Menü
Röportaj : Genco Ecer: "Sevdanın Son Vuruşu'nu söylemek isterdim."
28 Eylül 2010 Salı - 13:06 GMT
Genco Ecer

Soner Sarıkabadayı imzalı "U Dönüşü" isimli şarkısıyla beğeni toplayan Genco Ecer, ikinci albümü ile adından sözettiriyor. Yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı: "İlk albümüm benim için bir basamaktı ve iyi bir tecrübe oldu. Şu anda daha profesyonel düşünüp, doğru kararlar vermeye çalışıyorum."

Genco Ecer

Albümünüzde sözü ve müziği size ait 3 şarkınız var, şarkılarınızı yaparken nelerden etkilendiniz? Başka sanatçılara da şarkı vermeyi düşünüyor musunuz?

Şarkı yaparken çevremdeki herhangi bir şeyden ilham alabilirim. Bir filmden, reklamdan, çevremde yaşanan herhangi bir olaydan, bir müzikten... Beste yapabilmem için aşık olmama ya da sevgilimden ayrılmama gerek yok. Hayal gücümün sınırları yok. Yakın zamanda Genco Ecer bestelerini başka sanatçılardan dinleyeceksiniz ama kim oldukları sürpriz olsun.

Sizi keşfeden ya da destekleyen sanatçı bir dostunuz oldu mu?

Bu yolculuk tamamen kendi farkındalığımla çıktığım bir yol ve bu yolda bana destek olan birçok arkadaşım oldu ama en büyük desteği ailemden gördüm, şu anda hayranlarımdan da büyük destek görüyorum ve doğru yolda olduğuma inanıyorum.

"U Dönüşü" adlı şarkınız çok sevildi, bu şarkının size ulaşma hikayesini anlatır mısınız?

Ekibimle albüm toplantılarımızı yaparken Soner Sarıkabadayı da listelerimizin içindeydi. Menajerim Ufuk Ergin, Soner Sarıkabadayı ile aramdaki köprü oldu. Daha sonra Soner'le görüşmek için İstanbul'a geldim. Beni evine davet etti. Oturup bu şarkıyı söyledik ve "U Dönüşü"nü bana verdi.

"U Dönüşü" adlı ikinci albümünüzde kimlerle çalıştınız? İlk albümünüzde fark edilmemiştiniz, sizce bunun sebebi çalıştığınız insanlar mıydı yoksa proje mi sizi yansıtmamıştı?

Albümüme adını veren "U Dönüşü" adlı şarkıyı Soner Sarıkabadayı'dan aldım ve bu şarkının altyapısını Tolga Kılıç yaptı. Söz ve müziği kendime ait olan diğer 3 şarkımın aranjelerini ise Emirhan Cengiz yaptı. Okuma koçluğumu Cihan Okan yaptı. "U Dönüşü" adlı şarkımın klibini iste Altın Kelebek ödüllerinde en iyi yönetmen ödülünü alan Murat Onbul çekti. İlk albümüm benim için bir basamaktı ve iyi bir tecrübe oldu. Şu anda daha profesyonel düşünüp, doğru kararlar vermeye çalışıyorum.

Görüntünüzle çok dikkat çektiniz, şu anki fiziğinize ulaşmak için ne kadar süre çalıştınız ve nasıl bir spor yaptınız?

Sadece dikkat çekmek için spor yapmıyorum, sağlıklı yaşamak için spor yapıyorum. Spor yapmak benim için bir yaşam tarzı, yemek yemek su içmek gibi. İlkokuldan beri sporla uğraşıyorum. Atletizmde milli takıma kadar yükselip, Finlandiya'da KKTC'yi temsil ettim ve takım olarak dünya rekoru kırdık. Şu an ise günde 2 buçuk saat fitness yapıyorum.

Son dönemde beğendiğiniz albümler hangileri? Yakın zamanda çıkan şarkılar arasında hangi şarkıyı siz okumak isterdiniz?

Tarkan - Adımı Kalbine Yaz ve Ozan Doğulu - 130 bpm son zamanda dinlediğim albümlerden. Sevdanın Son Vuruşu'nu söylemek isterdim.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce bu sene ülkemizi hangi sanatçı temsil etmeli?

Bence bu sene ülkemizi Hande Yener temsil etmeli çünkü hem farklı hem çalışkan ve hem de iyi bir vokal. İlerleyen zamanlarda kendimi de orada görmek istiyorum.