Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Pal Station & Pal FM'de, Mikrofon Esin Görür'de...
16 Mayıs 2009 Cumartesi - 02:25 GMT
Esin Görür

Pal Station & Pal FM'deyiz, mikrofon "Eurovision'a takmış durumdayım şimdilerde. Hem anonslarımda, hem yazılarımda bolca bahsini ediyorum. Ciddi anlamda bir takıntıya dönüştü aslına bakarsan. İsmim muhalefete çıktı şu "Eurovision" yüzünden! Kronik vaka durumundayım sanırım. Ünlü güzel müzisyen Sıla'nın da dediği gibi "Bitse de gitsek!" Bir de RTÜK var ama boş ver!" diyen Esin Görür'de...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

Aslında bir çocukluk hayaliydi benim için radyo. Dans hocam radyo programcısıydı. Ben de onu devamlı ziyarete giderdim. Hep o mikrofon başına oturmayı hayal ettim. İletişim okuyacağım diye inat ettim uzun süre ama sonra öğretim batağına saplandım ve kaygılı bir öğrenci olarak eğitimime istediğim alanda devam edemedim. Tam umudumu kesmiştim ki, bir gün arkadaşım beni aradı. Üniversitede (Anadolu Üniversitesi) 2. senemdi. Bana üniversite radyosunun seçmelerinin olduğunu söyledi ve onunla gitmemi talep etti. Ben de belgeleri topladığım gibi gittim radyoya. Mülakat, diksiyon, fonetik eğitimi, teknik masa derken, bir süre sonra yayında buldum kendimi. Sonra lisans eğitimim, tarafımdan itinayla rafa kaldırıldı. Eee… seneler sonra çocukluk hayalime kavuştum, bırakır mıyım hiç. Öylece devam ettim. 4 buçuk sene oldu, mikrofon başında konuşmaya başlayalı.

Programının içeriğinden bahseder misin?

Yabancı müzik yayınım, format yayıncılığına yakın ama öyle çok resmi sıkıcı bir program değil. Kısa süreli, bilgilendirici ama bir o kadar kaygısız anonslar... Pal FM'de ise konuk programı yapıyorum. Cuma günleri konuğumla beraber haftayı kapatıyoruz. Bir süredir bu programı Yasemin Şefik ile beraber yapıyoruz. Çok da keyifli oldu bu değişim. TV tadında, daha dengeli, daha şuursuz... Şaşırtmayı sevdiğimizden bolca hazırladığımız prodüksiyonla meşhurları konuk etmeye ve şaşırtmaya devam ediyoruz. Öyle bir saat boyunca şaşırtıp, kikirdiyoruz işte...

Son günlerde, programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun? Hangi konulara takmış durumdasın?

Esin Görür

Eurovision'a takmış durumdayım şimdilerde. Hem anonslarımda, hem yazılarımda bolca bahsini ediyorum. Ciddi anlamda bir takıntıya dönüştü aslına bakarsan. İsmim muhalefete çıktı şu "Eurovision" yüzünden! Kronik vaka durumundayım sanırım. Ünlü güzel müzisyen Sıla'nın da dediği gibi "Bitse de gitsek!" Bir de RTÜK var ama boş ver!

Pal FM yeni bir radyo, radyonun tarzını anlatır mısın? Yeni bir radyoda çalışmanın avantajları ya da dezavantajları neler?

Pal FM yeni ve çok heyecanlı bir radyo. Her yerde Pal FM'i görmeniz mümkün. Konserlerde, sosyal projelerde, maçlarda, beach'lerde, yollarda, billboard'larda, kısaca her yerdeyiz. Genciz, heyecanlıyız. Müzik ağırlıklı yayın yapıyoruz ama günün saatlerine uygun olarak formatımız esneklik gösteriyor. Enerjik bir radyoyuz ve kurumsal bir bilinç söz konusu iş yerinde. Bildiğiniz aile şirketi gibiyiz. Yeni bir radyoda çalışmanın dezavantajı çok olarak görünebilir aslında. Uzun süredir varlığını koruyan, bir markanın altında çalışıp var olan başarıya ortak çıkabilirsiniz ya da oradaki rekabete kapılıp yaptığın işten de soğuyabilirsin, hepsi bir opsiyon. Hayatın ne sunup sunmayacağını önceden kestirmek güç ama "yeni isim olmak" mücadele gerektiriyor, ekstra güç ve sabır gerekiyor, ki o da bizde bol. İlk başta arkamızda bu işe saygı duyan dev bir holding var, herkesin sahip olmak isteyeceği. Başta da dediğim gibi zaten aile gibiyiz. Ailece harcadığımız enerjinin karşılığını görmek ve daha da iyilerini göreceğimizden emin olup, buna göre efor harcamaya devam etmek, tam anlamıyla "manalı"... Pal FM'in ilk DJ'lerindenim, bunun gururunu yaşamak için çok nedenim var.

En ilginç radyo anını anlatır mısın?

Yayın sırasında çok komik ve enteresan bir şey yaşamadım sanırım ya da şu an yalan söylüyorum bilemiyorum ama yayın öncesinde ve sonrasında her dakikam çok ilginç geçiyor. Çok gülüyorum iş yerinde, resmen yanak kası yaptım. Hoş, buna rağmen lakabım "küçük terörist" ya neyse!

Programında, her zaman çalmaktan keyif aldığın ve en sevdiğin sanatçılar hangileri?

Murat Dalkılıç, Pinhani, Hande Yener, Atiye... Aslında yeni isimleri anons ederken daha bir keyif alıyorum. Yeni, genç ve başarılı isimler beni çok heyecanlandırıyor! Çalmayı, anons etmeyi istediğim isimler de çok ama ya çok sert, ya çok underground soundları var. Radyosever şarkılar değil. Radyo dinleyen kesim değişirse, belki bir gün bu keyfe de ererim!

Sevmediğin, eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Aslında isme özel bir konu değil ama tarz açısından uzak olduğum isimleri çalarken rahatsız olabiliyorum. Mesela fantazi ve arabesk... Çalmadığımız için de bu konuda herhangi bir isim vermek gereksiz olur.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Her gün değişiyor bu "en özel" ama uzun zamandır dilimden ve kendi playlistimden eksik etmediğim şarkı, Sam Sparro - Black and Gold. Söz ve müziğiyle muntazam bir şarkı! Eskitemedim gitti...

Son çıkan albümler arasında en başarılı olan sence hangisi?

Kesinlikle "Pinhani" derdim ama üstünden biraz vakit geçti. "Sakin" diyelim!

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Henüz çıkmadı ama Hüseyin Karadayı yakında yeni albümüyle raflarda! Tam yazlık bir hit; Ege Çubukçu & Hüseyin Karadayı - Sexy Şey... Edepsiz - edepli bi' şarkı! Tam bana göre!

Hadise'nin Eurovision şarkısı "Düm Tek Tek"i nasıl buldun? Sence nasıl bir başarı elde edecek? Kaçıncı olur, bir tahminin var mı?

Yazdığım yazılarda da bol bol bahsini ettim aslında. Bana kalırsa başarısız bir çalışma. Yani çok kaygılı, samimi değil, aksine çok matematik! Tam bir Eurovision şarkısı kısaca. Bu anlamda benden geçer not almasa da başarılı olacağını düşünüyorum... Yarı finaldeki performansını çok kötü buldum ayrıca. Finalde iyi bir performans sergilerse, ilk 5'te görürüz Hadise'yi. Kesin rakam istersen 3 diyelim... Ama bu rakamsal başarı şarkıyı kaliteli yapmaz, sadece "kulvarında" başarılı kılar!

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Bir çok kişinin ismiyle yürüdüğünü düşünüyorum. Yenilenmeleri lazım. Yeni jenerasyonun radyodan bu kadar uzak olmasının nedenini biraz da buna bağlıyorum. TV çocuğu oldu bir çoğu. Hayal güçlerini yitirdiler. İnternet olmasa iyi müzikten de uzak yaşayacaklar. Bu konuda biraz kötümser olduğumu söyleyebilirim... Ama Yasemin Şefik’e çok gülüyorum. Çok rahat ve deli biri. Bazı insanların beyni farklı çalışıyor, kesinlikle Yasemin de onlardan biri. Doğru mesleği yapıyor kesinlikle! Tam olarak yanımdan ayırmak istemeyeceğim bir karakter, mümkün olsa maketini yaptırıp her eve dağıtırım, sonra stressiz yaşam hoş geldin! Kaygısız kılıyor insanı, ağız ve kulak arasındaki mesafeyi yok ediyor. Onunla program yapıyor olmaksa benim şansım tamamen. Zaten şans eseri ve şanslı başladım bu işe. Bir radyo programcısı olarak hep harika yerlerde bulundum. Öncesinde Radyo A, şimdi Pal FM / Station...

Radyo dışında şu günlerde uğraştığın başka bir proje var mı?

Var ama henüz planlanma aşamasında. Yakın bir tarihte gündeme gelir belki ama büyük de konuşamıyorum hiç belli olmaz. Burası Türkiye, ak dersin kara çıkar, sonrasında sen mahçup olursun... Sindire sindire gitmek istesem de hayatın ne getireceğini bilmiyorum. Doğru zamanda doğru yerde olmak istiyorum sadece. Enerjim ve projem bol, senin için TV'ye göz kırptığımı söyleyebilirim!

KÜNYE

Radyo Adı : Pal Station & Pal FM
Program Adı : 3'ü 1 Arada (Pal FM)
Program Günleri : Pal Station Hafta İçi Her Gün - Pal FM Cuma
Program Saatleri: Pal Station 10:00 -14:00 / Pal FM 13:00 - 16:00
Burcu : Koç
İletişim : www.myspace.com/esingorur

ESİN GÖRÜR - PAL 5

1- Portecho - Studio Plastico
2- Kenan Doğulu - Olmaz
3- Kolpa - Sayende
4- Tetik - Sen Sormadan
5- Model - Olmaz