Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Radyo Tatlıses ve Radyo Pink'de, Mikrofon Beta'da...
28 Ocak 2010 Perşembe - 13:34 GMT
Beta

Frekansımız Radyo Tatlıses ve Radyo Pink'de, mikrofon "Türkiye'yi öperek uyandıran Radyo KOMEDİSİ, hak edeni hak ettiği gibi ÖPÜYORUZ ÇOK, 3 saate neler sıkıştırıyoruz inanamazsınız..." diyen Beta'da...

Ne zamandan beri radyo programı  yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

87600 saat 7884 dakika falan oldu... Torpille başladım, babamın çok yakın bir arkadaşının radyosu vardı. Gel oğlum sen bunu işi çok rahat yaparsın : "Kızlarla iletişimin iyi, utangaç bir yapın yok (yani utanmazsın dedi bunu şimdi anlıyorum), baban piyanist mikrofona alışıksın (çok kına gecesi yaptım radyoda) falan derken başladım. Sonra üniversite yılları Eskişehir'de  radyoculuk yaptım, öğrencilik yıllarımı ev alışverişimden kantindeki tosta kadar; BARTER (REKLAM KARŞILIĞI HİZMET)  olarak yaptım. Salih Abi çok şarkı istiyordu, her şarkı bir karışık tosttu benim için, bir tek öğrenim kredisi olayını anlaşamadım Kredili Yurtlar Kurumuyla!

"Beta" ismi lakabın mı? Bu isim nasıl ortaya çıktı?

Ya inanın nickle yayın olayı  üniversitede çıktı. İsimle yayın yapsan ev sahibi 15 dakika içinde ulaşabilirdi sana, bu korku beni bir nick bulmaya sevk etti. BEtA eski mısırda radyo tanrısı demek  dedim!  Gece yayını yaptığım dönemde, Beta Bey sizi dinledikten sonra eşim hamile kaldı 2 yıldır uğraşıyorduk teşekkürler deyince (ne niyetle dinliyorlarsa artık anlamadım) ne telefonlar aldım "Beta Hocam bize de yardımcı olun" diye!

Helin Avşar

Hem Radyo Tatlıses'te hem de Radyo Pink'te program yapıyorsun, programlarının içeriğinden bahseder misin?

Biri tam bir sabah programı , Türkiye'yi öperek uyandıran Radyo KOMEDİSİ, hak edeni hak ettiği gibi ÖPÜYORUZ ÇOK, 3 saate neler sıkıştırıyoruz inanamazsınız...  Radyo Pink'te ki program çok eğlenceli; Helin ile Birlikte yapıyoruz yayının herhangi bir özelliğinin olmaması en büyük özelliği bence çok gülüyorum sanki kendimde dinliyorum o anda... 

Radyo Pink'te Helin Avşar ile birlikte program yapıyorsun, partnerle program yapmak daha mı kolay yoksa daha mı zor?

Daha kolay şarkı aralarında en azından çay getirecek biri var! Partnerle yayın başka, Helin ile yayın başka, her yayın sanki büyük önemli bir deneyin içinde gibi hissediyorum. Hepimiz önemli sınavlar için geldik Dünya'ya ama bana çalışmadığım yerden geldi işim zor. Helin bu iş için doğmuş, tüm enerjisini eğlenceye dönüştürebiliyor. Radyo zor iştir, müşterisi seçicidir, herkesi kolay kolay kabullenmezler. İkimizi tek kişi gibi  kabullenebildikleri için çok keyifli bir talk show çıkıyor ortaya diyebilirim...

Helin Avşar'ı programcı  olarak nasıl buluyorsun?

Radyo deyip geçmiyor, acayip önemsiyor, gayet disiplinli, her yayından sonra yaptığımız işi gözden geçirmek için kayıtları alır beni de çağırır tek tek dinleriz. Tek eksiği üşüteceksin diyorum şu kayıtları  dinlerken bu gece kıyafeti ne diyorum, kızıyor bana.

Radyo Tatlıses'teki programınla Radyo Pink'teki programın arasında Helin Avşar dışında fark var mı?

Benim için çok fark yok, ben ikisinde de eğlendirmek için çıkıyorum yayına...

Son günlerde, programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun? Hangi konulara takmış durumdasın?

Ya 40 yıllık iki dost içmeye gidiyor 40 yıl sonra adam arkadaşına birlikte olmayı teklif ediyor, diğeri de onu soymuş bırakmış ormanda adam perişan! Be adam 40 yıl sabrettin böyle bir kıyak nasıl istersin  en yakın dostundan yuhh! Şu atkıyı karizmatik olsun diye devamlı enteresan takanlara gıcık oluyorum...  Tekel işçilerine yapılan eziyet... Bir de çocukların peşinde olan organ mafyasına lanet olsun, içişleri bakanlığı bir an önce harekete geçmeli AİLELER DİKKAT DİYORUM!

Sence şu sıralar eleştirilmeyi en çok hak eden ve programında en çok bahsettiğin ünlü isimler kimler?

Sabah yapılan bayan FLETCHER programlarını sevmiyorum, bana çok art niyetli geliyor, para için bu yapılmamalı. Cem Yılmaz'a yapılan gereksiz "kötü kötü" baskısını anlamıyorum... Önce daha iyisini yapacaksınız ondan sonra konuşacaksınız! İnsanları yerden yere vurmaya bayılıyoruz...  

En ilginç radyo anını  anlatır mısın?

Sırf bu soruyu cevaplayabilmek için yaşadım birkaç tane, gün gelir sorarlar hödük gibi kalmayayım diye! Radyo dışından anlatayım bir tane. Kardeşimin şimdiki eşini istemeye gittik, demişler ki "damadın abisi televizyoncu – radyocu" ... Neyse kızı istedik ortam yumuşadı falan, annesi "oğlum sen televizyoncuymuşsun" dedi, 40 kişi falan var, "evet" dedim, karizmatik bir ses tonuna gireriz ya meslekten bahsedilince aynen o durumdayım. Annesi, "şey... bizim televizyonun ortasından bir ışık böyle yanıyor görüntü gelmiyor, böyle parlıyor ışık" dedi, herkes nasıl gülüyor bana, ilk defa bu kadar insanın bana gülmesi rahatsız etti TELEVİZYON TAMİRCİSİ ZANNETMİŞLER BENİ!

Programında, her zaman çalmaktan keyif aldığın ve en sevdiğin sanatçılar hangileri?

Kayahan, Barış Manço, Mustafa Sandal, Gülben Ergen, Emre Aydın, Manga.

Sevmediğin, eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Dönemsel sanırım, mesela Sezen Aksu'nun açılımla ilgili açıklamalarından sonra uzun bir dönem özellikle çalmadım. Böyle şeyler beni etkiliyor ve yayını da acayip etkiliyor!

Beta

Senin için en özel şarkı hangisi?

Sezen Aksu - İstanbul İstanbul Olalı

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Mustafa Ceceli ve Gülşen.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Çok zor bir soru, başarısız olanları üzmek istemem şimdi, onlar zaten kendilerini biliyorlar. Tutmayanların en büyük hataları etraflarındaki dalkavuklara güvenip biz radyocuları bazen ciddiye almamaları, almadıkları müddetçe tutmazlar... benden söylemesi!

Bu sene Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi Manga temsil edecek, sence nasıl bir başarı elde edecek?

10 numara bir karar, ne sonuç çıkar bilmiyorum ama içimize sine sine izleyeceğimiz ve gurur duyacağımız bir sonuç olur kesin.

Son dönemde radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Buna dinleyiciler karar versin, şimdi bir isim veririm diğeri "neden beni söylemedin, neden beni söylemedin" der, aram açılmasın ama tüm radyocu arkadaşlarımı bu zor çalışma şartlarında direndikleri için gönülden kutluyorum.

Radyo dışında şu günlerde uğraştığın başka bir proje var mı?

Farmville oynamıyorum öncelikle onu söyleyeyim lütfen bana gift göndermeyin! Çok yakında tek kişilik gösterim başlayacak, uzun zamandır istiyordum ve dinleyicimin büyük baskısı var. Fanta genç yeteneklerde stand up birinciliğim vardı, o zamandan beri bu iş için zaman bekliyordum, sanırım zamanı geldi.

Televizyonda program yapmayı,  şovunu televizyona taşımayı düşünüyor musun?

Televizyon bir radyocu için en zor karar, çok güzel iki teklif var aslında ama başka programların çakması içinde olmak istemiyorum. "Çok Güzel Hareketler"in çakması bir programdan istediler. Birde bir hanımla sabah programı projesi geldi bir mankenle ama bana göre değil...  Kendi komedimi yapacak bir şeyler olursa bakacağım... Tüm sevenlerime gerçekten çok teşekkürler... Bir çok zamanda sadece onları  düşünerek hayata çok kez bağlandım.

Beta

KÜNYE

Radyo Adı : Radyo Tatlıses & Radyo Pink
Program Adı : bEtA sHoW
Program Günleri : Hafta İçi Radyo Tatlıses & Hafta Sonu Radyo Pink
Program Saatleri : 07:00 - 10:00 Radyo Tatlıses & 10:00 - 11:00 Radyo Pink 
Burcu : Balık
İletişim : beta@radyotatlises.com.tr , betashovv@gmail.com 

BETA - TATLISES 5

1- Gülşen - Ezberbozan
2- Şebnem Ferah - İstiklal Caddesi Kadar
3- Manga - Beni Benimle Bırak
4- Mustafa Ceceli - Dön
5- Çağrı - Film Metni