Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Radyo Pink'de, Mikrofon Suna Akyıldız'da...
02 Temmuz 2009 Perşembe - 12:29 GMT
Suna Akyıldız

Frekansımız Radyo Pink'de, mikrofonumuzu "Bu benim analizim. Gelen popçu konuklarımın büyük bir bölümü Demet Akalın'dan şikayetçi. Demet'in hepsi ile bir problemi olmuş. En çok onun dedikodusunu yapıyorlar!" diyen Suna Akyıldız'da...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun, radyoculuğa nasıl başladın?

Ben zorla radyocu oldum aslında! İlk denememi Şahin Özer'in radyosunda yaptım, sadece 1 ay sürdü. Tam bir konuşma özürlüydüm o zaman. Attılar beni radyodan! "Tamam" dedim, "Radyoculuk defteri kapanmıştır". Sonra sevgili Cem Ceminay, (o dönem POSTA'nın pazar ilavesi Dolce Dergisi'nin yazı işleri müdürlüğünü yapıyorum) benim röportajlarıma bayılıyor. Özellikle sorduğum garip sorulara. Bütün programlarında benden ve röportajlarımdan bahsediyor. 2-3 hafta yardımcısı Nesli, konuk olmam için aradı. Sürekli ertele ertele, sonunda zoraki 'Geliyorum' dedim. Program sabah 11'de başladı öğlen 2'de bitti. İçimden "Ne kadar uzun bu program niye bitmiyor?" diye düşündüm. Meğer benimle 5 günlük program çekmiş. Kendimi dinlerken ağladım. Niye bunu söyledim, keşke söylemeseydim diye. Dilimin kemiğinin olmadığını o zaman anladım. Daha sonra bana N-101'de birlikte program yapmak için teklifte bulundu. Ben kendimi şartlamışım ya yapmayacağım diye. "POSTA'nın Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay izin verirse olabilir" dedim. Tabi ki hemen gazeteye gidip Rıfat Abi'ye "N'olur izin verme" diyeceğim. Ama Cem Ceminay ben yoldayken aramış, izni kapmış. Rıfat Abi üstelik benim için sağlam para istemiş, sağ olsun. Mecburen radyoculuğa başladım. 1 yıl Cem Ceminay ile birlikte program yaptık. İnanılmaz keyifliydi. Beni zorla radyocu yapan adamdır kendisi.

Aslında gazetecisin, gazete ile radyo arasında ne gibi benzerlikler ya da farklar var? Bu işe başlarken en çok hangi konuda zorlandın?

Çok fazla fark yok. Tek farkı ben Radyo Pink'e başlayınca radyo konuşan gazete haline geldi. Röportaj yaptığım birçok ünlü gazetelere manşet oldu. Tabi ki benim biraz ayarım bozuldu. RTÜK denen bir gerçek var. Gazetede yaptığım röportajlarda her şeyi soruyordum. Ama radyoda biraz daha usturuplu sorular sormaya çalışıyorum!

Suna Akyıldız

Programının adı "Cadı Kazanı", bu isim nasıl ortaya çıktı?

POSTA'nın pazar eki Dolce Dergisi'nin yazı işleri müdürü olduğumda bir de köşe yapmamı istediler. Köşenin adı "Cadı Kazanı" oldu. Benim tuhaf bir takıntım vardır. Alışkanlıklarıma çok bağlıyım. Bir süre sonra uğurum olur. Enerjiye çok inanırım. En küçük şeyi bile saklarım. İlkokul defterlerim duruyor desem dalga geçersin ama evet duruyor yani isimde taaa… dergi zamanından geliyor.

Programının içeriğinden bahseder misin?

Magazin yapıyoruz. Bol dedikodulu bir program. Sana çok ilginç bir şey söyleyeyim mi, bu benim analizim. Gelen popçu konuklarımın büyük bir bölümü Demet Akalın'dan şikayetçi. Demet'in hepsi ile bir problemi olmuş. En çok onun dedikodusunu yapıyorlar!

Programına katılan konuklara ne tür sorular soruyorsun, programının diğer konuk programlarından farkı ne?

Aklına gelebilecek her şey. Aşk, cinsellik, ihanet her şeyi soruyorum. Örnek vermek gerekirse; Bendeniz geldiğinde herkese laf söylüyordu bende hakkında çıkan lezbiyen söylentilerinden dolayı "Şimdi bu sözlerinden dolayı sana belden aşağı vurmalarından korkmuyor musun?" diye sordum. Geçen Fatih Ürek konuk geldi. Fatih'e "En son ne zaman seks yaptın?" dedim. Ama tabi ki RTÜK'ü çok sevdiğimiz (!) ve bant olduğu için o kısmını çıkarmak zorunda kaldık!

Son günlerde, programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun, hangi konulara takmış durumdasın?

Şu Bodrum'da güneşlenenler var ya onlara artık gıcık olmaya başladım! Acaba tatile gitmek istiyorum ondan olabilir mi? Bir de kadın- erkek ilişkileri. Uzmanlar almaya başladım. Kadınlar nerede hata yapıyor, neler yapmamız lazım...

Sence şu sıralar eleştirilmeyi en çok hak eden ve programında en çok bahsettiğin ünlü isimler kimler?

Şu ikoncanlar var ya sosyetik denen ama sadece bol para harcayan hatuncuklar. İvana Sert, Deniz Berdan ve Süreyya Yalçın'ın 50 bikini ile birlikte gidip gazetelere haber olabilmek için çektirdikleri fotoğraflar. Ve bunların kocaları 'Kıskanmıyoruz hoşumuza gidiyor' diye açıklama yapmışlar ya inanılır gibi değil valla!

En ilginç radyo anını anlatır mısın?

Bir konuk almıştım ama asla adını söylemem. Tabi ki ben yayın sırasında 40 yıllık dostmuş gibi davranırım. Program bittikten sonra bir hafta boyunca ısrarlı mesajlar telefonlar zor kurtuldum. Çok ünlü biriydi. Sonra bir kez de gazeteden o kişiyle röportaj yapmam istendi. Ben gidemem başkası gitsin demiştim.

Radyo Pink'in yayın tarzını anlatır mısın? Yayın yönetmeni olarak nelere dikkat ediyorsun?

Türkiye'nin ilk ve tek kadın radyosu. Kadınlar çok gel-gitleri olan varlıklar biliyorsun. Benimde ruh durumum öyle. Hatta benim gel-gitlerim biraz fazla galiba. Kadınlar fala çok meraklıdır bu yüzden sabahları fal ve istek programı var. Arayan hem falına baktırıyor hem sevdiği şarkıyı isteyip dinliyor. Tam teşekküllü hizmet yani... Sonra Demet'le Pink Magazin. Öyle meraklı milletiz ki dikkat et en çok magazin programlarının reytingleri yüksektir. "Sevmiyoruz" deriz ama en çok o programları seyrederiz!

Programında, her zaman çalmaktan keyif aldığın ve en sevdiğin sanatçılar hangileri?

Sezen Aksu, Tarkan, Kenan Doğulu, Ajda Pekkan, Kayahan, Ferhat Göçer.

Sevmediğin, eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Sevgililerinin veya eşlerinin güçlerini kullanarak kötü albümlerinin zorla promosyonlarını yaptıran tiplere sinir oluyorum. Çünkü gerçekten çok iyi iş yaptıklarını düşünüyorlar ama dışarıda bir kamuoyu yoklaması yap kimse şarkılarını bilmez. İyi şarkı ve emek benim için çok önemli. Hak edene hak ettiği değeri vermekten yanayım. Sana çok ilginç bir olay anlatayım. Facebook'ta bir gün bir arkadaşım Zeynep Sağdaş diye bir kızın şarkısını attı. Kızın şarkısı "Yarım Kalanlara Rağmen" internette deli gibi çalıyor. Deli gibi albümünü aradım müzik şirketinden ulaşırım diye. Ne kadar müzisyen varsa arayıp sordum, yok. Kızın görüntüsü yok ama klip bile çekmişler. Facebook'ta ne kadar Zeynep Sağdaş isminde kayıtlı kişi varsa hepsine mail attım. En sonunda "Benim Zeynep" dile döndü. Radyoya konuk aldım. İnternettende bana konuk olacağını duyurduk. Telefonlar kitlendi. Şarkısını sürekli çaldım. Albüm yapmak için uzun bir süre uğraşmış, kimse ilgilenmemiş. Radyo Pink ona uğur getirdi ben çalmaya başlayınca Seyhan Müzik 3 yıllık anlaşma yaptı. Sonra beni aradı "Siz bana uğur getirdiniz" diye çok mutlu oldum. Bak bekle yakında herkes bu kızdan bahsedecek.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Son günlerde Türkçe olarak Niran Ünsal ve Özcan Deniz'in düetini çok sevdim. Aslında ben yabancı şarkı dinlerim ve özellikle bunu beni tanıyanlar çok iyi bilir yıllardır değişmez, James Blunt (Good Bye My Lover) ve şu sıralar deli gibi evde Yasmin Levy dinliyorum hem de her şarkısını.

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Murat Boz'un albümde bana göre bir tane bile boş şarkı yok.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Petek Dinçöz'ün albümü çok başarılı değil. Bence sanatçıların şöyle bir yanılgıları var; Sezen Aksu gibi önemli isimlerden şarkı almak albümü çok iyi ve çok başarılı yapmaz. Kenan Doğulu'nun albümünün de öyle çok içimizi açtığını söyleyemem. Sibel Can'ın da boşanması albümünü çok geride bıraktı. Sibel Can'ın boşanmasını takip etmekten albümde ne yapılmış anlayamadık. Özel hayatı şarkılarının önüne geçti.

Hadise'nin Eurovision şarkısı "Düm Tek Tek"i nasıl buldun? Sence 2010 yılında bu yarışmada Türkiye'yi hangi şarkıcı temsil etmeli?

Ben çok beğendim ama yarışmadaki kıyafetlerini hiç sevmedim. Bence 2010'da kesinlikle Hande Yener veya Tarkan gitmeli.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Radyo Tatlıses'te Kırmızı'ya bayılıyorum, ayrıca Nihat Sırdar çok başarılı.

Radyo dışında şu günlerde uğraştığın başka bir proje var mı?

Televizyona bir program hazırlıyorum. Çok ilginç bir format, onun üzerinde çalışıyorum. Eğreti Gelin'in yazarı sevgili Şükran Kozalı'nın yazdığı çok güzel bir aşk hikayesi var. Onun üzerinde birlikte çalışmalara başladık, hikayeyi tekrar elden geçiriyoruz. Bir iki yönetmenle görüşüldü, hikayeyi çok beğendiler. Belki bir sinema filmi projemiz olacak.

KÜNYE

Radyo Adı : Radyo Pink
Program Adı : Cadı Kazanı
Program Günleri : Salı - Perşembe
Program Saatleri : 14:00 - 15:00
Burcu : Boğa
İletişim : sakyildiz@posta.com.tr

SUNA AKYILDIZ - PİNK 5

1- Sezen Aksu - Pardon
2- Ajda Pekkan - Resim
3- Niran Ünsal / Özcan Deniz - Aklım Hep Sende
4- Tuğba Özerk - Makas
5- Yalın - Ki Sen