Menü
Röportaj : "Hayatımızdaki en değerli şey bedava!"
09 Şubat 2009 Pazartesi - 17:41 GMT
Göktan

Mine Ayman'dan, "Hayatımızdaki en değerli şeyin bedava olması sadece müzisyenler için değil hepimiz için düşündürücü. Uyanıyoruz, elimiz müziğe gidiyor. Arabanızda müzik dinliyorsunuz, iş yerinizde müzik var. Hayatınızın kadınına bir yüzük takarken yine hayat fonunuzda müzik var. Ve müzik bedava!" diyen Göktan röportajı..

Son albümünün ismi "Beşinci Sonbahar", bu ismi koyarken tam olarak ne düşündün ya da neyi anlatmak istedin?

Aşk dört mevsime sığmıyor. Aşk'a bulanan bilir, bulaşan bilir neden beşinci mevsim olduğunu.

İlk klip "Her Yanım Ayrılık" adlı sözü ve müziği sana ait olan şarkıya çekildi, bu şarkının bir hikayesi var mı ya da yaşadığın böyle bir ayrılık var mı?

"Her Yanım Ayrılık" şarkısını bir sabah uyandığımda başlayıp tamamladım. Yaşadığım her şeyin bıraktığı bir tortu gibiydi. Eski olanları içimde eskitemeyen biriyim. Her aşk diri ve capcanlı bir iz bıraktı. O izler birikip bir aynada yüzüme vuruverdiği bir gündü sanırım. O sabah uyandığımda hepsinin toplamıydı "Her Yanım Ayrılık".

İkinci klip çok gecikti, yeni klip hangi şarkıya gelecek?

İkinci klibin gecikmesiyle ilgili hem şahsi hem de müzik piyasasıyla ilgili nedenler var. Önümüzdeki ay yayında olmasını planladığım "Dolunay" şarkısını kliplendirmeyi istiyorum. Bu arada albümde yer alan alternatif bir çalışma var ki hiç ummadığım şekilde ilgi görüyor, "Tuhaf" adlı bu şarkı da yaza doğru klip çekmek istediğim şarkılardan biri.

"Dolunay" adlı şarkı bir dizi filmde film müziği olarak kullanılmıştı, bu şarkıya nasıl bir klip çekilmesini planlıyorsun?

Evet, birkaç yıl önce yayınlanan bir dizi için seslendirmiştim "Dolunay" şarkısını. Erhan Güleryüz imzalı bu sıra dışı şarkıya şu günlerde animasyon bir klip çalışması yapılıyor. "Mevsimler" gibi "Sen" gibi kalıcı olmayı hak eden bir şarkı. Türkiye'de hiçbir pop albümde bu şarkıdaki gibi sözler kullanılmadı. Bu şarkıyı dinlediğinizde neden mütevazı olmadığımı anlarsınız.

"Tuhaf" adlı şarkında yorumun ve tarzın çok farklı, pop-rock tarzındaki bu başarılı yorum ve şarkı nasıl ortaya çıktı?

Albüme aldığım hiçbir şarkıyı iki defa dinlemedim. "Tuhaf" şarkısını da ilk duyduğum an bu şarkıyı söylemek istiyorum dedim. Şarkının söz, müzik ve aranjmanı Tolga Sunter'e ait. Aynı elden çıkınca samimiyet kat kat artıyor müzikte. Aranjmanı defalarca değiştirip sonra yine ilk haline döndük. İyi ki de öyle yapmışız diyoruz, hem dinlerken hem de gelen tepkileri duydukça.

Bundan sonra tarzını değiştirmeyi ya da rock müzik söylemeyi düşünüyor musun?

"Tuhaf" şarkısına rock diyebilir miyiz bilmiyorum. Aslında Türkiye'de hangi şarkıya neden rock deniyor onu da bilmiyorum. İçinde sadece elektro gitar duyduğumuz şarkılara rock müzik demeye başladık. Birçok şeyde olduğu gibi eğip büktük, içselleştirdik sanki. Sonra dallanıp budaklandı, Anadolu rock falan gibi aslında pop figürlü işler çıktı. Ama sonuçta tarzına ne derseniz deyin temelde iyi şarkı ya da kötü şarkı diye bir şey var. Pop müziğin kendine çizdiği kestirme ve bir an önce 'köşeyi döneyim' beklentili örnekleri popu yozlaştırdı, yıprattı. Sanırım bu nedenle son on yıldır rock müzik ve rock müzik grupları yükselişe geçti. Çünkü gerçekten daha samimiydiler, gerçekten hayata dokunuyordu anlattıkları ve melodileri. Bana gelince sadece yükselen bir trend olduğu için böyle bir geçiş yapar mıyım bilmiyorum. Ben beni etkileyen şarkıları söyledim bundan sonra da öyle yapacağım. Bu şarkılarda biraz daha rock motifler kullanmak sadece sıcak baktığım bir durum. Ama anlatılmak istenen için piyano yetecekse, piyano ve sesim olsun istiyorum sadece.

Duygusal şarkıların yorumcusu olarak tanınıyorsun, gerçekten duygusal bir insan mısın?

Yaşama karşı duygusal bir süzgecim var doğru. Çocukluğumdan beri bu böyleydi. Mahallenin çocuklarından bazıları kardan adam yapar ya hani, sağına soluna süsler şapkalar koyar eğlenir, eriyince üzülürler hatta. Bazı çocuklarda taşlarla sopalarla kardan adamı yıkarlar! Bir kış ve çocukluk manzarasından duygusal yaklaşımsa bu 'kardan adam yapan' çocuktum ben de. Bu kardan adam çocukları sonra büyür sevmeyi, sevilmeyi, duyarlı ve duygulu olmayı taşırlar çocukluklarından yetişkinliklerine. Gül alan, simgesel duygusallıkları olan biri değilim.

"Mevsimler" adlı şarkın hala çok seviliyor, bu şarkının bu kadar sevilmesini nasıl değerlendiriyorsun?

Basit ve çok güzel bir şarkıydı desem yeterli mi... "Mevsimlerden sonbahardayım" diyor, daha ne desin! 

İlk albümünü çıkardığın dönemle şu dönem arasında nasıl farklar var sence? İşinle ilgili ne tür sıkıntılar yaşıyorsun?

Fırsatlar arttı, şarkı söylemek isteyen herkes albüm yapabilir artık. Bunun çok hoş yanları da oldu tabi. Hiç tanıyamayacağımız, sesini duyamayacağımız çok güzel şarkılar ve sesler de tanıdık. Beraberinde müzikte kirlilik ve bayağılık da getirdi. Artılar ve eksilerle dolu değişimler bunlar, iyi ya da kötü diyemezsiniz. Ama şu kesin ki önceden iyi işler er ya da geç anlaşılıyordu şimdi geç ya da hiç anlaşılmıyor. Bir milyonluk satışlar yüz binlere yüz binler birkaç binlere düştü. Hayatımızdaki en değerli şeyin bedava olması sadece müzisyenler için değil hepimiz için düşündürücü. Uyanıyoruz, elimiz müziğe gidiyor. Arabanızda müzik dinliyorsunuz, iş yerinizde müzik var. Hafta sonu müzikle deşarj olup, yemekte müzik dinliyorsunuz. Hayatınızın kadınına bir yüzük takarken yine hayat fonunuzda müzik var. Ve müzik bedava!

İleriki yıllar için müzik adına neler planlıyorsun? Yeni albümünün hazırlıklarına ne zaman başlamayı düşünüyorsun?

Bu albümde en az üç ya da dört şarkıya klip çekmek istiyorum. Sonrası için planlarım yok. Planlandığım şeylerin büyüsü gidiyor. Yine duyar duymaz sevdiğim şarkılar olsun, uyanınca yazdığım şeyler. İnandığımı, heyecan duyduğumu yapma lüksüm var benim!

Son günlerde yapılan albümleri ve müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsun? Beğendiğin albümler var mı?

Olmaz mı.. Ben de müzik tüketen biriyim. Birkaç isim sayabilirim ama ilk aklıma geleni söylemekle yetineceğim. Emre Aydın'ı beğenerek dinliyorum. Hepimiz adına sevindirici müzikte böyle duruşu olan yeni isimler.

Hadise'nin "Düm Tek Tek" adlı şarkısını nasıl buldun? Sence nasıl bir başarı elde edecek?

Nasıl başarı elde ettiğiyle ilgilenmiyorum. Başarıyı nasıl elde ettiği daha önemli. İsrail'den tutun Fransa'ya kadar birçok ülke kendi diliyle katılırken biz neden İngilizce sözle katılıyoruz? Türkçe bir şarkının ilk beşe girmesi İngilizce sözlerle birinci olmaktan daha büyük başarıdır müzik adına. İtalya'daki uluslararası yemek yarışmasında pizza yapılmaz, Türk mutfağını götürürsün. Beğendirirsen odur başarı!

Müzik dışında ilgilendiğin başka bir alan var mı? Babanın mesleği olan resimle ilgileniyor musun?

Çok heves ettim resim yapmaya ama olmadı. Müzik dışında en ilgimi çeken alan sinema. Sinemanın hayatımda büyük bir yeri var. Yaşamla yeni köprüler kurmamı sağlayan büyülü bir perdedir sinema benim için. İki saatlik yoğun ve yeni bir hayat deneyimi gibi, tarif edilemez derecede yükseliyorum sinemaya. En köklü duygularım müzikle tabi ki. Şarkılar beni hep heyecanlandırdı. Gerçek hayatın üstünkörü, yavan taraflarını iyileştiren bir tılsım. Eski bir kokuyu anımsatan,eski bir aşkın tebessümünü hayalime geri getiren... Beklentisiz, takdirsiz… Kaygısı sadece samimiyet olan müzik dolu bir hayatım olsun istiyorum. O hayatın sunduklarıyla başkalarına şarkılarla dokunmak istiyorum.