Menü
Röportaj : "Şebnem Ferah'la düet yapmayı isterim..."
09 Nisan 2009 Perşembe - 04:01 GMT
Funda Arar

Ahmet Erten'den, "Albümümü gözü kapalı gidip alan insanlara haksızlık yapmak istemem. Uzun bir zaman çalışıyoruz ve ortaya gerçekten emeğinize değer, insanlar aldığında "Helal olsun" diyecekleri bir çalışma yapmaya çalışıyorsunuz. Bizim en büyük derdimiz o..." diyen keyifle okuyacağınız Funda Arar röportajı...

Uzun soluklu Funda Arar albümlerine bir yenisi daha eklendi.. Ve "Zamanın Eli" çoktan arşivlerde yerini aldı.. Öyle bir kitleye sahipsiniz ki, dinleyicileriniz şarkılarınızı dinlemeden gidip albümünüzü satın alıyor.. O derece bir inanmışlık var. Her şeyden önce bunun sizi ve müzikal kariyerinizi nasıl etkilediğini merak ediyorum?

Evet, genellikle albümlerim uzun bir aradan sonra çıkıyor. Açıkçası doğrunun da bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bazen bakıyorum, "Bir ayda albümü bitirdik" diyorlar. İnanamıyorum. Nasıl olur ki? Duygularınız yaşadıklarınız, titiz bir çalışmayla birleştiğinde uzun bir ara girmemesi mümkün değil bir önceki albümle diye düşünüyorum. Biz tekstilci değiliz ki, seri imalat yapalım : ) Değil mi? Ayrıca gerçekten sizin de dediğiniz gibi özel bir kitle var beni dinleyen. Sanırım bu inançtan geçiyor. Ama hayatta her şey öyle. İnanmadığınız biriyle dost olamazsınız, inanmadığınız biriyle çalışamazsınız, inanmadığınız şarkıları sırf albümünüzdeki şarkı sayısı artsın diye koyamazsınız. Bu kandırmaca olur. Her ne kadar başkalarını kandırıyor gibi görünseniz de, bence kendinizi kandırmaktır bu. Albümümü gözü kapalı gidip alan insanlara haksızlık yapmak istemem. Uzun bir zaman çalışıyoruz ve ortaya gerçekten emeğinize değer, insanlar aldığında "Helal olsun" diyecekleri bir çalışma yapmaya çalışıyorsunuz. Bizim en büyük derdimiz o... "Helal olsun" desin dinleyenler yeter.

"Zamanın Eli" albümünde Burcu Tatlıses, Günay Çoban, Müfide İnselel, Saro Secikyan gibi daha önceki albümlerinizde de eserlerine rastladığımız isimler söz ve müzikleriyle yerlerini almışlar. Bu bağlamda söz konusu isimlerin sizin için neler ifade ettiğini, öğrenmek isteriz sizden?

Evet, genellikle sözüne, müziğine, duygusuna, yaşanmışlıklarına inandığım dostlarım onlar benim. Her eser sahibi için çocuğu gibidir ya, ben onlarla çok özel bir paylaşım içinde olduğumu düşünüyorum. Onların çocuğuna üvey annelik değil, öz annelik yapmaya çalışıyorum. Benim için her bir sanatçı dostum çok önemli. Eser sahiplerinin yanı sıra stüdyoya girip şarkılara can veren müzisyen dostlarım, orkestra arkadaşlarım, hepsi gerçekten çok önemli ve hayatımda iyi ki varlar.

Düzenlemeler uzun yıllardır müzikal yolculuğunuzda yer alan aynı zamanda hayat arkadaşınız Febyo Taşel imzası taşıyor.. Hem hayat arkadaşı hem de iş arkadaşısınız bir yerde.. Bu nasıl bir duygu? Avantajları ve varsa dezavantajları size göre nelerdir?

Biz işi ve evliliği birbirinden çok doğru şekilde ayıran insanlar olduk. Bunu başardığımız için dezavantajı pek yok. Ama tabii bazen Febyo'nun iş kolikliği komik hallerimize yol açmıyor değil :) O kadar çalışkan, planlı ve müzik aşığı biri ki, e bende öyle olunca bazen komik durumlar ortaya çıkıyor. Ama gerçekten eğer o da müzikle uğraşan biri olmasaydı beni ne kadar anlardı bilemiyorum. Aynı işi yapıyor olmamız bir çok konuda beni çok çok iyi anlıyor olmasını sağlıyor ve benim de onu tabii.

Müzikal kariyerinizde ciddi bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz? Belki çok farklı isimlerin eserlerine yer vermek ya da bambaşka ruhta bir aranje ile hazırlanmış şarkılar.. Funda Arar'ın başka başka renklerini dinleyici paylaşmak gibi..

Aslında bunu geçen albümde yaptık. "Rüya" isimli albümde tamamen Türk Sanat Müziği eserlerine yer verdik. Bambaşka bir Funda Arar olarak çıktım sevenlerimin karşısına. Bu albümde ise biraz daha klasik Funda Arar sounduna, şarkılarına rastlamak mümkün ama Kül kedisi gibi istisnai şarkılar da var. Ama tabii yine de farklı projeler yapmak gibi bir niyetimiz var ilerleyen zamanlarda. Ama şimdilik "Zamanın Eli" albümündeki şarkıların tadına varmalarını istiyoruz sevenlerimizin.

Müzik dinleyicisinin gözünde iyi şarkılar seslendiren başarılı bir yorumcu olmanızın dışında aynı zamanda sanki hiç yanlış yapmayacak biri gibi değerlendiriliyorsunuz. Şüphesiz, konulan bu yer özel ve çok değerlidir. Bu şekilde kategorize edilen birkaç sanatçı daha var.. Bu sizin duruşunuzu ve hayatınızı nasıl etkiliyor.. Yani insan zaman zaman hata da yapmak isteyebilir diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim beni de bu kategoride gördüğünüz için ama bu çok ağır bir sorumluluk hissi veriyor insana. Çünkü ben de insanım ve hata yapabilirim. Sonuçta hata yapmak insana mahsus bir şey. Mesela bir algı araştırması yaptırdık Era Medya adında bir şirkete. Çeşitli yaş ve meslek gruplarından kişilere önce genel ardından bana doğru yönü değişen sorular soruldu. Bir görüşmeye bende gittim. Çok enteresandı oradan çıkan sonuçta da çizgisinden çıkmasın sonucu çıktı. Tabii çok gurur verici bir şey bu. Bir şekilde insanlar sizi bir yere koyuyor ve onlara karşı mahçup olmamak, hep onlara yakışır kalmak ve güzel işlerle karşılarına çıkmak istiyorsunuz. Ama insanım ben de hata yapabilirim...

Yeni albümünüz de daha öncekiler gibi TMC etiketi ile müzik marketlerde yerini aldı. Ancak bu kez Bomonti Müzik etiketiyle birlikte yayımlandı söz konusu prodüksiyon.. Eşinizle birlikte bir şirket kurmuşsunuz. Biraz bu yeni projenizden bahseder misiniz?

Evet, müzikten kazandığını müziğe yatıran insanlarız biz. Ve tabii ki eşimin çalışmaları olsun, benim çalışmalarım olsun kendimize ait bir yerde olmasını istedik. Bomonti Müzik böyle kuruldu. Ve çok güzel işlere imzalar atılıyor bizim stüdyomuzda da. Ne güzel ki bu tür girişimler artsın istiyoruz. Müzik piyasası daha da canlansın.

Daha önce Kıraç'la birlikte düet çalışmalarınızın yer aldığı bir single çalışması hazırlamıştınız. Aynı zamanda Kıraç'la hazırladığınız tv programlarında aynı sahneyi paylaştınız. Müzikal anlamda önümüzdeki zaman diliminde bu tarz ortak çalışmalar yapacağınız ya da yapmak istediğiniz isimler var mı? Funda Arar kimlerle aynı sahneyi paylaşmak ister?

Evet Kıraç'la birlikte bir düet albüm ve bir de tv programı yaptık. Çok keyifliydi gerçekten. Bundan böyle yine düet yapmak istediğim isimler var tabii. Çok değerli sanatçı dostlarımız var. Mesela Şebnem Ferah'la düet yapmayı isterim. Onun gibi birkaç isim daha var düet yapmak isteyebileceğim. Müziğini, çizgisini, duruşunu, sesini sevdiğim.

"Zamanın Eli" albümü öncesinde TSM eserlerini seslendirdiğiniz bir albüm hazırlamıştınız.. Yine hazırladığınız pop albümleri dışında bu tarz farklı konseptlerde çalışmalarınız olacak mı? Yeni sürprizler bekleyebilir miyiz sizden?

Şu an yeni albümümüzle koşturmaca içerisindeyiz ama yeni sürprizlerimiz olacak ilerleyen zamanlarda. Bakalım sürpriz :)

Bütün bu albüm çalışmalarınız dışında Funda Arar'ı yorumcu kimliği dışında farklı alanlarda görebilecek miyiz? Bir film ya da dizi projesine sıcak bakar mısınız? Ya da yorumculuğunuzu da kullanabileceğiniz bir müzikal projesi?

Müzikal projesinde yer almayı çok isterim. Ama dizi teklifleri daha önce geldiği halde düşünmedim hiç. Çünkü o da çok meşakkatli bir iş. Neredeyse haftanın 6 günü çalışıyorlar ve büyük bir emek var ortada. Dizi düşünmüyorum ama bir sinema filminde oynamayı düşünebilirim. Çünkü o sürekliliği olan bir çalışma dönemini gerektirmiyor. Bir sinema filminde rol alırsam albüm çalışmalarımı da etkilemez diye düşünüyorum. Ama müzikal olursa çok çok daha mutlu olurum diyebilirim.

AhmetErten'le Hayat Müzik
Röportaj: Ahmet ERTEN