Menü
Röportaj : Ayşen yeni albümüyle geri dönmeye hazırlanıyor!
12 Mart 2009 Perşembe - 19:54 GMT
Ayşen

Son dönemde Enbe Orkestrası'nın albümünde yer alan "Yeniden Başlasın" isimli şarkıyla dinlediğimiz Ayşen, uzun yıllar sonra "Uzaktan Geldim" ve "Bir Günah Daha" isimli albümlerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Başarılı vokal ayrı kaldığı dönemi ve yeni albüm sürecini Ahmet Erten'e anlattı...

Türk Pop müziğinin o en şatafatlı yıllarında "Nerdesin" diyerek hayatımıza giren bir isim Ayşen. Yıl 2009 ve biz Ayşen'e "Nerdesin ?" dedik. Nihayet bulduk: )) Neden bu kadar uzun bir ara verdiniz her şeyden önce?

Bildiğiniz gibi sanatçılarla yapım firmaları arasındaki anlaşmazlıklar olağan bir durum. İlk yapım şirketimden bu yüzden ayrıldım ve başka bir şirkete geçtim. Orası da beni hayal kırıklığına uğrattı. Daha sonra da kapandı. Bende dürüst,güvenilir ve müzikal açıdan da kafalarımızın uyuşacağı bir şirket bulana kadar albüm yapmama kararı aldım.

Yıllar sonra yeni bir albümle dinleyicilerinizle buluşmaya hazırlanıyorsunuz. 90'lı yıllardan bu zamana müzik sektöründe çok şey değişti. Bu değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz? Rahatsız olduğunuz ya da tereddüt ettiğiniz noktalar var mı sektörde?

Benim iki albümüm 90'lı yılların sonunda müzik sektörünün son şaşalı döneminde çıktı. O zamanlar gerek finansman gerekse prodüksiyonun her aşaması yapım firmalarının elindeydi. Şu zamanda özellikle de küresel krizin de etkilediği sektörde yapım sayısının azlığı üzücü. Her zaman olduğu gibi sayılı iyilerin yanında kötülerin çokluğu durumu değişmedi. Rahatsız olduğum tek nokta bu..

Ayşen'i cover şarkılara verdiği yeni tatlarla tanıdık ve benimsedik.. Yeni prodüksiyonunuz da bu yönde mi hazırlanıyor? Biraz ipucu alalım bunca yıldan sonra.. Kimlerin şarkıları olacak?.. Nasıl bir müzisyen kadrosu ile çalışıyorsunuz?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ben şu anda herhangi bir şirketle anlaşmış değilim. Kendim bir takım şeyleri hazırladıktan sonra x bir yapımcı ile anlaşmak için girişimde bulunacağım. Yaptığım çalışmada hem cover hem de yeni parçalar var..

Tek albümlük hatta tek şarkılık sabun köpüğü işlerin sıkça önümüze sunulduğu bir müzik piyasasında dinleyicilerinizin sizi bunca yıldan sonra bile aynı heyecanla beklemesi ve desteklemesi neler hissettiriyor size?

Hem çok büyük bir heyecan hem de bir o kadar büyük sorumluluk duygusu hissettiriyor. Ne mutlu bana diyorum. Umarım yeni çalışmamla da bunu devam ettiririm..

İnternet bu açıdan çok önemli bir vasıta olmuştur herhalde sevenlerinize ulaşmak adına.. Profesyonel bir web sitesi ve fan club çatısı altında dinleyicilerinizle buluşmayı planlıyor musunuz?

Elbette, ilerleyen zamanda elbette profesyonel bir web sitesi düşünüyorum..

Enbe Orkestrası'nın albümünde "Yeniden Başlasın" şarkısıyla dinliyoruz sizi.. Son dönemde dikkat çekmeyi başarmış uzun soluklu bir albüm bu.. Söz konusu şarkıya klip düşünülüyor mu? Albüm öncesi bir merhaba olması adına, düşünmeye değer olsa gerek..

Hayır klip düşünülmüyor. "Yeniden Başlasın" Enbe orkestrası albüm projesinde severek coverladığım bir parça. Beğenilmesi ve radyolarda sıkça çalınıyor olması beni gerçekten mutlu ediyor.

Müzik dünyasından (en azından albüm anlamında) ayrı kaldığınız dönemde evlenmişsiniz.. Biraz da bu süreçten bahseder misiniz? Neler değişti özel hayatınızda?

Eşimin adı Kemal Şimşekyay. 12 senelik bir ilişki bizimkisi. Hayatta sırtımı rahatlıkla dayayabileceğim ailem hariç tek insan. Kendisi de müzisyen olduğu için yaptığım işin zorluklarını ve güzelliklerini bildiğinden dolayı en büyük destekçim. Hayat arkadaşım. Ailelerimiz ve dostlarımızla iç içe güzel bir hayatımız var.

İmajınız ve giyim tarzınızla da dikkat çekmiştiniz o dönemlerde.. Yeni albümde nasıl bir Ayşen görebileceğiz? Bu anlamda profesyonel bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz.. Bir imaj maker'la çalışmak gibi?

Her iki albümde de image maker'la çalıştım. Ama ilk albümümdeki bana daha yakındı, düşündüğümde. Sanırım yine aynı kişi ile çalışacağım..

AhmetErten'le Hayat Müzik
Röportaj: Ahmet ERTEN