Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Pal FM & Pal Station'da, Mikrofon Kaan Gökman'da...
13 Nisan 2010 Salı - 20:28 GMT
Kaan Gökman

Frekansımız Pal FM & Pal Station'da ve mikrofon: "Birkaç armoniyi değiştirip başka bir şarkıya ait olan melodileri kullanıp, altına kendi ismini yazan sanatçılar son zamanlarda hedef tahtam! Şu an piyasaya çıkan her 10 şarkının biri mutlaka böyle bir şarkı." diyen Kaan Gökman'da...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

Yanlış hatırlamıyorsam 16 yaşından beri radyo dünyasının içindeyim. Radyoların ilk yayına başlamasıyla yarattığı çekim alanı ve cazibeye kapılanlardan biri oldum. İlk radyom, ailemle her yaz tatilimizi geçirdiğimiz Marmaris'te oldu. O zamanlar Marmaris'in en çok dinlenilen radyosu olan "Radyo Ses" gece programı için DJ arıyordu, tesadüf eseri bir arkadaşımın aracılığıyla başladım. İlk yayın ve anonsumu asla unutamam ama açıkçası hatırlamakta istemem!

Programının içeriğinden bahseder misin?

Pal FM'de yaptığım yayın tamamen müzik ağırlıklı. İşin show kısmı kadar müzik kısmı da önemli. Yeni çıkan albüm ve müzik haberleri benim program konum. Tamamen müzik üzerine kurulu programım, dolayısıyla yaptığım anonslarda %90 müzik haberi veriyorum. Pal Station'da ise kendi yaptığım şarkılardan oluşan DJ talksız bir mix programı yapıyorum ve tamamen canlı.

Son günlerde, programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun? Hangi konulara takmış durumdasın?

Esinlenme olarak adlanan yarı çalıntı şarkılara takmış durumdayım. Birkaç armoniyi değiştirip başka bir şarkıya ait olan melodileri kullanıp, altına kendi ismini yazan sanatçılar son zamanlarda hedef tahtam! Şu an piyasaya çıkan her 10 şarkının biri mutlaka böyle bir şarkı. Eğer biraz daha araştırırsak kim bilir bu tip kaç şarkı daha buluruz siz tahmin edin...

Kaan Gökman

Sence şu sıralar eleştirilmeyi en çok hak eden ve programında en çok bahsettiğin ünlü isimler kimler?

Manga grubunu çok sevdiğim ve programlarımda bolca yer verdiğim halde, yapmış oldukları Eurovision şarkısı yüzünden en çok eleştirdiğim gruplardan biri. Bence tek şansızlıkları işlerine çok fazla insanın karışması. Onları biraz daha serbest bıraksalardı eminim ki çok daha iddialı bir şarkı yaparlardı. İşimiz gereği yıkıcı değil yapıcı yayınlar yapmak zorundayız bu yüzden eleştirilerimdeki seviyeyi yükseltmemeye çalışıyorum. İsim vermek yerine ima etmek herkes için en hayırlısı oluyor. Programdan sonra tanımadığım sanatçılardan eleştiri telefonları almak beni etkilemez ama dinleyicileri sanatçılarla kendi kişisel kavgamın içine dahil etmek benim formatım dışında ve tarzım dışında ama eğer çok merak ediyorsanız şöyle söyleyebilirim, şarkıcı-manken tayfası… İsim vermeden en fazla eleştirdiğim garip insanlar!

En ilginç radyo anını anlatır mısın?

O kadar fazla var ki! Şimdi yazmaya başlasam roman olur ama hiç unutmadığım ve unutamayacağım bir anım var. Yıllar önce, doksanlarda bölgesel bir radyo istasyonunda çalışıyorum. 16-17 yaşlarında olmam lazım. O zamanlar şimdiki gibi kural ve kanunlar yok, herkes istediği gibi yayın yapıyor. Bir gün canlı yayın esnasındayken canlı yayın telefonunu arka arkaya arayan dinleyiciler Ferdi Tayfur'un Necla Nazır'la beraber Muğla yakınlarında trafik kazası geçirdiğini ve hayatlarını kaybettiklerini söylediler, sonradan öğrendim ki bu dinleyiciler aslında bana şaka yapmak isteyen bir grup öğrenciymiş! Bende onların telefonlarına inanıp yayında Ferdi Tayfur hayranlarına baş sağlığı mesajı gönderip sevenlerine güçlü olmaları gerektiğini 1 saat söyleyip durdum. Bu olaydan 4 saat sonra patron beni aradı ve acilen radyoya gelmem gerektiğini söyledi, radyoya gittiğim zaman Ferdi Tayfur'la karşılaşmam ve o esnadaki hortlak görmüş gibi olan yüz ifademi hala anlatırlar...

Pal FM'in aynı zamanda yayın yönetmenisin, işinde nelere dikkat ediyorsun ve işinin zorlukları neler?

Yayın politikamız ve duruşumuz belli. Ben Pal FM'de kaliteli, seviyeli ve doğru programlar yapmaya çalışıyorum. 50 kelime ile konuşan DJ'ler yerine hayat görüşü, eğitim seviyesi ve sosyal konumu yüksek DJ'lerle çalışmayı tercih ediyorum. Pal FM ve Pal Station'da yayın yapacak DJ'leri uzun bir takipten sonra belirleyip teklif sunuyorum. Eğer sizde başarılı ve az önce bahsettiğim kriterlere uyuyorsanız her an yeni güne benim telefonumla başlayabilirisiniz. Radyodan sesini duyduğunuz adamın sizi bir şeylere inandırması ve yönlendirmesi için en az sizin kadar zeki olması lazım. Bu ilk kural, ikinci kural da herkesin yaptığını yapmamak. Çok üzücü bir durum son zamanlarda radyoların bir çoğunda ciddi bir format radyosuna dönüş var. Türkiye'de format radyoculuğu yapan ilk ekibin içinde bulunan bir kişi olarak bu sistemin yarar ve zararlarını herkesden daha fazla bildiğime inanıyorum. Bu sistemin yararları kadar zararları da çok fazla. En büyük zarar, artık yıldız DJ yetiştiremiyor olmamız. 2000 yılının başından beri Yavuz Seçkin dışında yıldızı parlayan, yeteneklerini ortaya çıkarabilen başka bir DJ yetişmedi ve bu mantıkla da yetişmeyecek gibi duruyor! Bunun en büyük nedeni format radyolarındaki 4 şarkıda bir 20 saniye süren anonslar! Bu kısa sürede hiçbir DJ kendisini ispatlayamaz ve yeteneklerini gösteremez. Bizim sistemimizde de yapılan anonslarda kurallar var ama bu kurallar asla programcının anonslarını azaltıp ismini bile söylemesini yasaklayan zihniyetteki kurallar değil. Kural oldukça basit, din ve politikadan uzak dur, memleketi kurtarmaya çalışma ve kimsenin kişilik haklarına saldırma!

Pal FM'de şu günlerde en çok çalınan sanatçılar kimler?

Mustafa Ceceli, Soner Sarıkabadayı, Funda Arar, Hande Yener, Ferhat Göçer, Gülşen, Kutsi, Murat Boz.

Programında, her zaman çalmaktan keyif aldığın ve en sevdiğin sanatçılar hangileri?

Murat Boz, Soner Sarıkabadayı ve Mustafa Ceceli.

Sevmediğin, eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Çok var gerçekten… Her ay elimize yaklaşık olarak 40'a yakın albüm ulaşıyor ve bunlardan sadece 5 tanesini müzik akışımızın içine dahil edebiliyoruz. Son zamanlarda pek keyfim yok, "oh çok şükür sonunda fantezi pop bitti" dediğim 2010 yılında da piyasaya çıkan albümlerdeki fantezi-pop artışı moralimi fena halde bozup ileriye dönük kaygılarımı arttırdı. Bu tip albümlere kesinlikle yer vermiyorum. Bizim gurbetçi tayfası da bizde out kategorisinde. Bir ikisi dışında yayınlamıyoruz. Tabii onlar içinde bu üzücü bir durum. Aslında bu onların suçu değil, öyle bir ortamda büyümüşler. 80'lerdeki acılı arabeski 2000'lerdeki r&b ve pop müziğiyle birleştirmişler ve bunu çok iyi yapmışlar ama biraz geç kalmışlar! Çünkü o devir bitti, biri bunu onlara söylemeli üstelik daha fazla geç kalmamalı!

Senin için en özel şarkı hangisi?

Hımmm... zor bir soru. Son zamanlarda 2 şarkı beni çok etkiliyor. Soner Sarıkabadayı - Kor ve Mustafa Ceceli - Dön.

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Ferhat Göçer albümü çok başarılı olmuş, çok beğendim ama çıkış şarkısını çok ticari buldum. Aslında albüm çıkmadan önce biz radyoculara kendi evinde bir parti verdi, o partide klip şarkısını hep beraber belirledik sonra birden değiştirme gereği duymuşlar! O zaman neden seçtik ki? Onun dışında her şey çok güzel başarılı bir albüm. Hande Yener ise kötü bir albüm yapmamış ama benim kişisel beklentilerime çok yaklaşamamış! 2-3 tane banko şarkı var albümde. Tek eleştirim kullanılan soundun artık eskimiş olması. Ufak tefek birkaç yanlış dışında genel olarak başarılı bir albüm olmuş. Favori albümüm ise Mustafa Ceceli. Bir müzisyen olarak hem duruşuna hem de yaptığı müziğe çok saygı duyuyor ve onu alkışlıyorum. Yolu açık olsun...

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Kenan Doğulu ve Suat Aydoğan.

Sence, bu sene Eurovision şarkı yarışmasında Manga nasıl bir başarı elde edecek?

Çok parlak bir şarkıya sahip olduğumuzu düşünmüyorum, bunu daha önce de belirttim. Manga bu şarkıyı yaparken çok baskı altında kalmış olabilir yada çok fazla insan onların işine karışmış olabilir. Bu bizim bildiğimiz Manga değil! Şarkıda mangayı Manga yapan özelliklerden hiç biri yok ama yine de belli olmaz, birinci olmamız zor ama diğer aday şarkıları dinledikten sonra ilk 20 garanti gibi!!!

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Ayrım yapmak istemem, hepsi kendi dallarında çok başarılılar ama öncelik olarak Pal FM ve Pal Station DJ'leri benim için en iyi programcılar.

Radyo programın dışında, müzikle de yoğun bir şekilde ilgileniyorsun, şu günlerde uğraştığın projeler neler?

Ay sonunda kendi ismimi taşıyan ilk albümüm THIS IS HIT'i piyasaya çıkarıyorum. Uzun zamandır albüm yapmayı düşünüyordum ama Türk müzik piyasası bu tip albümlere hazır değildi, bu yüzden projeyi rafa kaldırmıştım. Şimdi ise diğer DJ arkadaşlarımın albüm çıkarması ve müzik piyasasının DJ albümlerini kabullenmesi beni harekete geçirdi. 6 aylık bir çalışmayla ilk albümümü hazırladım.14 track var albümde, 4 tanesi remix. Remixleri Erol Temizel, Roul Ortiz, Alex Guerrero&Javi Reina ve Semih Tuncer yaptı. Biri dışında hepsi kendi bestelerim. Albümde konuk şanatçılar da var; Burcu Güneş, Yıldız Asyalı, Buziki Orhan, Nez, Funky C, Ceren Aksan albüme hem sesleriyle hem de sanatlarıyla hayat verdiler. Minimal, house ve tribal ağırlıkta, diğer DJ albümlerinden farkı Türkçe coverlara yer vermeyişim. İlk klip şarkım ise Nez'in feat yaptığı "THIS IS HIT" isimli şarkı. Balkan motifleri olan şarkı büyük ihtimalle yazın clublerde en çok çalınan şarkılardan biri olacak. Şarkının video klibi için önümüzdeki ay yurtdışına gidiyoruz ve yabancı bir yönetmenle çok farklı bir klip çekeceğiz. Albümle beraber yaz ayı boyunca yoğun bir turne programımız olacak.

KÜNYE

Radyo Adı : Pal FM & Pal Station
Program Günleri : Pal FM Cumartesi 13:00 - 16:00 Pazar 14:00 - 18:00 Pal Station Çarşamba & Cuma 24:00 - 02:00 Cumartesi 22:00 - 24:00
Burcu : Oğlak
İletişim : kaangokman@gmail.com

KAAN GÖKMAN - PAL 5

1- Ziynet Sali - Rüya
2- Soner Sarıkabadayı - Buz
3- Murat Boz - Hayat Sana Güzel
4- Taner - Gönüllü
5- Mustafa Ceceli - Tenlerin Seçimi