Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Radyo Klas'da, Mikrofon Michael Kuyucu'da...
23 Haziran 2009 Salı - 13:48 GMT
Michael Kuyucu

Frekansımız Radyo Klas'da ve mikrofon "Ajda Pekkan'ın Serdar Ortaç ile ne işi vardı ? Işın Karaca neden albümüne "Tozpembe" gibi bir şarkı eklemiyor? Bestecilerin şarkı söyleme ve albüm yapma merakı da nerden çıktı? Yalın'ın klibinde canlandırdığı disco hava ile şarkısının düzenleme ve melodisi buna bire bir örtüşüyor mu acaba? Hande Yener neden bakkal şarkılar yapmıyor..." diyen Michael Kuyucu'da...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

Radyoculuğa 1994 yılında başladım. Herkes gibi benimki de bir tesadüfle oldu. Derken başarılar ardı ardına gelince bu işte kariyerim gelişti. Radyo programcılığımın yanında lider bir yapımın olması ve olaylara daha farklı bakabilmem sebebi ile çalıştığım radyolarda aynı zamanda değişik kademelerde yöneticilik de yaptım.

Programının içeriğinden bahseder misin?

"Michael Show" Türkiye'nin aslında tek müzik şovu. Program 90'lı yıllarda sözel ağırlığı olan bir show programıydı, daha sonra değişen konjektüre paralel olarak program radyo mecrasında müziğin de ön plana gelmesi ile kendisini sürekli yeniledi ve bir müzik şovuna dönüştü. Müziğin ve ritmin durmadığı bir akışta müzik adına yapılan yorumları içeriyor. Ancak şunu da eklemek isterim ki program içerik olarak "müzik- magazin- aktüel" bir program. Bu konuların işlendiği programda aynı zamanda müzik temalı yarışmalarla ilginç hediyeler de kazandırıyorum ve tabi ki müzik dünyasının önemli yorumcuları bu programa konuk oluyor. Programım bir yorumcu için albümünü tanıtması adına en önde gelen radyo programlarından birisi olmayı başardı, çünkü programımın çok güncel bir müzik portalı ve çok güçlü tanıtım ağları var.

Son günlerde, programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun? Hangi konulara takmış durumdasın?

Son günlerde en fazla taktığım konu Türkiye'de iyi vokallerin iyi şarkı yakalama konusunda ki yeteneksizliği ve sonrasında iyi - trend şarkı yakalayan Demet Akalın'a olan kıskançlıkları. Bir diğer taktığım ve gıcık olduğum konu ise bazı müzik şirketlerinin kendilerini bir ilah sanarak biz radyolara kendi müziklerini dayatmak istemeleri. Ben aynı zamanda bir müzik yazarı ve eleştirmeniyim, böyle bir sistem dünyada hiçbir yerde yok. Yani müzik şirketlerinin kendi olmayan zevkleri ile radyolara ve müzik eleştirmenlerine o müzikleri dayatmaya çalıştığı bir durum yok. Eğer şarkını çaldırmak istiyorsan gider reklam verirsin ama bir şarkının yada bir albümün gönüllü beğenilmesini istiyorsan, onun kendi kendine oluşan doğal bir hareketle hit olmasını istiyorsan o zaman iyi ve trend şarkı yaratacaksın.

Michael Kuyucu

Sence şu sıralar eleştirilmeyi en çok hak eden ve programında en çok bahsettiğin ünlü isimler kimler?

Şu an benim öyle fazla eleştirdiğim insan yok gibi, elbet küçük nüanslar var. Mesela Ajda Pekkan'ın Serdar Ortaç ile ne işi vardı ? Işın Karaca neden albümüne "Tozpembe" gibi bir şarkı eklemiyor? Bestecilerin şarkı söyleme ve albüm yapma merakı da nerden çıktı? Yalın'ın klibinde canlandırdığı disco hava ile şarkısının düzenleme ve melodisi buna bire bir örtüşüyor mu acaba? Hande Yener neden bakkal şarkılar yapmıyor... vs. vs. benim kendi kendime söylendiğim zamanlarda en çok eleştirdiğim konular bunlar bu ara.

Yeni radyon Radyo Klas, hem programcı hem de yayın yönetmeni olarak Radyo Klas'ta neleri değiştirdin? Yeni projelerin neler?

Her şeyden önemlisi "hit müzik" yayınına önem verdim. Soundu ve program içeriklerini güncelledik, dinleyici ile interaktifliğe önem verdik. Program yapımcılarının asla radyonun ve müziğin önüne geçmemesi için bazı kurallar aldık. Jingle'ları değiştiriyoruz, yakında "4 Yüz" grubu tarafından yorumlanan güncel Radyo Klas jingle'ları yayında olacak. Etkinliklere önem verdik ve çok özel Türkçe pop partiler düzenledik. Bütün radyolar uyurken biz Anneler ve Babalar Günü haftasında yüzlerce hediye dağıtarak ailelere ulaştık. "Radyo Klas Hits 2009" ile pop müziğin hitlerini , "Kalimera" ile de Türk ve Yunan müziğinin hitlerini içeren iki adet compilation hazırladık. Dinamik ve kendini güncelleyen bir yapı ile Radyo Klas'a yeni programları da bu yaz adapte etmeye başlıyoruz.

Programında her zaman çalmaktan keyif aldığın ve en sevdiğin sanatçılar hangileri?

Ajda Pekkan benim için önemli bir yorumcudur. En zevk aldığım ve beni etkileyen şarkıları o söylemiştir. Bu isim benim özel ismim, geriye kalanlardan elbet güncel olan ve trend işlere imza atan bütün yorumcuları önemsiyor ve seviyorum. Ancak şunu herkes bilir ki Michael Show'da bir şarkının çalınması ya da Michael Kuyucu'nun yönetiminde bulunan bir radyoda bir şarkının ya da yorumcunun çalınması için epey bir fırın ekmek yemesi ve popüler kültürün tüm köprülerinden geçerek kendisini kitlelere kabul ettirmesi gerekir.

Sevmediğin, eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Hiçbir sanatçı babamın oğlu değil, sevmemek ya da sevmek olmaz ama bazen üzülüyorum... Dünya kadar paralara albümler hazırlıyorlar ama çoğu güncellikten yoksun, maalesef olmuyor. Gelen albümlerin % 60'ından fazlası kötü! Abuk sabuk şarkılar, taklitçilik ya da farklı olmak adına yapılan saçmalıklarla dolu işler geliyor. Ben bunları görünce üzülüyorum sonrada eleştiriyorum... Ben gelen albümlerin en az % 80'inin güzel olmasını, bolluk ve ürün çeşitliğinin olmasını istiyorum ki biz de aynı şarkılar etrafında dolaşmayalım.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Tek bir özel şarkı var desem yalan olur ama bu şarkılar benim için özel... Ajda Pekkan - Kimler Geldi Kimler Geçti, Bambaşka Biri, Ya Sonra. İlhan İrem - Ben Değilim ve Nilüfer - Ta Uzak Yollardan.

Son çıkan albümler arasında en başarılı olan sence hangisi?

Son zamanlarda yayınlanan Sibel Can'ın albümünde yer alan slow şarkıları çok sevdim, Sertab Erener'in "Bu Böyle" adlı single albümü çok güzel, Kenan Doğulu gerçekten de çok kaliteli bir albüm yaptı. Sezen Aksu'nun albümü de gayet akıllıca hazırlanmış kaliteli bir proje.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Başarılı olamayan demek istemem ama Yalın hala bestelerinde kendisini tekrarlıyor ve Serdar Ortaç remix albümünde kendisini tekrarladı.

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Sibel Can'ın albümünde çok güzel slowlar var, Tan eğer promosyon konusunda başarılı olursa iyi şarkıları var, Yusuf Güney albümünden hitler çıkartmaya devam edecek ve aynı şey Kenan Doğulu içinde geçerli. Fettah Can bir sürpriz yakalayabilir.

Hadise'nin Eurovision şarkısı "Düm Tek Tek"i ve aldığı dereceyi nasıl buldun? Sence 2010 yılında bu yarışmada Türkiye'yi hangi şarkıcı temsil etmeli?

Hadise elde edebileceğinin en iyisini aldı. Bu vokal kapasitesiyle ve yapılan bu eksik tanıtımla ancak bu kadar olurdu. Daha çok para kazanmak istediler, maalesef yarışmayı ikinci plana ittiler. Ben bu yarışmaya Eurovision ruhunu taşıyan insanların katılmasını istiyorum, bu işin PR rantını hesaplayarak katılmak olmaz. Mesela Hande Yener'in "ben bu yarışmayı kullanırım" demesi çok ciddi bir sıkıntı! Bu mantıkta bakmayan yorumcuların bu yarışmaya katılmasını istiyorum.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Radyo dünyası 2000'li yıllarda ciddi bir değişim yaşadı. Bu yeni oluşan konjektürde artık programcılar değil radyo markaları ön plana gelmeye başladı. Aynı olgu Avrupa kıtası radyoculuğunda da var. Artık kendi zevkine göre hareket eden, kendi bayrağını radyoya diken bencil dj'lerin dönemi gitti yerine ekip ruhunun bir parçası olmayı başaran ve marka ile beraber hareket eden dj ve programcıların devri başladı. 2000'li yıllarda trend bu yöne doğru kaydı, yurt dışında da durum aynı. Marka ön planda ama ekip ruhunu taşıyan programcılar da yanlarında yer alıyor. Bu programcılar asla markanın önüne geçemiyor, tanınıyor ama tapılmıyor sadece biliniyor ve radyo markalarına bir katma değer oluyorlar. Bu bağlamda ele alındığında Türkiye'de ben o eski demode 90'lı yılların radyoculuğunu yapan programcıların da her geçen gün bittiğini görüyorum. Bende bir radyo dinleyicisi olarak 2000'li yıllarda ikinci nesil radyo dinleyicisinin yarattığı radyo dinleme alışkanlığına sahibim diyebilirim. Dolayısıyla radyolar ile bütünleşen başarılı ama boş muhabbet peşinde olmayan program yapımcılarını tercih ediyorum.

Radyo dışında şu günlerde uğraştığın başka bir proje var mı?

Her zaman olduğu gibi internet üzerinde projelerimi geliştiriyorum ayrıca müzik projelerimi de aralıksız geliştiriyorum. Bir yandan da beşinci kitabımın hazırlıklarını yavaş yavaş yapıyorum. Bununla beraber doktora tezimle de uğraşıyorum, akademik araştırma konum olan Türk medya ekonomisinin son 25 yılını inceliyorum. Her mecrayı tek tek inceliyorum ve maalesef bu incelemem sırasında radyo mecrasının gelişimini incelerken bu sektörün ne kadar kötü durumda olduğunu görüyor ve üzülüyorum.

KÜNYE

Radyo Adı : Radyo Klas
Program Adı : Michael Show - Klas 40
Program Günleri : Hafta İçi Her Gün
Program Saatleri : 15:00 - 17:00
Burcu : Başak
İletişim : www.michaelshow.net , michael@michaelshow.net

MICHAEL KUYUCU - KLAS 5

1- Keremcem - İmtihan
2- Demet Akalın - Tozpembe
3- Ziynet Sali - Hava Hoş
4- ENBE & Altan Çetin - Martılar
5- Sertab Erener - Bu böyle