Menü
Mine Ayman: Özlenen ismin eski şarkılarla pozitif dönüşü!
24 Ağustos 2011 Çarşamba - 01:33 GMT
Bendeniz

Bendeniz benim için, hem çocukluktan gençliğe geçtiğim yılların sevilen sanatçısı hem de Türk Pop müziğinin gelişmesine sebep olan önemli isimlerden biri. "Ya Sen Ya Hiç" şarkısıyla, harika sesiyle ve çılgın abajur kız imajıyla hayatımıza girdiğinde herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı ve altın günlerini yaşamıştı. İlk albümünde olgun şarkısı "Ağlayayım Mı" ile dinleyici kitlesini oldukça genişletmişti. Sonra ikinci albümü çıktı, "Neler Olacak" ve "80 Günde Devri Alem" ile dinleyicilerini eğlendirirken, harika bir Ümit Sayın şarkısı olan "Gönül Yareler İçinde" ile olgun ve duygusal dinleyici kitlesini korumaya ve mest etmeye devam etti...

Bendeniz

"Bendeniz III" albümü genel anlamda ilk iki albümü kadar sevilmedi ama ben "Turnayı Gözünden Vurdum" ve "Sana Mı Kaldım" adlı eğlenceli şarkılara bayılmış ve zamanında radyo programlarımda çok çalmıştım. Üçüncü albümde en sevilen şarkı "Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı" adlı şarkı olmuştu çünkü "Ağlayayım Mı" ve "Gönül Yareler İçinde" adlı hit şarkılardan sonra Bendeniz'den duygusal şarkı dinlemek isteyen kitle iyice artmıştı. Dinleyicinin duygusal şarkı beklentisi arttıkça, iyi slow şarkı bulmak zorlaştı ve belki de Bendeniz'in düşüşü böyle başladı. "Bendeniz'den" adlı dördüncü albümünün çıkış şarkısı olan "Günahlar" ilk üç albüm şarkıları kadar ses getirmedi ve o albümden kayda değer başka bir şarkı çıkmadı.

Bendeniz, başarılı bir çıkışın sonrasında beşinci albümü "Kurtulamıyorum" ile artık düşüşte olduğunu ve iyi şarkı üretemediği bir dönem yaşadığını iyice göstermiş oldu. "Hello Papi, Hello Mama" diye şaka gibi bir şarkı yaptı ve bu albüm belki de hayatı boyunca yaptığı en kötü albüm olmayı başardı, albümden hiç hit şarkı çıkmadı. Bu albümde "Ağlayayım Mı" adlı şarkısını yeniden söyledi ama kendi şarkısını yeniden söylemek için zamanlama çok erkendi!

Bendeniz, altıncı albümü "Zaman" ile birlikte eski zamanlarına dönmek için geri dönüş yaptı. "Satmışım" ve "Güzeller Güzeli" adlı şarkıları eğlenceliydi ama eski başarısına dönmek için yeterli değildi. Yedinci albümü "Demedim Mi" hakkında yorum bile yapamam, hiçbir yerde bu albümle ilgili bir şarkıya rastladığımı ya da bu albümden bir şarkının hit olduğunu hatırlamıyorum, bu albüm için kayıp albüm diyebilirim rahatlıkla. Bu kayıp albümün sonrasında Bendeniz "Aşk Yok Mu Aşk" adlı sekizinci albümü ile ve "Kırmızı Biber" adlı şarkısıyla yeniden dikkat çekti ama eski popülerliğine yine kavuşamadı. Albümdeki "Bu Baharda" adlı şarkı duygusal Bendeniz şarkılarını özleyenleri biraz olsun sevindirdi.

Bendeniz dokuzuncu albümü "Değiştim" ile fark yaratmak istedi ama yine aynı Bendeniz olarak karşımıza çıktı. "Çatlat" adlı sözleriyle oldukça yoran şarkı da sevilmeyince, "Tövbe De" adlı şarkı sevildiği halde albümü kurtarmaya yetmedi. Bendeniz'in 10. albümü olan "Olsun" hakikaten olsun diye yapılmış gibiydi. "Cumadan Pazara" adlı şarkı eğlenceliydi ve bir süre radyolarda çaldı ama Bendeniz'i eski başarısına kavuşturamadı.

Gelelim "Benden İzler" adlı eski 16 şarkının remixinden oluşan 11. Bendeniz albümünün yorumuna... Albüm tam Best Of kıvamında olmuş, tek fark şarkıların remix haline gelmiş olması yani arşiv olarak güzel ve değerli bir albüm. Bazı sevdiğim şarkıların içinde olmayışı üzücü, örneğin Bendeniz'in en güzel albümü olan ilk albümünden "Ağlayayım Mı", "Müjdeler ver", "Sen Kaybettin" ve "Ah Bir Dönsen" adlı şarkıların remixi yapılsaydı bence bu şarkıları bilmeyen yeni nesilin de hoşuna gidebilirdi. Ayrıca ikinci albümden "Gönül Yareler İçinde", "Elveda Dedin" ve "80 Günde Devri Alem"in de remixleri olmalıydı. Üçüncü albümden "Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı" da albümde yok maalesef.

Albümde, gerçekten hit olmadığı halde albüme girmiş şarkılar da var, örneğin; "Olsun", "O Biliyor", "Ne Yıldızlar Söndü", "Ay Işığım" ve "Rahat Uyuyamıyorum" adlı şarkılar olmasa da olurmuş!

En sevdiklerim; "Turnayı Gözünden Vurdum", "Satmışım", "Kırmızı Biber", "İstemiyorum" ve "Sevme" adlı şarkıların remixleri.

Bendeniz, albümde Murat Uncuoğlu, Ayhan Saygıner, Suat Aydoğan, Barış Büyük ve Soner Kıvanç gibi önemli isimlerle çalışmış. Albüm kartonetinden incelediğim kadarıyla en beğendiğim remixlerden olan "Kırmızı Biber"i Suat Aydoğan, "İstemiyorum"u ise Murat Uncuoğlu yapmış ama daha da çok beğendiğim "Turnayı Gözünden Vurdum", "Satmışım" ve "Sevme" adlı şarkıların aranjörlerinin kim oldukları albümde belirtilmemiş! Eğer bu isimler unutulduysa çok kötü bir durum, bu şarkıları yapan kişiler tanınmayan aranjörler diye isimleri yazılmadıysa emeklerine haksızlık edilmiş demektir çünkü "Turnayı Gözünden Vurdum", "Satmışım" ve "Sevme" bir çok remix'den çok daha güzel olmuş.

Albüm kartonetini incelediğimde, Bendeniz'in fotoğraflarında ilk albümlerindeki havaya geri döndüğünü görüyorum. Bendeniz, yeni fotoğraflarında Bengü'ye çok benzemiş ama Bengü'den önce Bendeniz vardı yani Bendeniz ilk çıktığı zamanlardaki imajına geri döndü ve kendi orijinalliğiyle Bengü'ye benzedi. Bu benzerliği bu fotoğraflarda fark ettim, çok pozitif ve enerjisi yüksek görünüyor, umarım kendisine yakışan bu kendi tarzını bir daha kaybetmez.

Bu remix albümü yazın başında, örneğin Haziran ayında çıksaydı belki yazın enerjisiyle daha çok etki yapabilirdi, zamanlama olarak biraz gecikti. Kış aylarında Bendeniz'den bir de akustik albüm gelecekmiş, eğer zamanlamayı doğru yapabilirse Bendeniz'in bu albümde olmayan ama daha çok hit olduğunu düşündüğüm şarkılarını akustik dinlemek harika olabilir. Bendeniz'in eski günlerine dönmesine sevindim, albümü hayırlı olsun...