MENÜ
Mine Ayman: Albüm yorumu: Redd - 21
01 Mayıs 2009 Cuma - 13:46 GMT
Redd

Redd'in dördüncü albümü "21" müzik marketlerdeki yerini Sony Müzik etiketiyle aldı. Albümü dinlemeden önce kartonete takılıyorsunuz, çok enteresan bir tasarım olmuş. Zaten albümün ismi de çok enteresan, 21. Redd'in son albümünde bir insanın hayatındaki 21 farklı durum anlatılıyor. Önce bir çığlıkla doğulur, ardından çocukken masallar anlatılır, oyunlar oynanır, hayaller kurulur, ergenlik döneminde özgürlük sıkıntıları yaşanır, sonra erkekler askere gider, aşık olunur, aşk acısı çekilir, yaşlanılır, hayatın gerçekleri anlaşılır ve sonunda ölünür...

Albümü bir hayat hikayesi gibi baştan sona dinlemek gerekiyor, son derece hüzünlü ve derin bir albüm olduğunu ve bu albümü maalesef herkesin anlayamayacağını belirtmeliyim. Zamanla dinlendikçe algılanabilecek bir albüm olmuş, gerçekleri sorgulayan aynı zamanda sistemi de eleştiren bir albüm. Albüm yapmanın zor olduğu şu günlerde, herkesin single yapmayı tercih ettiği bu dönemde, Redd 21 şarkıyı bir albüme koymayı başarmış, öncelikle müzik severlere bu şekilde dolu bir albüm sundukları için teşekkür etmek istiyorum.

Albümde dikkatimi çeken şarkılara gelince; çıkış şarkısı ve klip şarkısı olan "Don Kişot" çok özel bir şarkı ama anlaşılması ve hit olması zaman alabilir. "Her Neyse" isimli slow şarkı kelimenin tam anlamıyla muhteşem, ilerleyen günlerde herkes tarafından fark edileceğini düşünüyorum. Aşk acısını ve karşılıksız aşkı çok iyi anlatmış şarkı; "sen kaçtın ben kelime bulup seni tutamadım".

Albümde dikkat çeken bir başka şarkı ise "Masal", dünyaya gelmenin ve hayatı sürdürebilmenin ne kadar zor bir iş olduğunu çok güzel özetlemiş; "zor inan çok zor". "Astrotanrı" çocukluk hayallerini anlatan enteresan ve kafa karıştırıp düşündüren bir şarkı. "Vicdani Redd" ise askerliği anlatan enstrümantal bir şarkı, sözler olmadan sadece müzikle askerlik kavramını tamamen yaşatan bir şarkı. "Seni Buldum" adlı şarkı ise bol ritimli ve çok keyifli bir aşk şarkısı; "seni buldum arıyordum, kaybetmem bir daha".. bu şarkının da fark edileceğine eminim. "Aşktı Bu" ise aşk içinde yaşanan anlaşmazlıkları, zıtlıkları ve sıkıntıları çok doğru bir şekilde anlatmış. Farklı karakterleri aşk bir araya getiriyor ve aşk böyle başlıyor zaten, zıt kutupların çekimiyle ama sonra ne oluyor? Zıtlık bir yerden sonra savaşa dönüşüyor, her ilişki yaşayan karşısındakine zarar vermeye başlıyor ama şarkı durumu çok iyi özetlemiş, acı çekilse de zarar verse de yanlış insan olduğunu bilsek de aşktan vazgeçilmiyor, "dişlerinin izi vardı belki ruhumda, aşktı bu, güzeldi".. "Yaşandım Daha Çok" adlı şarkı ise ölüme zor bir soru soruyor, "ben hiç yol almadan durduruyorsun, mutlu musun mutsuz olmamdan". Son olarak "Küçük Bir Çocukken" adlı şarkıdan bahsetmek istiyorum, küçük bir çocukken uçmayı kim istemezdi ki? Büyüdük, belki hala istiyoruz uçmayı... Ruhumuzun derinliklerine inebilmek için bu albümü sakin kafayla dinlemek ve anlamaya çalışmak lazım!

Redd

REDD ŞARKILARI

1-ÇIĞLIK
2-MASAL
3-OYUN
4-ASTROTANRI
5-DON KİŞOT
6-BİR ŞÖVALYE VAR İÇİNDE
7-ÖZGÜRLÜK SIRTINDAN VURULMUŞ
8-ÖYLE BOŞ Kİ HAYAT
9-TAMAM BÖYLE KALSIN
10-VİCDANİ REDD
11-SENİ BULDUM
12-AŞK BU KADAR ZOR MU
13-HER NEYSE
14-AŞKTI BU
15-SEVSEN DE SEVMESEN DE
16-YAŞANDIM DAHA ÇOK
17-KÜÇÜK BİR ÇOCUKKEN
18-MODERN ADIMLARLA
19-PLASTİK ÇİÇEKLER VE BÖCEK
20-DEKADANS
21-SUKUT