Menü
Röportaj : Ege Çubukçu ile "Bir de Baktım" üzerine...
14 Ocak 2009 Çarşamba - 17:22 GMT
Ege Çubukçu

"Bir de Baktım" isimli albümüyle beğeni toplayan Ege Çubukçu, Ahmet Erten'in sorularını yanıtladı. "Albüm hazırlanırken kendileri için düşündüğüm parçaları dinlettikten sonra gerisi geldi her biri sevgiyle kaydedildi, şarkıların ve düetlerin uyumundaki başarıyı da buna borçluyum." diyen Ege Çubukçu röportajı.

Uzun bir aradan sonra yeni albümünüz "Bir de Baktım" ile dinleyici ile buluştunuz. Aslında önceki albümden bu yana çok kısa bir süre geçmemesine rağmen, sürekli çeşitli çalışmalarla bizlerle oldunuz. O yüzden uzun bir ayrılık gibi gelmedi. Bu iki albüm arası yaptıklarınızdan bahseder misiniz öncelikle?

Albüm öncesinde de dediğin gibi birçok çalışmalar oldu, kendi albümüme yoğunlaşmadan önce ilk başta Hande Yener ile bazı çalışmalarımız oldu, bir TV programında yaptığımız düet uzun süre konuşulmuştu, bunun dışında Hüseyin Karadayı'nın albümünde çalışmalarımız oldu. Şu anda da daha yayınlanmamıs sürpriz düetlerimiz var , zamanla dinleyeceksiniz hepsini. Tabii Gülben Ergen ile yaptığımız "Avrupa" single'da yaz aylarında dinleyicilerimizi albüm çıkana kadar biraz olsun sevindirmiştir.

Şimdilerde ise sürprizlerle dolu "Bir de Baktım"ın başarısının keyfini sürüyorsunuz. Sürprizle dolu diyorum çünkü Ajda Pekkan, Pamela gibi isimler düet çalışmalarıyla size eşlik etti. Nasıl bir araya getirdiniz bu isimleri?

Albümde düet yaptığım birçok sanatçıyla albüm öncesi gönülden gelen birçok çalışma yaptık , kendi albümlerinin kaydı olsun ya da konserler, örneğin Ajda Pekkan ile yaz ayında iki konserinde beraber sahnedeydik. Pamela , Hsyn Krdy , Hakan Özlücan yakın arkadaşlarım, beraber iş yapmayı eğlenceye çevirebildiğim insanlar. Albüm hazırlanırken kendileri için düşündüğüm parçaları dinlettikten sonra gerisi geldi her biri sevgiyle kaydedildi, şarkıların ve düetlerin uyumundaki başarıyı da buna borçluyum.

Düet yaptığınız isimler dışında prodükisyonda emeği geçen ve size destek olan isimleri öğrenebilir miyiz?

İlk albümdeki gibi Erdem Kınay bu albümde de yeteğini konusturdu farklı bir tadi var, bir de baktım parçasında onunla çalıştım, ilk albümden ''hadi bize gidelim''in bu albümdeki remix te yine onun aranjesidir. Hsyn Krdy çok büyük bir ruh kattı albüme, gerek aranjeleri gerek remix'i albümün dinamizmini belirledi. Aranjesini benim yaptığım 2 parçayı düzenleyen Suat Durmuş aynı zamanda mastering masasında da harikalar yarattı, mix'leriyle Serkan Kula harikalar yarattı aynı şekilde. "Asit Yağmuru" ki şu an en çok sevilen şarkı haline geldi underground piyasadan D.J. Broke ile çalıştım. Klip aşamasında Doğan Sarıgüzel ve Barış Bayraktar ile çalıştım ve tabii ki de yapımcım Ozkan Ulusoy bu albümde emeği geçen isimler.

Düet yapmaktan çok keyif alıyor olmalısınız. Bugüne kadar yaptığınız çalışmaları değerlendirdiğimizde böyle bir izlenim ediniyoruz en azından. Bu anlamda müziğinizi paylaşmak istediğiniz isimler kimler?Aklınızda olan yeni isimleri merak ediyorum.

Duman en sevdiğim gruplardan, Şebnem Ferah'ın her zaman çok özel bir yeri vardır bende, çok büyülü bir sesi olduğuna inanıyorum ve MFÖ ilk aklıma gelen isimler.

Söz konusu prodükisyonunuzun promosyon çalışması kapsamında neler yapmayı planlıyorsunuz? Klip,konser ve imza günü çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

Klip albümden çok önce ekranlarda olduğundan klibi destekleyen promosyon çalışmaları yapıyoruz TV programları dergi röportajları. Bunun dışında önümüzdeki aydan itibaren interaktif birçok projemiz olucak özellikle rap müzik ile uğraşan dinleyicilerimi çok ilgilendirecek projeler de yolda. Bunun dışında Şubat ayı başında Myspace ile ortak bir çalışma yapıcaz Asit Yağmuru Remixes Digital Albümünü dinleyiciler Myspace'ten ücretsiz dinleyebilecekler. Konserler de Ocak ayının son haftasından itibaren başlayacak bunu da Myspace ve Facebook bloglarımızdan öğrenebilirsiniz.

Albümde en çok öne çıkan şarkı Ajda Pekkan'la birlikte seslendirdiğiniz "İsyan Etsem". Sözleri Çiğdem Talu'ya ait şarkı kısa sürede dikkat çekti. Radyolardan albümle ilgili gelen tepkiler nasıl?

Evet şarkının içerisinde çok büyük bir çalışma ve prodüksiyon var, şarkı aynı zamanda birbirine geçmiş iki şarkı olma özelliğini taşıyor. Şarkının giriş kısmı 1978 yılından "Duygularımın Bittiği Yerden" ile başlıyor sözleri Çiğdem Talu'ya ait. Ardından rap ile ve Ajda Pekkan'ın seslendirdiği R&B bölümü de 2008 yapımı "İsyan Etsem" burda da sözler bana ait. Prodüksiyonda da Hsyn Krdy büyük iş çıkarttı. Bunu dışında albümde "Bir de Baktım", "Sonuna Kadar" ve en sempatik şarkı ödülünü verebilirim albümdeki şarkılar arasından Asit Yağmuru :) Bizim bile beklemediğimiz harika bir ilgi var şarkıya bu bizi çok mutlu ediyor.

Müzik çalışmalarınız yanında Mtv'de Hande Yener için hazırladığınız programınızla ekranlarda yer aldınız. Nasıl oluştu bu fikir?

Proje Hande Yener'e gelmişti kendisiyle ilgili bir programdı MTV sunuculuk için ilk kendisine isim sorulduğunda benim yapmamı istemişti. Hem o dönemlerde sık sık beraber çalışıp birbirimizin tarzını iyi biliyorduk, canlı bir program için güven duydugun birinin yanında olması önemli tabii. Bir de radyoculuk geçmişimden dolayı sunum yapmak benim için kolay olacaktı.

Sık konser ve sahne çalışması yapan biri olarak sahne üzerindeki Ege Çubukçu'dan bahseder misiniz? Nasıl bir sahne izleme şansı buluyor sevenleriniz?

Avrupa klüplerindeki Hiphop Jam mantelitesini yerleştirdiğimize inanıyorum albüm şarkılarından D.J. show'a ki Dj XXXL kendisi başlı başına show diyebileceğim bir Dj. Benimle beraber sahneyi paylaşan Gökay Oktay 'Gboi' hem sesi hem dansıyla çok ilgi topluyor bu da sahnede eğlenmemizi sağlıyor. Türkiye de rock barlardaki gibi cover parçalar duyamazdınız ama ilk albümün ilk konserinden beri yabancı cover r&b parçalar da hazırlıyoruz ve bu dinleyicilerimizin çok hoşuna gidiyor.

İnternet'le aranız nasıl peki? Dinleyicileriniz,size görüş ve önerilerini iletme şansı bulabiliyorlar mı? İnteraktif midir ilişkiniz ? : )

Olabildiğince interaktifimdir. 3 siteyle çalışıyorum genelde, bunlardan ilki müzik ile olan bağlantısı en sağlam olduguna inandığım Myspace, www.myspace.com/egecubukcu sitesinden bana ulaşan herkese zaman buldukça geri yazmaya özen gösteriyorum, çoğu zaman underground dan bir çok müzisyen arkadaş ile yazışıp fikir paylaşıyoruz. 2yuz.com'da ilk açıldığı günden bu yana hatta ilk sanatçı hesabı olarak fan sayfamız var. bir de Facebook sayfam var.

2009'un ilk günlerindeyiz. Bu yılla ilgili plan ve projeleriniz ve 2009'dan beklentileriniz nelerdir?

Bu senenin bol projeli geçmesini diliyorum kafamızda tonlarca fikir var ama her zaman hepsine yetişmek kolay olmuyor, umarım gerçekleştirecek gücü toplarım, 2009'dan beklentilerim kendim ve genel olarakta her seneki gibi aynı umarım bu sene herkes icin biraz daha umut dolu bir yıl olur , gittikçe kararan dünyayı aydınlatabilecek tek şey elimizdeki pozitif düşünme gücü, umarım bu gücü toplayabileceğimiz bir yıl olur.

AhmetErten'le Hayat Müzik
Röportaj: Ahmet ERTEN