Menü
Yeni Albüm : Sina: "Seviye"
29 Ağustos 2009 Cumartesi - 22:41 GMT
Sina

Müzik sektörüne yeni bir soluk getiren "SİNA", farklı yorumu ve duruşu ile şarkılarını müzikseverlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Sina, sonbaharda çıkacak olan ilk albümünün habercisi olan singelı "Seviye"yi gün ışığına çıkarıyor. "Seviye"nin söz ve bestesi Türkiye'nin önemli bestecilerinden Olcayto Ahmet Tuğsuz'a ait.

Sina, liseyi bitirdikten sonra yüksek eğitimi için gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde 1998 yılından itibaren müzik eğitimini de almaya başladı. New York Metropolitan Operası eski sopranolarından Heidi Skok ve Patricia Mc Caffrey'den dersler aldı. Mc Caffrey, aynı zamanda dünyaca ünlü divalar Patricia Racette ve Michelle De Young'ın da ses koçu. Türkiye'ye döndüğünde ise İstanbul Devlet Operası baş solisti, Ajda Pekkan'ın da hocası olan soprano Leyla Demiriş'den şan dersleri almaya başladı.

Sina'nın yolu N'SYNC, ackstreet Boys, P.Diddy gibi dev isimlerin prodüktörü Toni-Cottura ile kesiştiğinde albümü için repertuar hazırlıkları başladı. Devamında da dünyaca ünlü starlar Madonna, Britney Spears, Lil Jon, Usher, Arrested Development, Duran Duran'ın albümlerinde prodüktörlük yapan Taan NewJam ile çalışan Sina'nın albümünde 1'i remix olmak üzere 11 şarkı yer alıyor. Şarkılarda söz yazarı ve besteci olarak Avrupa'dan Toni-Cottura, Taan NewJam ve Gunther Göbbel ile Türkiye'den Olcayto Ahmet Tuğsuz, Fettah Can, Zeynep Talu, Özlem Küçükyılmaz ve Elif Azize Kayalı Dere'nin imzaları yer almakta.

Prodüktörlüğünü Ceyhan Çandır ve Sina'nın, idari prodüktörlüğünü Türkiye'de de başarılı projelere imza atan Almanya'da yaşayan Fotios Stefos'un yaptığı ilk albümün ilk video klibi "Seviye"ye çekildi. Prodüksiyonunu Kala Film ve Mojo'nun üstlendiği video klip green screen tekniği ile çekildi. Animasyon ve montaj aşaması 25 gün süren video klip müzik kanallarında gösterime girdi.