Menü
Röportaj : Mustafa Akay Röportajı
03 Ocak 2011 Pazartesi - 22:45 GMT
Mustafa Akay

"Ruh İkizim" isimli maxi single çalışmasıyla müzik marketlerde yerini alan Mustafa Akay, albümü ve müzikal kariyeriyle ilgili yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı: "Ruh İkizim" herkesin hayatında aradığı aşkı bulması adına yaptığım bir şarkı..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldınız?

Müziğe, Şişli Terakki Lisesi'nde solist olarak başladım. Bilkent Turizm bölümünü kazanınca 1990 yılında Ankara'ya gittim ve ilk olarak Bestekar sokaktaki Hitit Bar'da sevgili Adnan ağabeyimin muhteşem akordeonuna hem sesim hem de gitarımla eşlik ettim. O zamandan beri birçok mekanda sahne aldım ve almaya da devam ediyorum. Müzik hayatımda hep vardı, albüm yapmayı da uzun zamandır planlıyordum, sonunda gerçekleşti ve sevenlerimle buluştuğum için çok mutluyum.

"Ruh İkizim" adlı maxi single çalışmanızda kimlerle çalıştınız?

"Sor Kendine" ve "Ruh İkizim" adlı şarkıların sözü müziği bana ait. "Gel Dedim Aman" adlı şarkının sözleri Volkan Türkay'a, bestesi ise yine bana ait. Aranjörüm Oykan Atay'la Bant Kayıt stüdyosunda Noyan Çoşarer'le birlikte çalıştık. Müzik aşığı dostlarımla hayat buldu bestelerim...

Albümünüzün ismi "Ruh İkizim" ve bu isimde şarkınız da var, bu şarkının hikayesini anlatır mısınız?

Aslına bakarsanız benim tüm şarkılarımın bir hikayesi var ve zaman içinde bunlardan bir roman bile yazmayı düşünüyorum. Düşünsenize, müzikli bir kitap harika bir proje olabilir, bakalım kısmet... "Ruh İkizim" herkesin hayatında aradığı aşkı bulması adına yaptığım bir şarkı. Etrafınıza baktığınızda o kadar mutsuz ve yalnız insan görüyorsunuz ki, temennim bu yeni yılda herkesin ruh ikizini bulması...

Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?

Ben biraz eski kafalıyım ve nostaljiyi seven bir yanım var. Sahne performansımda da beni izleyenler bunu bilir. Dolayısıyla şarkılarımda da bu nostalji havası var. Ege esintilerinin olduğu şarkılarımla, müziğe farklı bir soluk getirdiğimi düşünüyorum.

İlk klip "Sor Kendine" adlı duygusal şarkıya çekildi ve ortaya çok enteresan bir klip çıktı. Kybele gemisinde çekilen klibi ve bu fikrin ortaya nasıl çıktığını anlatır mısınız?

Klipi sevgili Salih Singin çekti ama fikir babası ile annesi sevgili Leyla ve Hakan Demir oldu. Sosyal sorumluluk projelerinin içinde olmaya çalıştığımı bildiklerinden, klibimde bu gemiye emek verenlerin hikayesini gündeme taşımak istediler ve benim de fikir çok hoşuma gitti. Çok keyifli geçen 18 saat sonunda klip sevenlerimle buluştu.

İkinci klip hangi şarkıya gelecek? Yine orijinal bir klip fikri var mı aklınızda?

"Gel Dedim Aman" adlı şarkıma düşünüyoruz. Yeni çekeceğimiz klipte tüm ekip arkadaşlarım ve sevdiğim dostlarımla beraber olmak istiyorum. Tabii ki yine bir sürprizimiz olacak.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Emek verilen her şeye öncelikle saygı duymak lazım. İşin mutfağını da bilen biri olarak hiçbir projeyi dinlememezlik etmiyorum ve elimden geldiğince yeni albümleri takip etmeye çalışıyorum. Son aldığım albüm Bülent Ortaçgil'in "SEN" adlı albümü ve albümü çok beğendim, keyifle dinliyorum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence bu teknoloji çağında, müzikle uğraşan herkes şarkılarını bir siteye yüklemeli ve oradan en çok oy alan şarkı ve isim bizi Eurovision'da temsil etmeli diye düşünüyorum. Yani amatör biri bile olabilir bence. Şarkı söyleyebilmek ve şarkıdaki duyguyu hissettirebilmek çok önemli. Sizi izleyenler, dinleyenler şarkının diliyle değil hissettirdiğinizle ilgilenir diye düşünüyorum...

Yıllardır sahnelerdesiniz, şu sıralar hangi mekanda sahne alıyorsunuz? Sizi izlemeye gelenler nasıl bir repertuarla karşılaşıyorlar?

Şu sıralar, Arnavutköy "Eylül" sahnesindeyim ve nostalji ağırlıklı bir performans sergiliyorum. Programımda, dinleyicilerimle birlikte 3 saat boyunca başka dünyalara yolculuk yapıyoruz...