Menü
Röportaj : Simge röportajı....
13 Haziran 2011 Pazartesi - 00:34 GMT
Simge

Geçtiğimiz günlerde "Yeni Çıktı" isimli albümüyle müzik marketlerde yerini alan ve albümün çıkış şarkısı "Ödeme Vakti" ile beğeni toplayan Simge, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı: "Ödeme Vakti" albüme ilk giren parçaydı ve bir uğuru olduğuna inandık..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldınız?

Müzikle uğraşmaya çok küçük yaşlarda başladım. Babam eski bir müzisyendir. Ben de onun sayesinde müzikle iç içe büyüdüm ve onu kendime örnek aldım. Lise yıllarımda kendi bestelerimi yapmaya başladığımda hayallerimden biri de albüm yapmaktı. Müzikle ilgili eğitimimi okulda ve sahnede tamamladığıma inandığımda artık bir albüm yapmanın zamanı geldi dedim ve "Yeni Çıktı" macerası başladı. :)

"Yeni Çıktı" adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştınız?

Albüm çalışmaları yaklaşık 1 sene sürdü. Erdem Kınay'la tanışmamız ardından hemen "Yeni Çıktı" isimli bu projeye başladık. Kendisi hem prodüktörüm hem de albümdeki parçalarımın bestecisi. Gökhan Şahin ve Alper Narman da söz yazarı olarak bu albümde yer aldı.

Albümünüzün ismi çok enteresan, bu ismi kim buldu?

Albümün ismini hep beraber oturup düşünürken o dönem süpervizorlüğümü yapan Emre Aksu buldu. Hem esprili hem de hiç eskimeyecek bir isim olacağını düşündük.

Albümünüzü hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

Ajda Pekkan ve Gülşen'in tarzını her zaman beğenmişimdir. Belki onları biraz kendime örnek almış olabilirim.

Uzun bir süre Yaşar, Zeynep Dizdar, Gülşen ve Serdar Ortaç gibi önemli isimlere vokal yaptınız, çalışmaktan en keyif aldığınız sanatçı kimdi?

Hepsiyle çalışmanın verdiği haz farklıdır. O yüzden biri birinden fazla keyifli diyemem. Yaşar çok özel bir dinleyiciye sahip babacan bir insandır. Sahnedeyken kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Gülşen sesine ve sahne duruşuna hayran olduğum bir sanatçıdır. Onunla çok uzun süre çalıştığım için sahnede çok eğlendiğimiz anlarımız oldu. Ayrıca kadın sanatçıyla çalışmak bir bayan vokal için daha rahat oluyor diye düşünüyorum. Dokularımız birbirine çok uyuyor. Serdar Ortaç'la çalışmak ise çok enerji gerektiriyor. Çok büyük bir kitleye seslenmek ve eğlendirmek oldukça heyecan verici. Kendisi işine çok önem veren ve çok çalışkan biri. Ondan çok güzel huylar edindim diyebilirim.

Vokal yaptığınız isimlerden destek alıyor musunuz? Albüm yapmanızı nasıl karşıladılar? İleride bu isimlerin şarkılarını da kendi albümünüzde yorumlamayı düşünüyor musunuz?

Hepsi bana çok destek oldular. Gerek sahnelerinde gerekse albüm çıktıktan sonra olabildiklerince yanımda durdular ve duruyorlar. Zaten hep albüm yapmam gerektiğine inanmışlardı. Ben de zamanı gelince bu albümle adımımı attım. Bundan sonraki albümlerimde onların da bestelerine yer vermek çok isterim.

İlk klip "Ödeme Vakti" adlı şarkıya çekildi, klip öncesi "Başı Dertte" adlı şarkınız çok dikkat çekmesine rağmen neden farklı bir şarkıyı kliplendirdiniz?

"Ödeme Vakti" albüme ilk giren parçaydı ve bir uğuru olduğuna inandık.

Peki ikinci klip hangi şarkıya gelecek, "Başı Dertte" kliplenecek mi?

İkinci klip biraz sürpriz olsun istiyoruz :)

Albümde başka hangi şarkılar ön plana çıkacak sizce?İlerleyen aylarda hangi şarkıları kliplendirmeyi planlıyorsunuz?

Gönlümüzde hepsini kliplendirmek var ama ne kadar mümkün olur bilmiyorum. Sonuçta hepsi bizim için çok özel. :) Misafir, Vicdanın Affetsin ve Başı Dertte çok sevildi. Bakalım nelere klip çekilecek? :)

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Gülşen ve Tarkan'ın son yaptıkları projelerine bayılıyorum. Ajda Pekkan'ın radyolarda çalmaya başlayan parçası da yaza damgasını vuracakmış gibi görünüyor! Albümünü merakla bekliyorum. :)

Eurovision Şarkı Yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yüksek Sadakat'ın elenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ve sizce önümüzdeki yıl bu yarışmada bizi hangi sanatçı temsil etmeli?

Eurovision Şarkı Yarışması yılardır varolan ve çok önemli bir yarışmadır. Oraya katılmak ve ülkemizi temsil etmek bir sanatçı için çok önemli ve şeref duyulacak bir durum. Yüksek Sadakat'in elenmesi bizim için üzücü oldu. Fakat bu bir yarışma ve ya kazanırsınız ya da dereceye girersiniz. İyi müzik yapan başarılı bir grup olmalarına rağmen elenmeleri beni biraz şaşırttı. Önümüzdeki sene umarım daha şanslı oluruz. Bence önümüzdeki yıl Eurovision Şarkı Yarışması'nda bizi Tarkan temsil etmeli!

Konserleriniz ne zaman başlayacak ve bar proramı yapmayı düşünüyor musunuz? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projeniz olacak mı?

Konserlerim promosyon dönemim biter bitmez başlayacak. Hatta yavaş yavaş başlıyor. 14 Haziran'da ilk konserimi Maltepe Üniversitesi'nde veriyorum. Bar programları da olacak. Albüm dışında yapmayı planladığım şeyler de var. Kendi yaptığım bestelerim var. Yavaş yavaş o yönümü de ön plana çıkarmak istiyorum. Şimdiden bir parçamı Rober Hatemo'ya verdim bile. Yakınlarda dinleyince bakalım neler düşüneceksiniz? :)