Menü
Mikrofon Kimde: Slow Türk & Radyo D - Mikrofon Kadir Çetin'de...
09 Haziran 2009 Salı - 19:44 GMT
Kadir Çetin

"Mikrofon Kimde?"nin bu haftaki konuğu: "Günde 7 saat yayındayım, 3 radyo ile ilgileniyorum, bunun dışında başka işlerde yapıyorum ama hepsinin altından kalkabiliyorum. Radyoda kullandığımız otomasyon sistemini tam anlamıyla bu 3 radyoya empoze etmiş durumdayım. Bu sistemin matematiksel ortalamalarını çok iyi kullanıyorum ve sistemi bozmadığım sürece her şey düzgün bir şekilde ilerliyor." diyen Kadir Çetin...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

Radyo ismi ya da programcı ismi vermek istemiyorum ama çok meşhur bir sanatçı arkadaşım zamanında bir radyo programı yapmıştı, beni de radyoya davet etmişti. Bende yanına gittim, radyo ortamını çok enteresan ve çok güzel buldum. Sonra bu ortamdan etkilenerek bu işi yapmaya karar verdim. İlk olarak 1997 yılında radyo hayatım başladı ama profesyonel olarak 10 yıldır radyo programı yapıyorum.

Hem Radyo D'de hem de Slow Türk'te program yapıyorsun, ayrıca bu radyolarda ve Radyo Moda'da yayın yönetmenliği ve müzik direktörlüğü yapıyorsun, bu kadar işi bir arada nasıl yürütüyorsun?

Günde 7 saat yayındayım, 3 radyo ile ilgileniyorum, bunun dışında başka işlerde yapıyorum ama hepsinin altından kalkabiliyorum. Radyoda kullandığımız otomasyon sistemini tam anlamıyla bu 3 radyoya empoze etmiş durumdayım. Bu sistemin matematiksel ortalamalarını çok iyi kullanıyorum ve sistemi bozmadığım sürece her şey düzgün bir şekilde ilerliyor. Enerjim çok fazla ve ben bu tempoya alıştığım için hiç sıkıntı yaşamıyorum, yaptığım işten çok keyif alıyorum. Dördüncü bir radyo daha olsa onu kaldırabilir miyim bilmiyorum ama şu anda bu yükümü kaldırabiliyorum.

Kadir Çetin

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Yalın'ın son albümü bence çok iyi, özellikle "Ki Sen" ve "Bir Tek Sen Eksiksin" adlı şarkıları çok iyi. Funda Arar'ın son albümü de çok iyi, özellikle "Yak Gel" ve "Sensizlik" adlı şarkıları çok iyi. Ajda Pekkan'ın şarkısı "Resim"de çok iyi bence. Ayrıca Kenan Doğulu'nun yeni albümü de çok başarılı. Sezen Aksu'nun yeni albümü de harika, yeni şarkıları muhteşem ama "Çakkıdı" ve "Kaçak" adlı şarkılarını da çok iyi söylemiş bence. Bu şarkıları yeniden çalmaktan çok büyük keyif alacağız. Bu yaz çok hareketli geçecek, çok fazla albüm çıktı ve daha da çok çıkacak albüm var. Örneğin Tarkan'ın ve Hadise'nin de yeni albümleri yolda.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Nazan Öncel'in son albümü başarılı olamadı maalesef, sanki ara albüm gibi oldu, hit bir şarkı çıkmadı albümden ayrıca promosyonu da çok fazla yapılmadı. Teoman'ın albümü de şu anda çok yavaş ilerliyor, hala ortaya bomba bir şarkı çıkmış değil ama kendi kitlesine hitap ediyor tabi ki. Demet Akalın'ın yeni şarkısı "Toz Pembe" ise "Mucize" gibi birden patlamadı ama biraz daha beklemek lazım ne olacağını görmek için.

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Petek Dinçöz'ün son albümünde "Pembe Balon" isminde çok güzel slow bir şarkı var ve Slow Türk'te çalıyoruz, bu şarkının sevileceğini düşünüyorum. Ayrıca Altay'ın son albümü çok güzel, "Sana Bayılıyorum" adlı şarkının çok yakında insanların diline dolanacağını düşünüyorum.

Radyo D, Slow Türk ve Radyo Moda'da müzik direktörlüğü yapıyorsun, şarkı seçimlerinde nelere dikkat ediyorsun?

İyi olan her şarkıya yer veriyoruz yayın akışımızda. Başarılı olan her sanatçıyı da destekliyoruz. Yeni isimleri de destekleyen bir yapım var, örneğin Gökhan Türkmen'i yeni bir isim olmasına rağmen ilk çıktığında fark edip sürekli yayın akışlarımızda çaldık. Şimdi Ercan Demirel'i de destekliyoruz, çünkü çok başarılı. Zamanında Mustafa Ceceli'ye de çok destek olduk ve ne kadar doğru yaptığımız ortada, yeni ve başarılı bir sanatçımız daha olmuş oldu.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Serdar Ortaç - Bilsem Ki.

Hadise'nin Eurovision şarkısı "Düm Tek Tek"i ve aldığı dereceyi nasıl buldun? Sence 2010 yılında bu yarışmada Türkiye'yi hangi şarkıcı temsil etmeli?

Hadise'yi çok başarılı buldum, özellikle şarkının bestesi ve vurucu cümle "Düm Tek Tek" çok ilgi gördü. Bizim müziğimiz Avrupa'ya ilginç geliyor, oryantal ritimler egzotik geliyor diğer ülkelere. Önümüzdeki yıl yakışıklı ve sahnesi güçlü bir solist gitmesi lazım ama gidecek olan solistin kesinlikle İngilizce şarkı söylerken aksanının çok iyi olması lazım. Tarkan giderse bence kendisi açısından da büyük bir tanıtım olur, uzun zamandır Avrupa ve dünyaya açılma sevdası olduğunu biliyoruz Tarkan'ın, dolayısı ile fena olmaz. Bunun dışında Manga, Murat Boz, Gökhan Tepe, Yalın gibi isimler de iş yapar bence.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Bizde Hakan Gündüz'ü çok beğeniyorum, sabahları Uğur Dündar 08:30 - 09:00 arası Hakan Gündüz'ün programına telefonla katılıp yorum yapıyor, onu da çok başarılı buluyorum. Uğur Dündar bence radyoda harikalar yaratıyor ve esprilerine çok gülüyorum. Çok yoğun bir şekilde radyoda çalıştığım ve üç radyoyu da takip etmek zorunda olduğum için çok fazla başka programcıları dinleyemiyorum ama senin programını hafta sonları olduğu için birkaç defa dinledim ve çok beğendim. Cem Arslan, Hopdedik Ayhan, Geveze, Bay J, Cem Ceminay, Arzu Çağlan, Matrax Zeki Kayahan ve Mansur El Sabah beğendiğim programcılar arasındalar.

Radyo dışında şu günlerde uğraştığın başka bir proje var mı?

Hafta sonları Büyükçekmece Aqua Marine'de eğlence koordinatörlüğü yapıyorum. Ayrıca yine hafta sonları bir gece kulübünde Dj'lik yapıyorum. Yakında televizyonda da bir projem olacak.

Kadir Çetin

KÜNYE

Radyo Adı : Slow Türk & Radyo D
Program Adı : Dile D'den Ne Dilersen
Program Günleri : Hafta İçi Her Gün
Program Saatleri : Slow Türk 11:00 - 15:00 / Radyo D 16:00 - 19:00
Burcu : Aslan
İletişim : kadir@radyod.com

KADİR ÇETİN - D 5

1- Ajda Pekkan - Resim
2- Funda Arar - Yak Gel
3- Yalın - Ah Be Kardeşim
4- Göksel - Baksana Talihe
5- Sıla - İnşallah