Menü
Yeni Albüm : BORA UZER - B1
23 Şubat 2009 Pazartesi - 18:15 GMT
Bora Uzer

Bugüne kadar sahnedeki muhteşem performansı ile herkesin dikkatini çeken ve başarısı kulaktan kulağa yayılan Kangroove grubundan tanıdığımız Bora Uzer, B1 adını verdiği ilk solo albümünü Şubat ayının son haftasında Doublemoon etiketiyle yayımlıyor.

Albümün çıkış şarkısı "Aramızda 1 Gerginlik mi Var?" olarak belirlendi. MFÖ'den Özkan Uğur, Avrupa Yakası'nın Tanrıverdi'si Sarp Apak  gibi ünlü isimleri bir   araya getiren  eğlenceli video klibi "Barış Denge" yönetti. 8 türkçe, 4 İngilizce şarkıdan oluşan ilk solo  Bora Uzer albümü B1'in sürprizlerinden biri de Kenan Doğulu ile düet olan "Bundan Sonra Böyle" isimli şarkı.

Bora  Uzer , B1 ile bu yılın ilk önemli çıkışına imza atıyor. Uzun zamandır popüler müzikte hissettiğimiz erkek vokal eksikliğini giderecek yeni bir soluk olan Bora'ya kulak vermeyi ihmal etmeyiniz.

Burslu okuduğu Rotterdam konservatuvarındaki eğitimin ardından 1998 yılında yeniden İstanbul'a dönen Bora, Alp Ersönmez ve Mert Önal ile birlikte efsanevi grubu Kangroove'u kurdu. James Brown'un ünlü İstanbul konserinde ön grup olarak sahne alan ekip kısa zamanda hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturdu.   Kangroove'la çalışmalarına devam ederken, Panic Attack grubunun da solistliğini yaptı.

Ultra Nate'nin stüdyo kayıtlarında çaldıktan sonra Londra, Hamburg ve İstanbul üçgeni arasında solo çalışmalarını sürdüren Bora'nın "Sweat I t Off "  adını verdiği ilk single'ı eleştirmenler tarafından beğenilse de Safety Records'ın kapanması yüzünden yayınlanamadı. EMI Atlanta'da çeşitli şarkı çalışmaları yaptıktan sonra Londra'ya dönüp Westbourne Park'ta küçük bir stüdyo açtı. Burada Pino Palladino, Chris Bailley, Pete Adamz ve Jamiroquai'dan Simon Carter gibi isimlerle şarkılar yaptı.

Songphonic Records'dan Osman Kent'le çalışmaya başladıktan sonra yurtdışında solo çalışmalarına ağırlık verirken İstanbul'da Kangroove ile birlikte H2000, Efes Pilsen One Love Festival gibi önemli etkinliklerde The Black Eyed Peas ve The Cardigans gibi isimlerin öncesinde sahne aldı. Dünyaca ünlü soul solist  Beverly Knight'ın ön grubu olarak Cardiff'ten başlayan ve yaklaşık otuz gün süren bir İngiltere turnesi gerçekleştirdi. Londra'da ünlü Jazz Cafe'de Jocelyn Brown öncesinde sahneye çıktı ve sonrasında yeniden İstanbul'a dönerek solo çalışmalarına hız verdi.

İstanbul'da da bir stüdyo kuran ve tüm şarkı çalışmalarını kendi stüdyosunda tamamlayan Bora, Stuttgart'da İlhan Erşahin 'in İstanbul Sessions feat uring  Bora  projesiyle  sekizbin kişi  önünde sahne aldı ve İstanbul'da Roy Ayers ile aynı sahneyi paylaştı.  Son olarak ise ESTELLE ve Roy Ayers'la birlikte Berlin'de 5.000 kişiye bir konser verdi.