Menü
Mine Ayman: Albüm Yorumu: "Uzay Heparı Sonsuza"
14 Aralık 2008 Pazar - 18:55 GMT
Uzay Hepari

Meğer, dünyadan ayrılmadan önce genç yaşında ne kadar çok güzel şarkı yapmış Uzay Heparı. 1969 yılında doğan ve daha 25 yaşındayken 1994 yılında ölen Uzay Heparı için yapılmış olan bu albümde gerçekten şahane şarkılar var ama ne yazık ki şarkıları yorumlayan tüm isimler o kadar da şahane bir iş çıkaramamışlar...

İyi yorumlar az olduğu için önce iyilerden başlayacağım yorumuma. Zamanında, çok başarılı bir şekilde yorumlanmış olan bir şarkıyı daha sonra başkasından dinlemek insanın canını sıkıyor, çünkü daha önceki yorumu arıyor kulağınız. Bu albümü dinlerken en çok bu sıkıntıyı yaşadım, ama bu sıkıntıyı yaşatmayan yorumlar da var elbette. Bu albümü dinlemeye başlayacaksanız eğer, öncelikle Teoman'dan "Serserim Benim" adlı şarkıyı mutlaka dinlemeniz gerek. "Bir şarkı bir sanatçıya işte böyle yakışır" dedirten muhteşem bir yorum olmuş, dinledikçe dinlemek istiyorsunuz, mest oluyorsunuz.

Aynı şekilde Mustafa Ceceli'nin "Karanfil" adlı şarkıyı ne kadar güzel yorumladığını da yakında herkes fark edecek bence, hatta Aşkın Nur Yengi'den daha güzel okumuş, hissetmiş okurken şarkıyı. Mustafa Ceceli'nin bundan sonra da şarkı söylemesi gerektiğini ve albümü olması gerektiğini düşünenlerdenim. Benim gibi düşünenlere güzel bir haberim var, Mustafa Ceceli şu günlerde stüdyoda ve ilk albümünü Ocak ayına yetiştirmeye çalışıyor. Tekrar Uzay Heparı için yapılmış olan albüme dönüp, biraz da Gülşen'i övmek istiyorum çünkü "Sakin Ol" adlı şarkıyı çok güzel yorumlamış ve şarkı sesine çok uymuş, Gülşen'in yorumu Sertab Erener'i aratmayacak kadar güzel. Yine bu albümde, Sezen Aksu'nun "Küçüğüm" adlı şarkısını orijinal kaydıyla dinleyebilirsiniz. Şarkıyı yeniden söylememiş Sezen Aksu, başkasının da söylemesi istenmemiş çünkü bu şarkıda piyanoyu Uzay Heparı çalmış, bu güzellik bozulmasın istemişler, çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.

Uzay Hepari

İyi yorumlar bitti maalesef, gelelim kötülere... Albümdeki en kötü yorum Emre Altuğ'a ait olsa gerek, "Unutamadım" adlı şarkı maalesef sesine hiç yakışmamış, keşke bir şekilde bu şarkıyı okumayıp başka bir şarkıyı seslendirseydi, yorumunun şarkıya uymadığını fark edebilseydi ya da biri uyarsaydı Emre Altuğ'u... Mesela Kadınım'ı, Bu Gece Son'u ya da Biçare'yi okusaydı keşke, eminim bu şarkılar sesine daha çok uyardı. Sertab Erener, "Bu Gece Son" adlı şarkıyı söylemiş, çok güzel bir sese sahip olmasına rağmen, Levent Yüksel'in yorumundan sonra bu şarkı Sertab'dan keyifle dinlenmiyor.

Bu albümün en enteresan yanı, zamanında Uzay Heparı şarkılarını çok da güzel yorumlamış olan Levent Yüksel, Demet ve Aşkın Nur Yengi'nin bu albümde olmayışları! "Kınalı Bebek" adlı şarkıyı Burak Kut'tan dinlemek de mutlu etmedi beni, şarkının tüm havası gitmiş, bambaşka bir şey olmuş. "Buz" adlı gruptan "Vurulduk" adlı şarkıyı dinlediğinizde ise şarkıyı tanımakta zorlanacaksınız. Son olarak gazeteci Ayşe Özyılmazel'in "Biçare" yorumuyla yazımı tamamlıyorum. Ayşe Özyılmazel'in sesi gayet güzel, müzik eğitimi olduğu için şarkıyı son derece düzgün de söylemiş ama bir şey eksik kalmış, şarkının sözlerindeki acıyı sesine yansıtamamış, bu yüzden bu şarkıyı hala Demet'ten dinlemeyi tercih ediyorum. Yeni bir albüm yorumumda buluşmak üzere...

UZAY HEPARI SONSUZA ALBÜMÜ

1- İstersen Uzanabilirsin, Gerçekten / Zeynep Tunuslu
2- Adem Olan Anlar / Seda Yavuz & DJ Funky
3- Biçare / Ayşe Özyılmazel
4- Bu Gece Son / Sertab Erener
5- Kadınım / Yüksek Sadakat
6- Karanfil / Mustafa Ceceli
7- Kınalı Bebek / Burak Kut
8- Küçüğüm / Sezen Aksu
9- Masum Değiliz / 4Yüz & Cahit Berkay
10- Onursuz Olmasın Aşk / Kenan Doğulu
11- Sakin Ol / Gülşen
12- Serserim Benim / Teoman
13- Unutamadım / Emre Altuğ
14- Unutursun / Zeynep Casalini
15- Vurulduk / Buz