Menü
Müzik Magazin : Tarkan "kendini geliştirme"de akla gelen ilk isim...
23 Aralık 2006 Cumartesi - 11:58 GMT
Tarkan

Kişisel Gelişim Merkezi (KİGEM) tarafından düzenlenen bir anket, şov dünyasının ünlülerinin nerede doğru, nerede yanlış yaptıklarını, kendilerini ne kadar geliştirip, nerelerde patinaja düştüklerini belgeledi... Tarkan, "kendini geliştirme" denince akla ilk gelen marka/isim oldu. İki yıl arayla yapılan iki ankette de birinci sırada çıktı.

Türkiye'nin kişisel gelişim ve kariyer planlama konusundaki önemli uzmanlarından biri sayılan ve aynı zamanda KİGEM'in de kurucusu olan Mümin Sekman'ın rehberliğinde hazırlanan anket, 60 bin üyesi olan www.kigem.com adresli web sitesinde gerçekleştirildi. Her ziyaretçinin bilgisayarının IP numarası işaretlenerek, bir oy kullanması sağlandı. Site üyelerine, kendini geliştiren sanatçıyı seçerken kullandıkları kriterin ne olduğu soruldu. Verilen cevaplardan bazıları şöyleydi: "Eski resimleri ile yeni resimleri arasında çok fark var", "İşiyle gündemde kalıyor", "Uzun süre zirvede kalabiliyor", "Yaptığı işin çıtasını yükseltiyor", "Hayata pozitif bakıyor", "Farklı alanlarda kendini kanıtlıyor", "Dünya çapında başarılı", "Başladığı yer ile geldiği yer çok farklı", "Zorlukları zeka ve azimle aşıyor", "İç dünyası zengin", "Kendini yeniliyor", "İşini daha iyi yapıyor", "Bir felsefesi ve duruşu var", "Kendini çevreye kanıtladı", "Ne yaptığını biliyor", "Kendine güveniyor", "İçi boş değil", "Ucuz magazin oyunlarına tenezül etmiyor", "Seyircisini aptal yerine koymuyor"...

Yazar ve kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman alınan sonuçları şöyle yorumladı...

TARKAN DÜNYA STARI OLDU

Tarkan, 'kendini geliştirme' denince akla ilk gelen marka/isim! İki yıl arayla yapılan iki ankette de birinci sırada çıktı. Tarkan'a oy verenler; düğün salonlarından başlayıp mega konserlere ulaştığı ve yeteneğine ve üretimine güvenip ucuz magazin oyunları oynamadığı için onu tercih ettiklerini söyledi. Kişisel marka yönetimi anlamında örnek alınabilecek bir isim olan Tarkan, 2006'da sorunlar yaşasa da başarısıyla imajını toparladı. Sanat dünyasında Türkiye'nin en iyi yönetilen kişisel markalarından biri. Uluslararası arenada mücadele etmesi, pozitif yaşam felsefesi, polemiklere girmemesi, herkesle aynı kareye gelmemesi, televizyonun gündelik menfaat çarkının içinde olmaması saygın bir yerde durmasını sağlıyor.

SEZEN AKSU BİR YAŞAM GURUSU

Ankette Tarkan'ın en büyük rakibiydi. İlginçtir; oylarını bölen Candan Erçetin ile tabanları birbirine benziyor. Sezen taraftarları Tarkan'ın birinci gitmesine önce kızıp, sonra "Onu da Sezen yetiştirdi" dediler. Aksu'ya oy verenlerin gerekçesi ise şu başlıklar: "Yıllardır zirvede kalması", "iç zenginliği", "çok üretmesi", "bir felsefesi ve duruşunun olması", "insan yetiştirmesi", "pozitif olması", "kendini kanıtlama kaygısının olmaması", "insan ruhundan anlaması". Oy verenlerden birinin gerekçesi ise şuydu: "Şarkılarında hayatı çözmüşlük var!"

İBO SON SIRADA

Kendini en az geliştiren sanatçı seçildi. İnsanlar, doğuştan sahip olduğu çok güzel bir sesi olsa da, bunun ona bilgi katmadığını düşünüyor olabilir. Bir üye şöyle demişti: "Tamam, mağaradan beş yıldızlı otellere gelmesi bir gelişmeydi ama beş yıldızlı otelde mangal yaparak seviyesini ele verdi!"

CANDAN ERÇETİN KENDİNE GÜVENLİ

Yaygın olmak adına saygınlıktan taviz vermeyenlerden... İşini kaliteli yapıyor ve popüler kültür oyunlarına ihtiyaç duymayacak kadar kendine güveniyor. Eğitimli ve eğitmen. Listede Sezen Aksu olmasaydı, üst sıralarda çıkardı.

SERTAB ZİRVEDE KALAMADI

2004'teki ankette ikinciydi, şimdi sondan ikinci sırada. Dramatik bir düşüş! Bu sonuç gösteriyor ki, her başarının son kullanma tarihi vardır. Önemli olan zirveye çıkmak değil, orada kalmak.

Kaynak: Sabah Gazetesi