Menü
Müzik Haberleri : Zeynep Casalini: "Albümün lokomotifiyim"
13 Aralık 2006 Çarşamba - 15:15 GMT
Zeynep Casalini

Son 1.5 yılda Tarkan'dan Sezen Aksu'ya, Ajda Pekkan'dan Kenan Doğulu'ya pek çok ismin söylediği 64 şarkı, "64" adlı bir albümde toplandı. Tek sıfır kilometre parça olan "Dokunma Bana"yı ise Zeynep Casalini seslendirdi: "Albümün lokomotifi ben oldum."

TEK YENİ ŞARKI BENİM

* Albümdeki tek yeni parça benimki; "Dokunma Bana"... Bu, Samsun Demir'e ait bir projeydi. 64 tane eski; yani 1.5-2 senelik parça olacaktı projenin ilk haline göre. Sonra aranjörüm Sinan Akçıl, Samsun Demir'e bizim şarkılarımızı dinletti. Samsun Demir de "Dokunma Bana"yı albümün lokomotifi yapmak istedi. Çok sevindik. 10 gün içinde stüdyo çalışması ve klip dahil olmak üzere her şey tamamlandı.

* Şarkının orijinali, Muhammed Rifat adlı bir besteciye ait. Türkçe sözleri ve düzenlemesi ise Sinan'a. Şarkıyı Elisa adlı bir şarkıcı Arapça okuyor. Parçaya yarı cover demeyi tercih ediyoruz çünkü Sinan bazı yerlerinde değişiklikler yaptı.

* Bu albümün çekici unsuru siz misiniz derseniz, cevap veremem, çünkü bu benim için çok zor bir soru. Albümde o kadar çok önemli isim var ki, ben ne dersem kendini beğenmişlik olur. "Ben onları yükleneceğim, benim sayemde onlar da dinlenecek" diye bir şey söyleyemem, asla da düşünmem de böyle bir şeyi.

YILBAŞI HEDİYESİ OLDU

* Ortak çalışmalar içinde yer almayı seviyorum. Bu kadar başarılı ve şarkıları hit olmuş isimle aynı albümde yer almak benim için şahane bir duygu oldu. Günümüzde ne yazık ki herkes internetten şarkı indirip, kendine compilation albümler yapıyor. Bu albüm, bu özelliğiyle çok doyurucu. Üstelik hepsi birbirinden iyi şarkılar. Dört CD'lik çok büyük bir arşiv olması da çok güzel bir yılbaşı hediyesi bence.

* Albümün lokomotif parçasının bana ait olması, yaptığınız işi özel kılıyor ve tabii ki insanı mutlu ediyor. Benim albümde başka bir şarkım olacaktı. Ama "Dokunma Bana" gelişince, yeni ve duyulmamış bir parça olmasını tercih ettik. Birçok bilinen şarkının içinde tek başınıza yeni bir şarkıyla çıkıyor olmak çok güzel bir duygu. Single çıkarmaktan çok daha farklı bir his.

HEPİMİZ ÇOK İYİYİZ

* Böyle bir albüm yapmak ya da bu tarz bir çalışmanın içinde yer almak single çıkarmaktan çok daha avantajlı. Ben kendi adıma rahatlıkla söyleyebilirim ki, single satın alan biri değilim. Ama bu CD, içinde ben olsam ya da olmasam da alacağım bir CD olurdu. Çünkü içinde hep dinlediğim, sevdiğim insanların iyi şarkıları yer alıyor. Bence beklenen bir albümdü. Ve kesinlikle talep göreceğine, sevileceğine inanıyorum. 12 plak şirketinin katkısıyla hazırlandı '64'. Benim dışımdaki hiçbir sanatçı yeniden okuma yapmadı. Ama albümde olan hiç kimsenin birbirinden üstün bir durumu yok; çünkü albümde yer alan herkes çok iyi zaten. Kime yarar, kime yaramaz diye düşünülerek yapılmış bir çalışma değil bu.

Kaynak: Sabah Gazetesi