Menü
Röportaj : Süleyman röportajı...
10 Aralık 2010 Cuma - 10:19 GMT
Süleyman

"Star Avı" adlı programla adını duyuran ve "Vaktin Doldu" isimli yeni şarkısıyla beğeni toplayan Süleyman, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı: "İlk albümüm de müzikal anlamda çok başarılıydı ama istenilen hedef kitleye maalesef ulaşamadı. Son dönemlerde albüm satışlarının olmaması ve insanların internet ortamına yönelmesiyle, bende albüm yerine dijital platformu tercih ettim."

Sizi "Star Avı" adlı programla tanıdık, o yarışmadan sonra hayatınız nasıl devam etti?

Yarışma benim için çok heyecan vericiydi, özellikle Deniz Seki ve ekibinin bana desteği büyüktü. Yarışmadan sonra kendime olan güvenim daha da arttı. İnsanların beni desteklemeleri, inanmaları ve sevmeleri beni inanılmaz motive etti. Bundan aldığım güçle de çalışmalarıma dört elle sarıldım ve bunun sonucu olarak ilk albümüm "Zor Bulursun"u piyasaya çıkardım.

Süleyman

"Vaktin Doldu" adlı şarkınızı ne zaman yaptınız? Bu şarkının bir hikayesi var mı?

"Vaktin Doldu" adlı şarkımı yaklaşık 3 yıl önce yaptım. Aslında bu şarkının özel olarak bir hikayesi yok ancak şöyle söyleyebilirim; ben genelde şarkılarımı piyano başında yapıyorum, bu şarkıyı da yine İstanbul'un feci bir kış geçirdiği dönemde piyano başında vakit geçirirken yazmıştım.

Yeni bir isimsiniz, şarkı söylerken ya da imajınız hazırlanırken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

Ne olursa olsun insan gördüğü her şeyden etkileniyor, bu da doğal olarak görüntüsüne yansıyor. İmaj olarak belli birini hedef almadım, kendim olmayı istedim. Şarkı söylerken de zaten dinleyenlerim bilirler, kendime has ve kimseye benzemeyen bir sesim var ama Fatih Erkoç ve Sertab Erener gibi önemli müzikal altyapıya sahip sanatçıları örnek aldığımı söyleyebilirim.

"Vaktin Doldu" adlı şarkınızın klibi ekranlarda, klip sanki kısa bir film gibi olmuş, görüntüler harika. Klibin senaryosu kime ait ve hangi yönetmenle çalıştınız?

Klip gerçekten çok beğeniliyor, bizde ekip olarak çok beğendik. Klibin yönetmenliğini Sedat Doğan yaptı. Klibin hikayesi ilk olarak Sedat Doğan'dan çıktı sonra ekip olarak senaryoyu geliştirdik. Öncelikle farklı bir şey yapmak istedik. Yapılan işlerin birbirine benzer ve tekrarları gibi olmasını değil orijinal ve yaratıcı bir iş olmasını istedik. Sonuç olarak istediğimizi elde ettik, gerçekten farklı ve keyifli bir klip oldu.

İlk albümden sonra müzik hayatınıza single çalışması ile devam ediyorsunuz, şarkınız dijital olarak satışa çıktı ama albüm olarak da piyasaya çıkacak mı?

İlk albümüm de müzikal anlamda çok başarılıydı ama istenilen hedef kitleye maalesef ulaşamadı. Son dönemlerde albüm satışlarının olmaması ve insanların internet ortamına yönelmesiyle, bende albüm yerine dijital platformu tercih ettim. Single çalışmaları için bir nevi albüm öncesi nabız yoklamak diyebiliriz. Yeni şarkıma ilgi çok güzel, bu yüzden yakında başka sürprizlerim de olacak.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Genel duruma bakarsak iyi buluyorum çünkü son dönemde üreten besteci ve sanatçı sayısı arttı, bu da haliyle camiaya bir hareketlilik ve birbirinden güzel besteler getirdi. Sertab Erener, Hande Yener ve Sıla'nın son albümlerini çok beğendim ayrıca Gökhan Tepe'nin "Birkaç Beden Önce" adlı şarkısını da çok başarılı buluyorum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sene kim katılmalı?

Eurovision'un artık önemini yitirdiğini düşünüyorum çünkü yarışma olma niteliğinden çok uzakta. Bunun nedeni oylama sisteminde komşu ülkelerin birbirlerine oy verip tamamen siyasi ilişkilerini göz önünde bulundurmaları. Bence, bu sene Atiye Eurovision için çok iyi bir isim olur. Yabancı dilinin iyi olması, sesi ve dansıyla farklılık yaratıp iyi bir derece alır diye düşünüyorum.

Konserleriniz ne zaman başlayacak ve bar programı yapmayı düşünüyor musunuz?

Şuan ekibimle birlikte yeni şarkımın tanıtım çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu aşamalardan sonra konserlere başlayacağız. Daha önce bar programı yaptım, kaliteli mekanlarda sevenlerimle yeniden buluşmayı istiyorum, en kısa zamanda başlayacağız...

Albümünüz dışında uğraştığınız başka projeleriniz var mı?

Albüm dışında aslında başka bir uğraşım yok, müzik yapmayı çok seviyorum. Şarkı sözü yazıyorum ve beste yapıyorum, bundan çok büyük haz duyuyorum. Klişe olacak ama müzik bende çok büyük bir tutku… O nedenle şuan bütün zamanımı müzikle geçiriyorum.