Menü
Müzik Haberleri : 110 Ezber Bozmaya Devam Ediyor!
08 Kasım 2010 Pazartesi - 22:05 GMT
110

Türkiye'nin ilk ve en iyi elektronik rock grubu 110, müziğinde olduğu gibi müzik sektöründe de ezber bozmaya devam ediyor. 2010 yılında çıkardığı Türkiye'nin ilk USB bellekte sunulan albümü SIFIR ile sektörde yeni bir çığır açan 110, hayran portalı anlayışını yeniden tanımlayan 110 Sözlük'ü açtı.

Elektronik-rock müzik alanında yenilikçi çizgisi ve başarılı sahne performansı ile adından sözettiren 110, yine müzik sektöründeki dinamikleri değiştirecek sözlük projesi hayata geçti. 110, fan forum sayfasını 110 Sözlük'e dönüştürerek, müzik ortak paydasında içerik olarak daha zengin, kişiselleştirmeye açık, daha interaktif ve dinamik bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

Siz de geleceğin müzik medyasını şimdiden keşfetmek ve içeriğini oluşturanlardan biri olmak istiyorsanız 110Sözlük'ü ziyaret etmeniz yeterli: http://www.110sozluk.com

110 Sözlük Hakkında

Neredeyse tüm müzisyenlerin tercihi olan forum formatında yayın yapan www.110.biz sitesini kapatıp, Haziran 2010'da 110 Sözlük'ü kuran grup fark yaratma iddiasını bu alana da taşıdı. İnsanların en aktif şekilde kullanabildiği ve kendi yazdıkları yazılarla içeriğini sıfırdan oluşturdukları sözlük formatında yayın yapan bu site, hayran portalı olmaktan çok daha ötede bir yer edinme iddiasında. 110Sözlük'te yeni albümlere, yeni isimlere ve güncel haberlere yer verilerek, müzik sektörünü yakından takip eden tüm dinleyiciler ve profesyonelleri biraraya getirecek bir platform hedefleniyor. 110 grup üyelerinin aktif yazar olarak bulunduğu sözlükte, ilerleyen günlerde diğer grupların ve müzisyenlerin de yer alması bekleniyor.

Profesyonel bir ekip tarafından tüm tasarımı ve kodlaması sıfırdan yapılarak ortaya çıkarılan 110 Sözlük, işleyiş mantığı açısından diğer sözlük siteleriyle benzeşse de, video ve görsel içeriği, kişiselleştirme özellikleri, arayüz zenginliği açısından benzersiz. Medyanın artık büyük ölçüde internet üzerine taşındığını ve gün geçtikçe bu oranın daha da artacağını söyleyen 110 Sözlük ekibi, günümüzde artık müzisyenlerin kendi medyalarını yaratmaları gerektiğinin altını çizerken, 110'un geleceği görerek ve risk alarak bu işte de öncü olmayı tercih ettiğini ve bu aşamada gösterdikleri cesaretin önemini de vurguluyor.

Şu anda hala beta sürümü yayında olan 110 Sözlük, aktif haldeki başlıklara video ekleyebilme özelliğiyle müzisyenlerin haklarında bilgi almak isteyen kişilere fazladan hiçbir uğraş vermeden video klipleriyle de ulaşabilmelerini sağlarken, Etkinlik Takvimi bölümünde konser ve benzeri etkinlikleri direkt hedef kitlelerine duyurabilme imkanı da tanımakta. Tasarım ekibi radyo yayını sistemi için de farklı ve daha önce denenmemiş bir format üzerinde çalışmakta. Şu anki haliyle bile büyük ilgi gören bu platformu yaratan ekip, video ve radyo özelliklerinin yanında ilerleyen süreçte sadece müzisyenler için siteye eklenecek kişiselleştirme sistemiyle yaratılacak profiller ve yapılması planlanan internet televizyonu projesiyle geleceğin müzik medyasının temelini attıklarını iddia ediyor.

Yapılacak tüm çalışmalarda telif haklarına saygının en önemli unsur olduğunu söyleyen 110Sözlük ekibi, sonuçta bu işin temelini atanların da müzisyen olduğunun veyapılacak her işte meslek birlikleriyle beraber hareket edileceğinin de altını özellikle çiziyor.