Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Karma Türk'de, Mikrofon Didem Şehitoğlu'nda...
05 Ağustos 2010 Perşembe - 11:00 GMT
Didem Şehitoğlu

Frekansımız Karma Türk'de ve mikrofon "Mikrofon sihirlidir, sen o sihri iyi kullanmayı bilirsen tek bir kelime ile bile çok şey anlatıp harika duygular yaşatabilirsin. Radyoculuk her anıyla ilginç..." diyen Didem Şehitoğlu'nda...

Karma Türk'teki programından ve gün boyu radyonda neler yaptığından bahseder misin?

Karma Türk müzik ağırlıklı yayın yapan bir radyo. Müziğin yanında dinleyicilerimizi sıkmadan keyifli haberler, müzik dünyasından gelişmeler de yer alıyor programlarımızda. Müziğin en kalitelisini çalmak bizim için çok önemli. Sırf popüler olduğu için inanmadığımız bir şarkıyı çalmıyoruz. Karma Türk’te Türkçeyi en doğru haliyle kullanmak, her türlü konuda bilgi sahibi olmak, gündemi takip edip dinleyicilerimize en yeni en doğru haberleri ulaştırmak kriterlerimiz arasında. Genç, enerjik ama ilkelerine bağlı kalan, yaratıcı bir radyo Karma Türk. Bizi diğer radyolardan ayıran fark da bu. Gün boyu çalışmalarımızı bu şekilde yönlendiriyoruz.

Karma Türk'e geçmenle birlikte yayında ve çalınan şarkılarda ne gibi değişiklikler oldu? Yeni projelerinden bahseder misin?

Karma Türk kurulduğu günden bu yana hep genç ve dinamik bir radyo olmuş. Benim yayın direktörlüğümle de bu enerji artarak devam ediyor. Sloganımızda da olduğu gibi “kimi zaman eskiler çoğu zaman yeniler daima en iyilerin dinlenebileceği bir frekans 99.0”. En yenilerin dinlenebileceği gibi unutulduğu sanılan ama her daim dinlemekten zevk alınan şarkılar da sürpriz şekilde karşınıza çıkabilir her an. Alışılagelmiş format yayınını harmanlayarak ortaya mekanik olmayan duygulara da dokunan bir yayın akışı çıkarttık. Yeni birçok projemiz var gerçekleştirmek için üzerinde çalıştığımız, bunlardan biri Karma Türk’teki en güzel şarkıları dinleyip dans edip eğlenerek dinleyicilerimiz ve müzisyenleri bir araya getirmek.

Son günlerde, programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun? Hangi konulara takmış durumdasın?

Ağırlık müzikte olduğu için programımın önemli bir bölümünü müzikal bilgiler içeriyor. Hangi şarkı kimlerinden elinden çıkmış, albümlerin ilgi çekici yapım aşamaları ve sanatçıların özellikle fanlarının sıkı sıkıya takip ettiği son gelişmeler var programlarımızda. Artık dinleyenler de işin mutfağını biliyor. Zaten son zamanlarda mutfaktaki birçok isim de belli bir popülerliğe sahip olup kendi şarkılarını kendi yorumluyor bu yüzden. Programımda uzun laf kalabalığı yapmadan her şeyin özünü anlatmayı seviyorum ben. Hayat çok hızlı akıp gidiyor ve anlık mutluluklar hayatı anlamlandırıyor, koşturmaca içinde anların tadını çıkarmayı hatırlatmaktan hem ben keyif alıyorum, hem de aldığımız geri dönüşümlerde dinleyicilerimizin keyif aldığını görüyoruz.

Didem Şehitoğlu

Sence şu sıralar eleştirilmeyi en çok hak eden ve programında en çok bahsettiğin ünlü isimler kimler?

Eleştiri daha çok kişisel yorumları içerir, yapılan işlerdeki emeğe saygı duymak önemlidir. Zaten emek verilmiş, özen gösterilmiş işler hemen kendini belli ediyor. Özen gösterilmemiş yapımlarsa zaten Karma Türk’te yer almadığından işimiz çok kolay.

Yaşadığın ilginç bir radyo anını anlatır mısın?

Stüdyo olarak tasarlanmış bir odada tek başına oturup konuşarak büyük bir kitleye hitap ettiğin bir mesleği yapıyorsan her anın ilginç değil midir zaten... Mikrofon sihirlidir, sen o sihri iyi kullanmayı bilirsen tek bir kelime ile bile çok şey anlatıp harika duygular yaşatabilirsin. Radyoculuk her anıyla ilginç...

Şu sıralar programında çalmaktan keyif aldığın sanatçılar hangileri?

Funda Arar’ın yorumu benim için çok değerlidir. Sıla ve Gökhan Türkmen de son dönemde popüler müziğin kazandığı en büyük değerler. Dinleyenlerimizin yorumları da bizim için önemli kuşkusuz. Kalitemizden ödün vermeyi çizgimizden ayrılmadan Karma Türk dinleyicilerinin istekleri de Karma Türk’te mutlaka yer alıyor. Biz de onları çalmaktan ve dinlemekten büyük keyif alıyoruz.

Şu sıralar eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Kişisel olarak yorumunu beğenmediğim şarkıcılar ya da sevmediğim şarkılar var tabi... Ama kişisel zevkimi tatmin etmek isteseydim evimde oturur kendi istediklerimi sadece kendime çalardım.

Son dönemde senin için en özel şarkı hangisi?

"Koparılan Çiçekler" sözleri, müziği ve Sertab Erener'in yorumuyla harika bir bütün, galiba şu günlerdeki favorim o...

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Zamanlaması, şarkıları, yorumu, kısacası bütünüyle Tarkan’dan kim vazgeçebilir ki... Harika bir uyum içindeki sözleri ve özenli besteleriyle Emre Aydın ve Sıla da bence en başarılılardan. Sözler Türkiye’de çok önemli, duygusal bir toplum olduğumuz için sözleriyle müziği iyi harmanlanan bir şarkıdaki yorum anında başarılı oluyor.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Hayal kırıklığı yaşayan birçok popüler isim var şu ara. Çıkan birçok albümün arasında kaybolup giden isimler. Ama dedim ya emeğe saygı.

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Hande Yener albümü nerdeyse bütün şarkıları hit olacak kapasitede bir albüm. "Bir Gideni Mi Var" sonbaharda öne çıkan şarkılardan olacak. Gripin ve Emre Aydın'ın albümlerinde de ileride fark edilecek çok şarkı var.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Birçok arkadaşım var işini çok iyi yapan. Tek tek sayarsam çok uzun sürer. Ama aynı mikrofonu paylaştığım arkadaşlarımı Karma Türk'ün genç ve enerjik kadrosunu dinlemekten çok keyif alıyorum. Mesela yayıncı arkadaşlarımdan Elife iddia ederim ki Türkiye radyolarının en keyifli konuk programını yapan isimlerden. Her gün aldığı konuklarla, müzikal donanımıyla, yaptığı sohbetlerle konuklu programlarda çok başarılı. Her gün saat 18:00'de Karma Türk 99.0'da konuklu programlarını dinleyin diyerek reklamını da yaparım.

Şu günlerde yapmayı planladığın başka projelerin var mı?

Hayatın her günü benim için bir proje, planlı çalışmak en iyisidir diyenlerdenim. Karma Türk'ün yayın direktörü olarak her an yeni projeler üretmek yaşam tarzı zaten.

KÜNYE

Radyo Adı : Karma Türk
Program Adı : Müzik Keyfi
Program Günleri : Hafta İçi Her Gün
Program Saatleri : 10:00 - 14:00
Burcu : Yengeç
İletişim : www.karmaturk.com.tr

DİDEM ŞEHİTOĞLU - KARMA 5

1- Tarkan - Adımı Kalbine Yaz
2- Gökhan Türkmen - Biraz Ayrılık
3- Sertab Erener - Koparılan Çiçekler
4- Sıla & Ozan Doğulu - Alain Delon
5- Candan Erçetin - Bahar