Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Radyo Klas'da, Mikrofon Aşk Böcüğü Ebru'da...
15 Nisan 2009 Çarşamba - 04:00 GMT
Aşk Böcüğü

Frekansımız Radyo Klas'da ve mikrofonumuz "Programımda aşk dışında farklı konulara girmiyor ve akışa uygun devam ediyorum, böylece konunun dağılmasını önlüyorum ama ben son olarak GS-FB derbisine takmış durumdayım." diyen Aşk Böcüğü Ebru'da...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

14 yıldır radyo programı yapıyorum, ilk başladığım an hayatımın dönüm noktası dediğim andır. O zamanlar Kadir Çöpdemir Radyo Klas'ta program yapıyordu bense liseyi bitirmiş harıl harıl iş arıyordum. Resim eğitimi almıştım ama bana para kazandırmayacağı için hobim olacağından emindim, bir yandan da veteriner olabilir miyim diye düşünüyordum, yapabileceğim en iyi meslekti veterinerlik. Sınav hazırlıkları içerisindeyken güzellik uzmanı olarak çok iyi bir paraya çalışmaya başladım, paranın tadını alınca veterinerlik beklesin dedim. Sonra Kadir Çöpdemir'le karşılaştım ve bana sesimi çok iyi kullandığımı kendisinin o dönem Radyo Klas'ta yaptığı programda küçük skeçlerde ses verip veremeyeceğimi sordu ve ben kabul ederek ilk defa mikrofonla tanıştım. Yaptığım skeçler bana çok eğlenceli geliyordu, işimi çok severek yapıyordum ve bu iş karşılığında Kadir Çöpdemir'den ücret alıyordum. "Aybüke Pikebüke" adlı bir saf sarışın kızı canlandırıyordum, bu böyle 1 yıl kadar sürdü ve Yeni Bosna'da olan Radyo Klas ekibiyle Korukent'e geçtim. Bu geçiş döneminde işten ayrılan arkadaşlarımız oldu ve kadroda açık vardı, Kadir Çöpdemir "Ebru artık radyoculuk yapabilirsin" dediğinde başka bir boyuta geçmiş çoktan kafamda radyo programımı belirlemiş ve anında evet cevabını vermiştim. Hayatım boyunca verdiğim en doğru karardır bu.

Programının adı "Aşk Böcüğü", bu isim ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Radyo programında insanları fakslarla buluşturmaya çalışıyordum; "hadi bayanlar aşkı arayanlar özelliklerinizi yazın faksla bana yollayın" diyor ve "hadi erkekler sizde aynı şekilde bana ulaşın" diye ekleyerek faks alıyordum dinleyicilerimden. Gelen faksları; erkekler, kızlar yaşları, işleri olarak ayırıyor ve birbirlerine uygun olanları arayarak telefonları birbirlerine veriyordum, şimdi düşününce çok ilkel geliyor :) Her şey güzeldi, programıma ilgi fazlaydı çok dinleniyor adeta faks yağıyordu, iyi hoş ama programımın adı yoktu. Kadir Çöpdemir'in yanına giderek  benim programıma ne olur bir isim bulalım dedim, o da "Aşk Böcüğü" olsun dedi, "olmaz çok kötü başka bir şey bulalım" dedim ama nafile artık ben "Aşk Böcüğü Ebru" olmuştum :)

Aşk Böcüğü

Programının içeriğinden bahseder misin?

Bayanlar telefonla ya da www.klas.com.tr adresinden bana ulaşabiliyorlar, başvuranlar arasından seçim yapıp o bayanları arıyor ve seçici olarak yayına alıyoruz. Bayanlar bize bir erkekte aradıkları özellikleri sıralıyorlar ve o özelliklere uygun beyler anında programı aramaya başlıyorlar, yayında karşılaştırıyoruz onları ve tanımak adına seçici bayanımız ve tabi ki ben soru yağmuruna tutuyoruz beyleri, uygun olduğunu düşündüğü 5 erkek adaydan birini seçiyor bayan arkadaşımız ve kabul ettiği taktirde birbirlerine telefon numaralarını veriyoruz, geri dönüş olarak ya evlenip mutlu oluyorlar ya da 2 gün sonra arayarak, "bu adam yalancı veya benim aradığım özelliklere sahip değil Ebru" diyorlar ve tekrar şanslarını deniyorlar. Perşembe günleri ise programıma konuk alıyorum, örneğin bu perşembe Murat Boz konuğum olacak.

Televizyonlarda yapılan evlilik programlarını nasıl buluyorsun? Sen programını televizyona taşımayı düşünüyor musun?

Televizyonlarda yapılan evlilik programlarını son derece laubali ve seviyesiz hatta basit buluyorum. Ben göbek atıp, dedem yaşımdaki adamın kucağına oturmam, böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Bu bana başarısızlık getirecekse başarısızım o zaman ama bunu yapanlar başarılı bulunuyorsa üzülür ve "nereye gidiyoruz" derim! Ben geçen yaz Kanal 1'de bir villada "Gel Yarim Ol" adı altında bir evlilik programı sundum, 4 ay sürdü programım anlaşma sürem de buydu. Şu anda hala Number One TV'de yıllardır sürdürdüğüm "Aşk Böcüğü" adlı programım devam etmekte ve pek yakında yine farklı bir kanalda yine aşk konulu bir programla ekranlarda olacağım.

Son günlerde programında en çok hangi konulardan bahsediyorsun? Hangi konulara takmış durumdasın?

Açıkçası programımda aşk dışında farklı konulara girmiyor ve akışa uygun devam ediyorum, böylece konunun dağılmasını önlüyorum ama ben son olarak GS-FB derbisine takmış durumdayım.

En ilginç radyo anını anlatır mısın?

En ilginç radyo anım Beyazıt Öztürk'ün beni programdayken aramasıdır, yayına katılıp beni işletmek istemişti ama ben yayında sesini tanıyınca büyü bozuldu :) eski arkadaşımdır, tesadüf değildi beni dinlemesi.

Radyo Klas'ta yıllardır çalışıyor olmanın avantajları neler?

Radyo Klas'ta 14 yıldır çalışıyorum, avantajlı olduğumu düşünmedim hiç ama tabi ki yılların verdiği tecrübeyle işimi iyi yapmış olduğumu biliyorum, sanırım avantajı bu; kendinden son derece emin olmak.

Programında, her zaman çalmaktan keyif aldığın ve en sevdiğin sanatçılar hangileri?

Ben program yaparken dinlediğim ve dinlettiğim şarkıya çok önem veriyorum, bazen belki egoistlik yapıyor ve sadece kendi sevdiğim şarkıları çalıyor olabilirim; Yaşar, Funda Arar, Erkin Koray, Cem Karaca, Sezen Aksu, Mişa, Serdar Ortaç, Ferdi Özbeğen ve tüm eski şarkılar...

Senin için en özel şarkı hangisi?

Benim özel şarkım şu sıralar 100 kere de dinlesem, dinlemekten bıkmayacağım Funda Arar'ın "Senden Öğrendim" adlı şarkısı.

Son çıkan albümler arasında en başarılı olan sence hangisi?

Son çıkan en başarılı albüm bence Funda Arar'ın "Zamanın Eli" adlı albümü. Bir albümün kalıcı olup olmayacağı hakkındaki yorumlarım daima tutmuştur, mesela Yusuf Güney Rafet El Roman'dan da aldığı destekle kalıcı olacak gibi görünüyor.

Sevmediğin, eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Her yeni albümün  ya da her sanatçının başarılı olduğunu düşünmüyorum, mesela Yıldız Tilbe'nin "Yürü Anca Gidersin" şarkısı benim için bir kabus, şu ana kadar da Funda Arar'a harika demediğim halde "Senden Öğrendim" şarkısı fevkaladedir.

Hadise'nin Eurovision şarkısı "Düm Tek Tek"i nasıl buldun? Sence nasıl bir başarı elde edecek? Kaçıncı olur, bir tahminin var mı?

Hadise'nin şarkısını duyduğum ilk andan itibaren beğeniyorum, bir şarkıyı defalarca dinleyip bir süre sonra sıkılabilirsiniz ama bu şarkıdan henüz sıkılmadım ve beni neşelendiriyor. Başarılı olacağından ve ülkemizi Eurovision'da iyi şekilde temsil edeceğinden hiç şüphem yok, kalbimi dinlersem 1. ama ilk 5 de olacağından eminim.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Radyo dünyasında beğendiğim isimler; Hop Dedik Ayhan, Geveze, Bay J, Cem Arslan ve Ayça Şen.

KÜNYE

Radyo Adı : Radyo Klas 
Program Adı : Aşk Böcüğü
Program Günleri : Hafta İçi Her Gün
Program saatleri : 10:00 - 12:00
Burcu : Akrep
iletişim : ebru_askbocugu@hotmail.com , www.askbocugu.tv

EBRU SULUKAHYA - KLAS 5

1- Funda Arar - Senden Öğrendim
2- Nil Karaibrahimgil - Aşkımız Tehlikede
3- Sıla - İnşallah
4- Serdar Ortaç - Ayrı Gitme
5- Semiramis Pekkan - Bana Yalan Söylediler