Menü
Röportaj : Emre Yücelen: "Güçlü bir şarkı olduğunu hissetmiştim"
14 Ekim 2010 Perşembe - 16:10 GMT
Emre Yücelen

"Kelebek" isimli albümüyle çıkış arayan Emre Yücelen, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı ve albümün hikayesini anlattı: ""Kelebek" şarkısını kırık bir aşk hikayesi sonrası konservatuardaki boş bir sınıfta, piyano başında yaptım. Söz ve müzik aynı anda çıkmıştı. Beste bittikten sonra hemen birkaç arkadaşımı çağırıp defalarca çaldığımı hatırlıyorum..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldınız?

Müziğe ilk olarak ortaokul yıllarında babamın hediye ettiği bir gitarla başladım. Sonrasında müziğe ilgimi ve yeteneğimi keşfettim. Basit de olsa beste yapabiliyor ve söz yazabiliyordum. Tabii ki bunun da etkisiyle bir albüm yapma isteği içimde o yıllarda büyümeye başladı. Ancak mükemmeliyetçi bir yapım olduğu için kendimi gerçekten yetiştirmeden bir şeyler yapmanın doğru olmadığına inandım. Bu sebeple Üniversite döneminde İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Şan Bölümünü kazanarak eğitim aldım. Tüm bu süreçler içinde pek çok beste biriktirdim ve albüm yapmaya ondan sonra başladım.

"Kelebek" adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştınız?

"Kelebek" albümün yapım aşaması 1 sene sürdü. Öncelikle çok beste vardı. Aralarından 9'unu belirleyerek işe başladık. Albümün aranjörlüğünü ben yaptım. Akustik ve elektrik gitarlarda Gültekin Kaçar, bas gitarda Cüneyt Saka, davulda Turgut Alp Bekoğlu gibi önemli müzisyenlerle çalıştım. Kayıtlar kendi stüdyom Vokalist Stüdyo ve Stüdyo Myra'da alındı.

Emre Yücelen

"Kelebek" adlı çıkış şarkınızı ne zaman yapmıştınız ve bu şarkının bir hikayesi var mı?

"Kelebek" şarkısını kırık bir aşk hikayesi sonrası konservatuardaki boş bir sınıfta, piyano başında yaptım. Söz ve müzik aynı anda çıkmıştı. Beste bittikten sonra hemen birkaç arkadaşımı çağırıp defalarca çaldığımı hatırlıyorum. Güçlü bir şarkı olduğunu hissetmiştim.

Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?

Yaptığım müziği özenli ve değerli olarak tanımlıyorum çünkü bu şarkıları insanlara sunmak için epey bekledim. Pop-rock tanımına uygun, farklı konuları olan şarkılarım vardı. Onları bir araya getirdim. Genel olarak albüme baktığımda kendini sıcak ve net ifade edebildiğime inanıyorum.

Hala "Kelebek" adlı şarkınız kliplenmedi, ne zaman klip çekilecek ve bu şarkıya nasıl bir klip hayal ediyorsunuz?

Kliple alakalı olarak çok aceleci değilim. Baştan beri radyoların gücüne fazlasıyla inandım. Şarkıların radyolarda gittikçe daha fazla tanındığını görüyorum. Bu da zaten öncelikli isteğimizdi. Şu an kliple ilgili çok güzel bir senaryomuz oluştu, çok güzel sürprizlerimiz olacak.

Albümde hangi şarkılar öne çıkıyor sizce? İkinci klip hangi şarkıya gelecek?

Albümle ilgili anket yaptığımda her şarkının farklı dinleyicisi olduğunu görüyorum. Tabii ki "Kelebek" öncü ancak bazı radyolar "Yeniden" ve "Rüzgar Olacak" çalarken bazıları ise "İnanamamıştım" ve "Kelebek" çalıyor, o nedenle fikrim aslında 2.klibi seçerken kalbimin sesini dinlemek.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Son dönemde yapılan albümleri dinliyorum. İyi bir takipçiyim aslında. Ancak bana genellikle yapılan şarkıların çoğu birbirinin tekrarıymış gibi geliyor. Bu nedenle genelde kendimle kaldığımda orkestral, ambient, Türk Müziği veya rock tarzı müzik dinlemeyi severim. Bu türler beni yaptığım bestelerde ve çalıştığım oyun müziklerinde daha çok besliyor. Bu bakımdan beğenerek dinlediklerim Türk Müziğinde Ümit Tokcan, Aysun Gültekin, Gülseven Medar, Aleaddin Yavaşça. Rock gruplarından Acil Servis, Metallica, Slipknot. Orkestral olarak da favorim Jerry Goldsmith, Danny Elfman, Howard Shore sık ve severek dinlediğim kişiler.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sene kim katılmalı?

Eurovision şarkı yarışmasını aslında sık takip etmezdim. Ancak son yıllarda ülkemizin aldığı derecelerden sonra daha çok ilgimi çekiyor. Yarışmaya katılmak için özel bir isim düşünmedim. Ancak canlı performansı ve görsel şovları ile insanları etkileyebilecek biri olmalı.

Konserleriniz ne zaman başlayacak ve bar programı yapmayı düşünüyor musunuz?

Bar programı yapmayı şu an düşünmüyorum. Konserlerle ilgili olarak da klipten sonra bir konser planı hazırlayacağız.

Albümünüz dışında uğraştığınız başka projeleriniz var mı?

6 senedir Mevlüt Dinç'in kurduğu Sobee firmasında Bilgisayar Oyunları Müzikleri ve Ses efektleri yapıyorum. İstanbul Kıyamet Vakti, I Can Football, Süper Can gibi online oynanabilen oyunlar. Bunun yanı sıra 10 yılı aşkın süredir şan eğitmenliği ve vokal koçluk çalışmalarım sürüyor. Üretken bir insanım aklımda ileriki dönemlerde yapmak istediğim orijinal, içinde müzik, doğa ve tarihin olacağı belgesel nitelikli projeler de var.