Menü
Mine Ayman: Son dönemde çıkan albümlerin kritiği: Bitpazarına nur yağdı!
28 Haziran 2010 Pazartesi - 18:46 GMT
Mine Ayman

Herkese merhaba, yeni yazımla yine sizlerleyim. Son dönemde o kadar çok albüm çıktı ki bunları inceleme zamanı geldi diye düşündüm. Önce en çok satanlardan başlayalım, sonra diğerlerine de bakacağız… Son dönemin en çok satan albümleri; Serdar Ortaç, Işın Karaca, Sertab Erener, Soner Sarıkabadayı, Emre Aydın, Yaşar, Nev, Ferhat Göçer, Göksel, Hande Yener, Demet Akalın ve diğerleri…

Serdar Ortaç Serdar Ortaç'ın "Kara Kedi" adlı albümü çıkar çıkmaz en çok satanlar listesinde 1 numaraya yerleşmeyi başardı ve uzun zamandır 1 numarada olan Işın Karaca'nın "Arabesque" albümünü yerinden etti. Serdar Ortaç'ın yeni albümünün diğer albümlerinden hiç farklı yok, Serdar Ortaç yine bildiğiniz Serdar Ortaç...

Besteler aynı, sözler farklı ama Serdar Ortaç ne yapsa seviliyor halkımız tarafından ve bir şekilde albüm satıyor ama albümün en enteresan şarkısı olan "Poşet" dinleyici tarafından fazla sevilmiş değil. Albümde 17 şarkı var ama ben sadece 3 şarkıyı beğendim şimdilik, "Kara Kedi", "Kerbela" ve "Gülün Rengi" albümün en güzel şarkıları... Her ne kadar albümde "Kara Kedi" adlı şarkının söz ve müziği Serdar Ortaç'a ait yazsa da bu şarkının bestesi, Rusya'dan Fabrika adındaki grubun "Mi Takie Raznie" adlı şarkının aynısı!
Işın Karaca Işın Karaca "Dert Bende Derman Sende" ile müzik dünyasına hareket getirdi ve albümü en çok satan albümlerden biri oldu ama albümün satış grafiği şu günlerde inişe geçmeye başladı. "Mavi Mavi" kliplendi ama albümün satışını yeniden hızlandırabilecek bir şarkı değil ayrıca Işın Karaca'nın sesi bu şarkıya hiç gitmemiş bence. Aynı şekilde "Hor Görme Garibi" adlı şarkıyı da Işın'dan dinlemek hiç hoşuma gitmiyor. Bundan sonra bu albüme ille bir klip daha çekilecekse bence "Kim Bilir" kliplenmeli ya da bu albüm böylece rafa kaldırılmalı. Gerçi aldığım haberlere göre Işın Karaca arabesk albümler yapmaya devam etmeyi düşünüyormuş, umarım fikrini değiştirir ve bu şekilde tadında bırakır!
Sertab Erener Sertab Erener'in "Rengarenk" adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı ve hemen en çok satanlar listelerinde üst sıralara yerleşmeyi başardı. Albümde, çıkış şarkısı olan "Koparılan Çiçekler"in 5 versiyonu var. Sertap Erener ile Soner Sarıkabadayı birlikte iyi bir uyum yakaladılar. Bir nevi Sertab, Soner Sarıkabadayı şarkılarıyla yeniden doğdu diyebiliriz. Önce "Bu Böyle" sonra "Açık Adres" ve şimdi de "Koparılan Çiçekler"... Açıkçası ilk iki şarkı çok daha güzeldi, ama "Koparılan Çiçekler" de kötü bir şarkı değil elbette. Tek sorun artık Soner Sarıkabadayı şarkılarının yavaş yavaş birbirlerine benzemeye başlamış olması! Bu albümde, "Bu Böyle" ve "Açık Adres" şarkılarını da bulabilirsiniz.

Albümde, sözleri Nil Karaibrahimgil'e ait olan "Rengarenk" isminde adaptasyon bir şarkı var, bu şarkı çok eğlenceli. "Avare" de eğlenceli ve hoş şarkılardan... "İkimiz Bir Fidanın" adlı şarkıyı da söylemiş Sertab ama keşke söylemeseydi, ne sesine ne de tarzına uygun bir şarkı değil, ne gerek vardı ki bu şarkıya? Albümün en özel şarkısı ise yine bir adaptasyon şarkı olan "Asla"; Yağmur olup yağsan sen üzerime, hiç bir derdin kalmaz ki geriye, çünkü ne zaman ağlarsam kaderime, kaderim beni alır alır içine içine...
Soner Sarıkabadayı Soner Sarıkabadayı'nın maxi single albümü "Pas" ilgi gören albümlerden ve "Pas" güzel şarkı. Bu albümün içinde "Buz" adlı şarkının yeni iki versiyonunu da bulabilirsiniz. Ayrıca Murat Boz'la birlikte söyledikleri "İki Medeni İnsan" da bu albümün içinde yerini aldı ki bu şarkı da çok güzel bir şarkı. Gerçi ben bu şarkıyı sadece Murat Boz'dan dinlemeyi seviyorum, ayrıca bu albümde yer alan "Sallana Sallana" adlı şarkıyı da sadece Murat Boz'dan dinlemekten keyif alıyorum, keşke bari bu şarkıya dokunmasaydı!
Emre Aydin Emre Aydın, "Kağıt Evler" isminde ilk albümündeki gibi yine çok özel bir albüm hazırladı. Emre Aydın'ın kendine has tarzını çok seviyorum, asla kaliteden ödün vermiyor ve asla çizgisini değiştirmiyor. "Bu Yağmurlar" ı çok sevdim, her ne kadar yağmur şarkılarından ve hatta yağmurdan bıkmış olsak da çok güzel bir şarkı "Bu Yağmurlar", üstelik bu şarkının klibi de çok farklı ve güzel. Bu şarkının klibini ilk izlediğimde, özellikle Gripin'in "Durma Yağmur Durma" adlı klibinde olduğu gibi sağanak yağmur yağdırıp milletin gözüne sokmadığı için çok memnun kalmıştım. Şu sıralar "Alıştım Susmaya" ve "Hoşçakal" adlı şarkıları çok ilgi görüyor radyolarda, bende çok sevdim bu şarkıları, her ikisi de kliplenmeli mutlaka. Ayrıca "Kimse Olmadı Senin Gibi" ve "Geniş Zamanlar Yok" adlı şarkılar da ileride fark edilecek şarkılardan...
Ferhat Göçer Ferhat Göçer'in "Biz Aşkımıza Bakalım" adlı albümünü ise hiç beğenmediğimi söyleyebilirim. Ferhat Göçer, peş peşe o kadar çok albüm yaptı ve o kadar çok kişinin albümünde düetlerde yer aldı ki artık eski başarısını koruyamamaya başladı, çünkü sıkıcı gelmeye başladı. Bence biraz ortadan kaybolmalı ve kendini özletmeli. Zaten "Kızım" adlı şarkıyı duyduğumda şoke olmuştum, "bu şarkı mı yani çıkış şarkısı" demiştim ve bu şarkıdan hiçbir şey olmayacağını da söylemiştim. Allah'tan albümde "Üzüm" adlı şarkı vardı da albüm satış açısından kurtulmuş oldu!
Göksel Göksel'in "Hayat Rüya Gibi" adlı ikinci nostalji albümü, her ne kadar ilk çıktığında ‘ilk nostalji albümün hatırına' ilgi görse de, şu günlerde düşüşe geçen albümlerden. Açıkçası nostaljik şarkılardan ve coverlardan fena halde sıkılmış durumdayım. Yeni şarkılara hasret kaldık ki Göksel yeni şarkılardan oluşan albümünü bu yılın son aylarında çıkarmayı planlıyormuş. Eski Göksel şarkılarını ve tarzını çok özledim. Artık Göksel'den nostaljik şarkılar dinlemek istemiyorum, hatta Göksel'in eski Türk filmleri tadında klipler çekmesini ve o garip görüntüleri vermesini istemiyorum. Göksel'in eski tarzına dönmesini en çok isteyenlerden biriyimdir herhalde.
Demet Akalın Demet Akalın'ın "Zirve" adlı albümü maalesef zirve olamadı! "Tecrübe" adlı şarkı çıkış için yanlış şarkıydı ve sevilmedi, Ersay Üner de artık kendini tekrar etmeye başladı. "Evli, Mutlu, Çocuklu" nun kliplenmesi doğru karardı ama yine de albümü kurtarmaya yetmedi. Bence Demet Akalın'ın son albümündeki en iyi şarkı Tan'ın şarkısı olan "Çanta" ve yakında bu şarkı kliplenecek. Keşke bu şarkıyla çıkış yapsaydı Demet, gerçekten güzel şarkı, özellikle şarkının sonunda Tan'ın sesi şarkıya çok yakışmış. Albümde yer alan Yıldız Tilbe şarkısı "Dayan Yüreğim"in cover halini hiç sevmedim, slow olarak kalması gereken bir şarkıydı, bozulmamalıydı. Aynı şekilde "Bozuyorum Yemini" adlı şarkıyı yeniden okumak da bir hata, çünkü zamanında Hazal bu şarkıyı o kadar iyi okudu ki üzerine çıkabilmek zor! Albümde gizli hit şarkılar var, "Olacak Olacak" ve "Boşuna" adlı şarkılar yakında fark edilebilir.
Hande Yener Hande Yener'in albümü "Hande'ye Neler Oluyor" da en çok satan albümler listesinde uzun süredir kalan ama şu günlerde düşüşe geçen albümlerden… "Sopa"" ile dikkatleri üzerine çeken Hande Yener "Bodrum" adlı şarkı ile özlediğimiz Hande Yener tarzına kavuşturdu bizi. Şu günlerde, Bodrum'da çekilmeyen "Bodrum" klibi ile ekranlarda izlediğimiz Hande Yener, üçüncü klip için kararsızlık yaşıyor. Bence sonbahar aylarında "Bir Gideni Mi Var" ya da "Neden Ayrıldık" adlı şarkılardan birini kliplendirmeli.
Kutsi Kutsi'nin "Bambaşka" adlı albümü ise beklenen ilgiyi görmeyen albümlerden… Her ne kadar çıkış şarkısı "Bambaşka" olsa da ilk klip klasik bir Kutsi şarkısı olan "Zor Olsa Da" adlı şarkıya çekildi. Şu günlerde ise biraz geç kalınmış olsa da Kutsi'yi "Bambaşka" adlı şarkı ile ekranlarda izlemeye başladık. Ben bu şarkılara albümü ilk dinlediğim günden beri ısınamadım. Albümde yer alan Soner Sarıkabadayı şarkıları olan "Boya" ve "Kısmetine Güven" bana daha sıcak gelen şarkılar ama o şarkılar da albümün satışını hızlandıracak kadar güçlü görünmüyorlar. Sözü ve müziği Nezih Üçler'e ait olan "Kiracı" adlı şarkı ise albümün sürprizi diyebilirim. Bundan sonra bu şarkının ya da "Melek" adlı şarkının acil olarak kliplenmeleri gerektiğini düşünüyorum, belki bu şarkılar kliplenirse albüm hareketlenebilir.
İzel İzel'in "Jazznağme" adlı albümünü ise tarif etmek için kelimeleri bulmakta zorlanıyorum. Nerede o eski İzel albümleri? Hakikaten mazide kaldı… İzel bu kadar güzel bir sese sahipken neden tarzı dışında üstelik bu kadar ağır şarkıları söyleme gereği duydu bilemiyorum ama albüme ilgi gösterilmemesi ve neredeyse hiçbir radyoda şarkıların çalınmaması durumun ne kadar vahim olduğunu açıklıyor olmalı. Albümü baştan sona dinledim ve şarkıların hiçbirini İzel'in sesinden sevmedim. Ayrıca düzenlemelerde yeni hiçbir şey yok! Nev de Türk Sanat Müziği albümü yaptı, o da şarkıları coverladı ama hepsini bambaşka bir hale getirerek yaptı bunu ve benim bir kez daha hayranlığımı kazandı. Ama maalesef İzel beni çok üzdü, albüm kartonetindeki fotoğraflarda giydi kıyafetler bile inanılmaz kötü, özellikle albüm kapağındaki tütü üzerine ceketi görünce gözlerime inanamadım!
Yıldız Tilbe Yıldız Tilbe'nin "Hastayım Sana" albümü de pek fazla yürümedi, kemik kitle yeni albümünü aldı ama ondan sonrası durdu. "Hastayım Sana" enteresan bir şarkı, güzel mi değil mi karar vermek zor, en azından farklı ve tutku dolu bir şarkı diyebiliriz ama albümü kurtarmaya yetmeyecek. Aslında albümü uçuracak başka da bir şarkı yok gibi, "Ne Var" adlı şarkı eski Yıldız Tilbe şarkılarını hatırlattı bana, dinlemesi keyifli ama o kadar.
Gökhan Türkmen Gökhan Türkmen'in "Biraz Ayrılık" adlı albümünde özelikle çıkış şarkısı olan "Biraz Ayrılık" a bayılıyorum, sözleri ve müziği harika ayrıca Gökhan Türkmen'in sesi de çok güzel, kimsede olmayan bir ses rengine sahip. Albüm çıkar çıkmaz fark edilen ve öne çıkan "Rüya" adlı şarkı da çok hüzünlü ve etkileyici. Özellikle şarkıda Gökhan Türkmen'e eşlik eden Yonca Kocadağ'ın sesi ise muhteşem. Albümde "Bir Öykü" adlı şarkı da yakında keşfedilecek şarkılardan. "Körebe" adlı şarkı ise albümün en eğlenceli şarkısı.
Yaşar Yaşar'ın "Eski Yazlar" adlı albümünü çok sevdim, yeni Yaşar şarkılarını özlemiştik. Bu albümde, eski dost olan Yaşar ve Ömer Bayramoğlu yeniden bir araya geldi ve ortaya "Nerelerdesin" adlı şarkı çıktı. Her ne kadar çıkış şarkısı "Nerelerdesin" olsa da sözü ve müziği Yaşar'a ait olan "Yüreğimi Kaybettim" albümde hemen kendini fark ettirdi ve yoğun istek üzerine ilk klip bu şarkıya çekildi. Yaşar'ın sesini çok seviyorum, ondan duygusal şarkılar dinlemek de ayrı bir keyif. Son albümünde yer alan "Toplayıver Beni", "Devinim" ve "Son Gece" adlı duygusal şarkılar yakında keşfedilecek şarkılardan…
Nev Nev'in "Bir Nev-i Alaturka" adlı Türk Sanat Müziği albümüne bayıldım, Nev harika bir repertuar seçmiş kendine ve her şarkıyı harika bir şekilde yorumlamış. Şarkıların yeni düzenlemeleri o kadar modern ve enerjik ki dinlerken bu eski şarkılara bir kez daha hayran kalıyorsunuz. Çıkış şarkısı olan "Mazideki Aşk" çok doğru bir seçim, klip de gayet güzel olmuş. İkinci klibin mutlaka "Sevmekten Kim Usanır" adlı şarkıya gelmesi gerektiğini düşünüyorum, bu şarkıyı defalarca dinledim, dinledikçe daha güzelleşti şarkı… Ayrıca Nev'in albüm fotoğrafları da çok güzel; giyim tarzını, saçlarını hatta sakal ve bıyığını bile çok beğendim, uzun bir sessizliğin artından harika bir albüm ve imajla Nev aramıza hoş geldi…
Ozan Doğulu Yazın sürpriz albümü ise Ozan Doğulu'nun "130 bpm" adlı albümü ve bu albümün çıkış şarkısı olan "Alain Delon" da bu yazın en eğlenceli ve güzel şarkısı bence. Sıla bence gerçekten harika bir yetenek, hem kendi güzel hem sesi, hem de harika şarkılar yapıyor. "Alein Delon" un sözleri Sıla'ya ve müziği ise Ozan Doğulu'ya ait. Şarkı her şeyiyle harika ve çok zeki bir şarkı, özellikle şarkının klibinde Sıla'ya bayıldım, o kadar güzel oynamış ve o kadar güzel mimikler yapmış ki, bu klipten sonra sevenlerinin daha da artacağını düşünüyorum. Bu ara, sürekli dinleyip dans ettiğim şarkı "Alain Delon" ve şu ana kadar yazın en iyi ve yaratıcı şarkısı bu şarkı gibi görünüyor.