'dır, "Taburcu" şarkısı o kadar çok dikkat çekti ki yeni bir isim olmasına rağmen ilk çıktığı günlerde bile neredeyse her radyocu programında bu şarkıyı yayınlamak istemişti. Aynı şekilde Levent Dörter de "Duvaksız Gelin" ve "Gel Al Anılarını" adlı şarkılarıyla yeni olmanın zorluklarını atlatabilmeyi başaran şanslı isimlerden oldu. Sonrasında yeni isimlerden Simge de radyolarda yayınlanma engelini "Başı Dertte" ve "Misafir" adlı şarkılarının dikkat çekmesiyle birlikte aştı. Bu üç başarılı ismin albümleri çıktığı o ilk zamanlarda radyo PR danışmanlığını yaptığım için ve onları erkenden keşfedenlerden olduğum için gurur duyuyorum. Bu isimleri örnek olarak vermemin sebebi şu; her an yeni isimler hayatımıza girebilir, onlara sadece şans vermemiz gerekiyor. Sesi olan, müziğe gönül vermiş ve emek harcayan herkesin yolu açık olmalı...

Fettah Can

Gelelim son dönemde radyolarda en popüler olan şarkılara;

Fettah Can önce "Sana Affetmek Yakışır" dedi, ardından "Boş Bardak" ile başarısını perçinledi. Yıllardır müzik dünyasına hizmet eden Fettah Can, sonunda hak ettiği başarıya ve radyoların desteğine kavuştu. "Boş Bardak" şarkısını şimdi her radyoda neredeyse 2 saatte bir dinleyebilmek mümkün. Yakında Fettah Can'dan yeni albüm geliyor, yine harika şarkılar dinleyeceğimize şimdiden eminim.

Model, "Değmesin Ellerimiz" adlı şarkısının büyük başarısından sonra, "Pembe Mezarlık" adlı şarkısıyla popülerliğini ve başarısını sürdürmeye devam ediyor. Model'i ilk albümüyle ve "Olmaz" adlı şarkılarıyla keşfetmiştim, son albümlerinde de ilk klip şarkısı "Buzdan Şato" ile başarılı olacaklarını anlamış olduğum için gururluyum. Son dönemin en popüler grubu kesinlikle Model, hatta Günün Beşlisi adlı programımda 1 numara olup yayına telefonla bağladığım sanatçılara favori şarkılarını sorduğumda en çok aldığım cevap da Model'den "Değmesin Ellerimiz" ya da "Pembe Mezarlık" oluyor. Yakında "Bir Melek Vardı" adlı şarkıları da kliplenecek ve bence yine çok sevilecek.

Burcu Güneş

Burcu Güneş "Oflaya Oflaya" adlı Eflatun şarkısı ile tabiri caizse turnayı gözünden vurdu, bu şarkı son dönemin en fazla yayınlanan şarkılarından ve neredeyse her radyoda duymak mümkün. Eflatun belki de hayatının şarkısını yaptı, bu şarkıyı kim söylese bu başarıyı elde ederdi, hakikaten harika yazılmış ve bestelenmiş bir şarkı. Şubat ayında Eflatun'u kendi şarkısıyla dinlemeye başlayacağız, gerçi zaten Eflatun'un bir albümü var ama yeni bir isim olduğu için neredeyse hiçbir radyo yayınlamamıştı şarkılarını! Şimdi ise Eflatun "Oflaya Oflaya" ile ismini duyurmayı başardığı için, radyocuların desteğini alma konusunda çok daha şanslı olacak. Üstelik yeni şarkısında Burcu Güneş'le düet de yapmış, dolayısıyla ilk albümüyle radyolar için çok alternatif kalan Eflatun artık popüler kültüre uygun bir şarkıyla karşımıza çıkacak. Umarım "Oflaya Oflaya" adlı şarkısının daha da üzerinde bir şarkı yapabilmiştir ve müzik dünyasını şaşırmaya devam eder.

Selim Gülgören "Cennet" adlı şarkısıyla radyolarda sürpriz bir başarı elde etti, şarkıyı önce müzikten anlayan ve yeni isim takıntısı olmayan radyolar keşfetti! "Cennet" şarkısı neredeyse sıfır promosyonla, sadece radyocuların ve dinleyicilerin desteğiyle harika bir yere geldi. Umarım Selim Gülgören yeni slow şarkısıyla da başarısını sürdürmeye devam eder.

Bir de Halil Sezai gerçeği var, birden hayatımıza giren ve hızlı bir şekilde neredeyse fenomen olan Halil Sezai, radyoların son dönemde en çok çaldığı isimlerden. Her ne kadar "Olsun" şarkısına klip çekilmiş olsa da radyolarda ağırlıklı olarak "İsyan" ve "Sonbahar" adlı şarkıları yayınlanıyor, ayrıca "Yanıma Gel" adlı şarkı favorilerimden.

Ferhat Göçer

Ferhat Göçer, "Unutmuş Çoktan" adlı şarkısıyla son dönemde radyolarda en fazla çalınan şarkılar arasında yerini almayı başardı. Son albümü o kadar dolu ki, daha çok hit şarkı çıkacağını düşünüyorum. "Oya Gibi", "Ayrılsak Ölürüz Biz", "Yanına Kalmaz" ve "Seni Sevmeye Aşığım" ilerleyen aylarda en çok çalınan şarkılardan olmaya devam edecek.

Alişan, Demet Akalın ile düet yaptığı "Melekler İmza Topluyor" adlı şarkısıyla harikalar yarattı, birçok pop radyonun şarkılarını yayınlamadığı Alişan, bu şarkısıyla neredeyse tüm engelleri aştı ve son dönemin en çok yayınlanan şarkılarından birinin sahibi olmayı başardı. Yakında yeni projeleriyle sürprizlerine devam edecek.

Ozan Doğulu'nun albümünde Atiye'nin seslendirdiği "Aşkistan" şarkısı da çok sevildi ve son dönemde radyolarda en fazla çalan ve istek alan şarkılardan olmayı başardı. Ozan Doğulu'nun albümünde Yalın'ın seslendirdiği "Daha" şarkısı da çok sevilmişti ama "Aşkistan" daha da geniş bir kitleye ulaşmayı başardı, özellikle çocuklar ve genç kızlar bu şarkıyla çok eğleniyor.

Kenan Doğulu, İskender Paydaş albümünde yer alan "Doktor" adlı şarkısıyla harikalar yarattı, son dönemde radyocuların en eğlenerek çaldığı şarkı bu şarkı olsa gerek. Ben bu albümü ilk dinlediğimde bu şarkının hit olacağını söylemiştim ve programımda şarkıyı ilk çalanlardan olmuştum, umarım şarkı radyolarda eskimeden klip gelir!

Ve Günce "Hayat Aşktan Geçer" adlı pozitif şarkısıyla son günlerin yükselen şarkılarından olmayı başardı. Nielsen listesinin araştırmalarına göre son üç haftada listede hızla yükselişe geçen Günce, üç yıl aradan sonra güzel bir başarı yakaladı. Yakında bu şarkının daha da çok dikkat çekeceğini düşünüyorum, çünkü insanın içini ısıtan ve aşka getiren bir şarkı. Bu ara mevsim itibariyle bu kadar pozitif şarkı bulmak iyice zorlaştı, umarım yeni albümler ardı ardına çıkar da müzik sektörü yeniden hareketlenir. Yeni ve güzel şarkılara her zaman ihtiyacımız var, "hayat aşktan ve müzikten geçer"...