Menü
Röportaj : Linet: "Sapına kadar Türküm"
12 Mart 2009 Perşembe - 01:56 GMT
Linet

"Paylaşmak İstiyorum" isimli yeni albümüyle kısa bir süre önce müzik marketlerde yerini alan Linet, Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı ve albümü ile ilgili bilgiler verdi..

Yeni albümünüz "Paylaşmak İstiyorum" müzik marketlerdeki yerini aldı, bu albüm için ne kadar süre hazırlık yaptınız ve albümde kimlerle çalıştınız?

Bu albüm için iki senedir çalışıyoruz. Albümde birlikte çalışma yaptığımız isimler Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Sıla, Hakan Altun, Emirkan, Metin Güneş, Bülent Özdemir, Hakkı Yalçın gibi ustalar. Emirkan ayrıca albümün müzik direktörlüğünü üstlendi, düzenlemeleri ise Erhan Bayrak, Mustafa Ceceli, Bülent Özdemir, Aydın Kara, Hakan Sarıca, Ercüment Ekin ve Ozan Özkök yaptı.

Çıkış şarkısı ve klip şarkısı olarak hangi şarkıyı belirlediniz? Nasıl bir kliple ekranlarda olacaksınız?

Albüm çıkış tarihi kış aylarına denk geldiği için sözleri Hakkı Yalçın'a müziği Hakkı Yalçın ve Emirkan'a ait olan "Kim Özler" isimli slow bir şarkıyla çıkış yaptık. Klibimizi Emir Kalilzade çekti ve şuanda televizyonlarda yayınlanıyor. Klip tamamen aşkı anlatıyor.

Albümde hangi şarkılar hit olacak sizce? Hangi şarkılarınıza daha fazla güveniyorsunuz?

Biz bu albüme başlarken dört şarkı yapalım diye düşündük ve şarkıları bitirmiştik. Fakat sonra Emirkan'ın aramıza dahil olmasıyla birlikte bütün fikirlerimizi değiştirdi ve hiçbir karşılık beklemeden bomba gibi şarkılar verdi. O yüzden bütün şarkılarıma güveniyorum. Özellikle, "Aşk Ordusu" ve "O Kim Oluyor" isimli şarkılarımın bu yazın hit şarkıları olacağına inanıyorum.

Linet

Sözleri Sıla'ya bestesi ise Sezen Aksu'ya ait olan "Aslan Gibi" adlı single çalışmanızla çok sevildiniz, bu başarıdan sonra yeni albümünüzde Sıla'dan ya da Sezen Aksu'dan başka bir şarkı almayı düşünmediniz mi?

Evet, "Aslan Gibi" isimli şarkım gecen yaz radyolarda çok çaldı ve çok beğenildi fakat video klibini çekmemize rağmen yayınlatamadık. Yaşadığımız sorunlar yüzünden şarkının çok fazla üzerine gidemedik, o yüzden bu albüme tekrar aldık şarkıyı ve yeniden tanıtıyoruz. Albüm çıkmadan önce Sıla ile görüştük şarkı için fakat o da kendi albümünü hazırlıyordu bir türlü denk düşüremedik. Ama bir daha ki albümde kesinlikle Sıla ve Sezen Aksu ile çalışmak istiyorum.

Albümünüzde Orhan Gencebay'a ve Ferdi Tayfur'a ait cover şarkılar da var, bu şarkılarla nasıl bir başarı elde etmeyi planlıyorsunuz? Bu şarkıları okurken hiç tereddüt ettiniz mi?

Ben Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur şarkılarıyla büyüdüm. Onların şarkılarını okumak benim için bir gururdur. Tereddüt konusuna gelince, hiç tereddüt etmedim çünkü bana güvenip şarkılarını verdiler benim iyi yorumlayabileceğimi bildikleri için ve sonuçtan da çok memnunlar.

Orhan Gencebay'la ya da Ferdi Tayfur'la düet yapmayı hiç düşündünüz mü? Böyle bir şey olsa ortaya nasıl bir sonuç çıkardı sizce?

Şimdilik böyle bir şey konuşulmadı ama ben çok isterim, tabi ki çok değişik şeylere imza atabileceğimizi düşünüyorum.

Orhan Gencebay şarkısı "Batsın Bu Dünya" ile çok sevilmiştiniz, sonrasında ise uzun bir süre ortadan kayboldunuz, albüm yapmadığınız o dönemde neler yaptınız?

Uzun süre yurtdışında yasadım, şekerleme dükkanı açtım ve iş kadını olmak istedim. Ülkemden ayrı kaldığım için üzüntüden çok kilo aldım. Biraz sıkıntılı bir dönem yasadım ama şuan da çok iyiyim.

"Aşk Ordusu" adlı şarkınınız dikkat çekmiş durumda, bu şarkı ilerleyen günlerde kliplenecek mi?

Evet, "Aşk Ordusu" ile ilgili çok güzel şeyler duyuyoruz. Kısmetse yakın zamanda şarkıyı kliplendirmeyi düşünüyoruz.

Sesiniz çok güçlü, herhangi bir ses eğitiminiz var mı yoksa doğal bir yetenek misiniz?

Benim ses eğitimim annemden kaynaklanıyor. Annem eski bir sanatçı, bizi sahneye çıkarak büyüttü. Ben beş yaşımdayken annemin yanında şarkı okuyordum, hep annemle gider gelirdim çalıştığı yerlere, orada uyurdum. Yanında dura dura çok şey öğrendim ondan, Allah razı olsun.

Şarkı sözü yazdınız mı hiç ya da beste çalışmalarınız oldu mu?

Söz yazıyorum ve bestede yapıyorum ama bu zamana kadar ki albümlerde sadece sözler çıktı besteler daha ortaya çıkmadı.

Yeni albümle birlikte Linet'te fiziksel bir değişim de görüyoruz, yeni imajınız için neler yaptınız, nasıl bir hazırlıktan geçtiniz?

Ben zaten 7 senedir zayıflamak için uzun bir mücadele verdim ve sonunda başardım. Şimdi bu formumu korumaya çalışıyorum. Albüm kartonet çalışmalarında Özgür Aras'la çalışmaya başladım ve giyeceğim kıyafetleri onun fikrini alarak seçmeye başladım. Fotoğraflarımızı da Lara Sayılgan çekti, bugüne kadar olan en güzel fotoğraflarım ortaya çıktı.

Beğendiğiniz ya da örnek aldığınız isimler var mı? Gelecekte, müzik adına kendinizi nasıl bir noktada hayal ediyorsunuz?

Barbara Streisant'ı örnek alıyorum. Bir Türk sanatçısı olarak bütün Ortadoğu'da bilinen tanınan bir şarkıcı olmak istiyorum.

İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaş hakkında, aynı zamanda bir İsrailli olarak neler düşünüyorsunuz? Türkiye'de İsrailli olduğunuz için işinizle ilgili sıkıntılar yaşıyor musunuz?

Ben bir Türküm fakat İsrail'de doğdum, dolayısıyla aynı zamanda İsrail vatandaşı oldum. Yaşanan savaşı hiç tasvip etmiyorum, çocukların ve masum insanların ölmesine karsıyım. İşimle alakalı bir sorun yaşamıyorum çünkü insanlar benim sapına kadar Türk olduğumu biliyorlar.

Son dönemde beğendiğiniz albüm ya da şarkılar var mı? Müzik sektörünün son durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Müslüm Gürses ve Gökhan Özen'in son albümlerini beğendim. Müzik sektöründe zor bir dönem geçiriyoruz. Teknolojiyi doğru kullanmaya başladığımız zaman sanatçıların üretimi daha çok kolaylaşacaktır diye düşünüyorum.

Hadise'nin "Düm Tek Tek" adlı şarkısını nasıl buldunuz? Siz, Türkiye adına ya da İsrail adına Eurovision şarkı yarışmasına katılmayı hiç düşündünüz mü?

Şarkıyı beğendim, Hadise'ye bol başarılar diliyorum. Eğer Eurovision'a katılmayı düşünürsem bu Türkiye adına olur.