Menü
Yeni Albüm : Jöntürk yeni albümü "Şaman" ile çok iddialı...
17 Ekim 2006 Salı - 22:37 GMT
Jöntürk

Türkiye hiphop kültürünün en önemli temsilcisi olan JÖNTÜRK'ün, "Şaman" isimli yeni albümü Atlantis Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı. Leman Sam, Cemali, Nejat Yavaşoğulları, Cezmi Ersöz, Pınar Aylin, Akrep Nalan, Yeşim Erçetin, İrlanda'dan CYCLEFLY, Almanya'dan ALBINO, Yunanistan ve Arnavutlukluk'tan MICROPHONE SNIPERS, Rusya'dan BIG BLACK BOOTS ve Türkiye'den ELNINO, MURAT PAKTEN, SIRHOT, TOLGA AKSOY, SERPİL VURUCU'nun yer aldığı albüm oldukça iddialı...

"Namlu Ucunda Kadınlar" şarkısına çekilen klipin ve Cemali ile kaydedilen "Bal Mumundan Kanatlar Yaptım" şarkısının mp3'ü müzikseverler için tanıtım amacıyla barikat.com'da yayınlandı.

ALBÜMÜN İTHAF EDİLDİĞİ ÇARPICI İSİMLER

Bundan önceki albümlerini, aydınlanmacı kimlikleriyle tanınan pek çok isme ithaf eden Jöntürk, bu geleneği sürdürüyor. "Şaman" albümünün, Kazım Koyuncu'dan başlayarak Ali Ekber Çiçek, Bakunin, Andrea Santaro, Cem Karaca, Atıf Yılmaz, Perihan Mağden, Mehmet Tahran, İsmail Cem, Yücel Özbilgin, Müjdat Gezen, Cahit Berkay , Engin Yörükoğlu, Abdul Rahman, Ümit Cihan Tarho, Axel Von Dem Bussche, Sibel Özkan, Yasemin Çetin, Duygu Asena, Hülya Gülbahar, Beslan kurbanları, Nur Genç ailesi ve daha pek çok isime ithaf edilmesi, albümün bir başka temel özelliği olarak öne çıkıyor.

HİPHOP'IN AYDINLIK YÜZÜ

Her geçen gün daha sıkı şarkılara karşımıza çıkarak Türkçe rap'in içi boş laf kalabalığından ibaret olmadığını kanıtlayan hiphop'ın aydınlık yüzü JÖNTÜRK, Digitalmix ve T&T stüdyolarında bir buçuk yıllık bir kayıt çalışmasının ürünü olarak yayınladığı yeni albümüyle sadece daha derin felsefi sözlerle değil, daha sıkı bir vokalle, Sirhot'ın ellerinden çıkan daha oturmuş bir soundla müzikal çizgisini de yükselterek, uzun süredir sabırsızlık içinde bekleyen dinleyicileriyle buluşuyor.

1996 yılından bugüne, verdiği yüzlerce konser, gerçekleştirdiği yüzlerce projelerle, yazdığı kitaplarla, barışçıl, evrensel, muhalif söylemleriyle alışıla gelen diğer hiphop gruplarından ayrılan BARİKAT grubunun kurucusu olarak da tanınan JÖNTÜRK, 2002'de Güneşin Çocukları, 2003'te Hava Su Toprak ve Ateş albümlerini yayınlayarak Türkiye'de muhafazakar kimliğiyle tanınan pek çok rapçiyi dönüştürmüş, Türk hiphop kültürünün dışa açılımına öncülük yapmıştı.

Jöntürk

ALBÜM TRACK LİST:

1- AÇILSIN KAPILAR (intro)
2- ŞAMAN feat. LEMAN SAM
3- BALMUMUNDAN KANATLAR YAPTIM feat. CEMALİ
4- BIRAKMA BENİ feat. PINAR AYLİN
5- YÜZLEŞME
6- ORTAK BİR YAŞAM DÜŞLEDİM feat. NEJAT YAVAŞOĞULLARI, SİRHOT, CEZMİ ERSÖZ
7- SUN AVUCUNDAKİ KARANLIĞI BANA feat. AKREP NALAN
8- ÇOK SICAK feat. YEŞİM ERÇETİN
9- HİPHOP BU HAYATIN TA KENDİSİDİR
10- JÖNTÜRK
11- NAMLU UCUNDA KADINLAR feat. SERPİL VURUCU
12- PARYA
13- İSTANBUL SOKAKLARINDA
14- REDDET DİREN HAYIR DE feat. CYCLEFLY, ALBINO, BIG BLACK BOOTS, MICROPHONE SNIPERS, SIRHOT, ELNINO
15- MESAJ feat TOLGA AKSOY (autro)