Menü
Mikrofon Kimde: Radyo Klas ve Number One FM'deyiz, mikrofon İlker Saygı'da...
16 Şubat 2010 Salı - 06:48 GMT
İlker Saygı

Mikrofon bu hafta "Dinlenen müzik bir kişilik yansıması değil, farklı anlayışları algılama zevkidir" felsefesinden yola çıkarak her melodiye ve her söze yayınlarımda yer vermeye çalışıyorum. Tabii uç noktalarda olmamak kaydıyla, çünkü örneğin death metal veya koyu arabesk gibi türlerin çalınması için yer ve zamanın çok iyi seçilmesi gerekir." diyen İlker Saygı'da...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

En yakın arkadaşlarımdan biri, bilgisayarda çeşitli animasyonlar ve üç boyutlu çizgi filmler yapıyordu. Bir gün bana; "gel ortak çalışıp yarışmalara katılalım, ben görselleri yapayım sen de bunların seslerini ve efectlerini düzenle" dedi. "Neden olmasın" dedim ve pc başına geçip gecemi gündüzümü ses montaj işiyle geçirmeye başladım. Bir süre sonra çizgi film çalışmalarının dışında arkadaşlarımdan, annem ve babamdan uyduruk bir mikrofonla sesler alıp tamamen amatör radyo tanıtımları, reklamlar hazırlamaya başladım. Çevrem tarafından oldukça yaratıcı bulunan bu çalışmaları değerlendirmem konusunda oldukça baskıya maruz kaldım. Bu çalışmalarımı, Eskişehir'de yerel bir radyoya demo halinde götürüp iş başvurusunda bulundum ve kabul edildim. 1998 yılında 18 yaşında bir prodüksiyoncu olarak radyoculuk camiasına sinsice bulaştım. Asistanlık ve anonssuz yayınların ardından mikrofon karşısına geçme zamanım gelmişti. Hayatımı profesyonel bir radyo programcısı olarak idame ettirme kararını almam da bu döneme denk geliyor.

Hem Radyo Klas'ta hem de Number One FM'de program yapıyorsun, programlarının içeriğinden ve aralarındaki farktan bahseder misin?

Radyo Klas'ta 18:00 - 20:00 saatleri arasında yaptığım programın saatleri büyük önem taşıyor çünkü eve dönüş saati dediğimiz bu süreçte, radyo dinlenirliği en üst düzeyde oluyor. Ben bu programda, ciddi, resmi ve siyasi konulardan mümkün olduğunca uzak, daha mizahi içerikli ya da sulandırılmaya açık konuları tartışmaya sunarak, dinleyicilerin canlı telefon bağlantıları ve mesajlarla katılımını sağlayıp, hoş bir radyo komedisi gerçekleştiriyorum. Böyle bir strateji izlememin sebebi ise; iş ve okul yorgunluğuyla radyoya sarılmış özellikle de yollarda beni takip eden dinleyicilere rahatlatıcı ve gülümsetici bir yayın dinletebilmek. İlker Saygı Show'da çok sayıda bölüm var; "Fırça Hattı"ndan, "Rol Seç"e, "Atış Serbest"ten "Dipsiz Gündem"e kadar. Bu bölümlerde dinleyiciler hem stres atma şansı buluyor hem de doğaçlama radyo tiyatrosuyla eğlenceli skeçlerde canlı canlı rol almanın tadını çıkarıyorlar. Number One FM'de ise özellikle Cumartesi günü yaptığım, Number One FM Top 40 programı en çok dinlenen liste programlarından biri. Haftanın en çok ilgi gören 40 şarkısının geri sayımını yaptığım bu yayının da avantajı; en iyi şarkıların iki saat içinde oldukça enerjik şekilde dinleyiciyle buluşması. Bu iki program arasındaki en büyük fark elbette ki; birinin Türkçe müzik radyosunda, diğerinin yabancı müzik radyosunda oluşu. İkinci bir fark ise benim iki farklı radyo programcısı karakteriyle yayın yapıyor olmam. Birinde şov, sohbet, makara, pür neşe diğerinde ciddi bir tavır, güven, seri ve enerji dolu anonslar. Ama her ikisini de çok seviyorum.

Programlarında Türkçe müzik mi yoksa yabancı müzik mi çalmak senin için daha keyifli?

Bu konuda her zaman cevabım Türkçe müzik olacak. Hareketli şarkılar, stüdyoda onlara bağıra çağıra eşlik ettiğimde yayınımın destek kuvveti haline geliyor. Bunu yaparken kendimi kaptırıp mikrofonumu açtığımda ise büyük risk aldığımı da biliyorum ancak sağ olsun dinleyicilerim üç beş saniye buna katlanıyorlar. Cevabımın bir diğer nedeni ise, bazı şarkıların sözleriyle programın ana konusunu belirleyebiliyor olması.

İlker Saygı

Son günlerde, programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun? Hangi konulara takmış durumdasın?

Para kokusunun baş döndürücülüğüyle ne yapacağını ve ne konuşacağını şaşıran ünlüler artık rüyalarıma kadar giriyor. Çorabına ismini yazdıran, sevgilisine mekan kapattıran, dünyanın en pahalı arabasını kullanmasıyla övünen vs… saymakla bitmez. Güreş tutmuyorlar ama yağlanıp duruyorlar bakalım nereye kadar! Bir de her günün olmazsa olmaz konusu trafik haydutları. Saygısız ve sorumsuz sürücüleri plakalarından araç renk, marka ve modellerine kadar yayında deşifre ediyorum yine de azaltamıyorum ama inadım inat!

Sence şu sıralar eleştirilmeyi en çok hak eden ve programında en çok bahsettiğin ünlü isimler kimler?

Bir önceki sorunun cevabındaki fiilleri hayata geçiren topçusundan popçusuna çok isim var. İsimlerini yayınımda konu açıldığında söylüyorum. Ama bir yandan da sürekli gündeme gelmelerine sebep olmak istemiyorum. İlla bir isim gerekiyorsa da Şahan Gökbakar'ın Recep İvedik 3 filminin galasında, muhabire yaptığı soğuk şaka gayet yoğun şekilde eleştirilmeyi hak ediyor bence!

En ilginç radyo anını anlatır mısın?

Ben de dahil olmak üzere, özellikle radyo komedyenlerinin başına, canlı yayınlarda sayısız ilginçlikler geliyor. Birçok anı arasından, Eskişehir'de bir radyonun hem genel yayın direktörü hem de program yapımcısı olarak çalıştığım dönemde başıma gelen ilginç bir olayı paylaşmak isterim. Radyoda benden başka kimsenin olmadığı ve asistansız çalıştığım bir gün, gelen her telefonu ön görüşme yapmadan direkt yayına aktarıyordum. Yoğun bir tempoyla arka arkaya telefonlar bağlayıp gülüp eğleniyorduk. Sıradaki bağlantıyı alıp "alo buyrun" dediğimde hattaki kişi "alo ben x" demişti, bu sesin ve ismin sahibi, aynı zamanda o an yayın yaptığım radyonun da sahibiydi. Radyodan kimseye ulaşamadığı için canlı yayına katılmayı ve reklam faturalarıyla ilgili hesap sormayı uygun bulmuştu. İlk kez böyle bir durumda kalmıştım. İçimden attığım kahkahaları zor gizledim. Yayından sonra ilgileneceğimi söyleyip "eklemek istediğiniz bir şey var mı?" diye sorduğumda "bir Zeki Müren çal bana" demesi de cabasıydı!

Programında, her zaman çalmaktan keyif aldığın ve en sevdiğin yerli ve yabancı sanatçılar hangileri?

Bir kere en büyük hazı ES-ES (Eskişehirspor) marşı çaldığım zaman duyuyorum. Evet, futbol fanatizmim zaman zaman yayınıma yansıyor. Sonrasında Candan Erçetin, Yaşar, Serdar Ortaç, Sertab Erener, MFÖ, Göksel, Teoman ilk sıraları paylaşan isimler ama yayınlarımda alternatif tarzlardan da örneklere yer veriyorum, Şebnem Ferah, Manga, Gripin, Sagopa Kajmer gibi… Yabancı müzikte ise Michael Jackson ve Madonna başta olmak üzere şu sıralar favorim olan Kesha, Rihanna ve Jay Sean şarkılarını çalmaktan ve dinlemekten keyif alıyorum.

Sevmediğin, eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

"Dinlenen müzik bir kişilik yansıması değil, farklı anlayışları algılama zevkidir" felsefesinden yola çıkarak her melodiye ve her söze yayınlarımda yer vermeye çalışıyorum. Tabii uç noktalarda olmamak kaydıyla, çünkü örneğin death metal veya koyu arabesk gibi türlerin çalınması için yer ve zamanın çok iyi seçilmesi gerekir. Çalmaktan keyif almadığım tek şey, yayının temposunu ve yaydığı enerjiyi alıp götürdüğünü düşündüğüm için ağır, duygusal ve ağlatmaya programlanmış slow şarkılardır. Hiç mi slow çalmıyorum evet çalıyorum; veda anonsumdan sonra.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Ufuk Yıldırım - Tutkunum

Son çıkan Türkçe albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Rober Hatemo, Gülşen, Mirkelam & Kargo, Fatih Erkoç, Bedük, Candan Erçetin, Mustafa Ceceli ve Soner Sarıkabadayı doğru işlere imza atmış görünüyorlar. Aralarında sürekli dinlediklerim ya da sadece bir kez dinlediklerim var. Radyoya gelen istekler, albümlerin başarılı sayılması için önemli bir kriter. Ben de dinleyicilerimin müzik zevkine güveniyor ve bu sıralamaya katılıyorum.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Albüm çıkarabilmenin bile başarı sayılabileceği bir müzik piyasası söz konusuyken "bu olmamış" diye kestirip atmak bana doğru gelmiyor Daha az başarılı olanlar vardır muhakkak, onlar da çalışır seneye düzeltirler.

Sence, bu sene Eurovision şarkı yarışmasında Manga nasıl bir başarı elde edecek?

Her Türk vatandaşı gibi ben de isterim ki Manga açık ara birinci olsun. Ancak bu benim için sürpriz olur! Çünkü herkes gibi ben de yarışmanın, şarkı yarışması dışına taşan formatından rahatsızım. O yüzden ciddiyetle takip etmediğim bir organizasyon olduğunu ve gereğinden fazla gündemimizi meşgul ettiğini düşünüyorum. Manga'nın Avrupa'nın En İyi Sanatçısı seçilmesi zaten kalitesini ve başarısını ortaya koyuyor. Bence bu daha önemli bir şampiyonluktur. Eurovision şarkı yarışması ise artık ya sadece amatör şarkıcılara yönelik olmalı ya da ortadan kaldırılmalıdır!

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Sürekli takip edemesem de dinlerken çok eğlendiğim ve başarılı bulduğum isimler Cem Arslan, Rıza Esendemir, Beta, Serdar Gökalp, Nihat Sırdar ve Rıza Karaağaçlı.

Radyo dışında Number One TV'de de program yapıyorsun, program içeriğini anlatır mısın? Radyo programlarından mı yoksa televizyon programında mı daha fazla keyif alıyorsun?

Evet, Number One TV'de de Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri saat 18:30’da program yapıyorum. Hafta sonunda değerlendirilebilecek sinema, tiyatro, parti, konser ve çeşitli organizasyonlarla ilgili bilgiler verdiğim, "Happy Hours" isimli programda beş özel dance müziği videosunu da izleyiciyle buluşturuyorum. Daha önce de yine aynı kanalda konuklu sohbet programları ve skeç programları yapmıştım. Hepsi birbirinden zevkli programlar olduysa da, radyoculuğun yerinin ben de çok çok ayrı olduğunu ve vazgeçilmez olduğunu söyleyebilirim. Düşünüp konuşabildiğim sürece radyo programı yapmayı hedefliyorum.

Şu günlerde yapmayı planladığın başka projelerin var mı?

Mesleki anlamda kendimi geliştirme ve farklılaştırma çabalarım dışında sektörün diğer branşlarında da yer almak istiyorum. Seslendirme ve oyunculuk bunların başında geliyor. Ufak ufak başladım, geliştirip devam ettirmeyi planlıyorum, bir kaç karpuz için daha yerim var.

KÜNYE

Radyo Adı : Radyo Klas & Number One FM
Program Adı : İlker Saygı Show
Program Günleri : Hafta İçi Her Gün & Cumartesi
Program Saatleri : 18:00 - 20:00
Burcu : Akrep
İletişim : ilkersaygi@radyoklas.com.tr

İLKER SAYGI - KLAS 5

1- Şebnem Ferah - İstiklal Caddesi Kadar
2- Candan Erçetin - Bahar
3- Ceynur - Yağmur
4- Mirkelam & Kargo - RRDP
5- Mercan - Sana Değil Kardeşine