Menü
Müzik Haberleri : "Çolpon Yıldız" Türk Halkları Pop Şarkı Yarışması
17 Ekim 2008 Cuma - 00:18 GMT
Bertuğ Cemil

Türk Halkları Pop Şarkı Yarışması "Çolpon Yıldız" Kırgızistan'da yapıldı. Çolpon, yani Çoban Yıldızı, yol gösterici özelliğiyle biliniyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilen yarışmaya on ülke katıldı. Türkiye adına yarışmaya katılan Bertuğ Cemil'in dördüncü olduğu yarışma tabiat harikası Issık Göl'de, "Ruh Ordo" Konser Salonu'nda yapıldı.

Yarışmayı Kırgızistan'ın ünlü aktörü Turusbek Cumaliyev ile TRT Spikerlerinden Deniz Demir birlikte sundular.

Azerbaycan, Altay Cumhuriyeti, Çuvaşistan, Kırgızistan, Kazakistan, K.K.T.C., Moldova-Gagavuz Yeri, Tataristan, Türkiye ve Türkmenistan'ın katıldığı yarışmada, büyük ödül Türkmenistanlı sanatçı Serdar Haydarov'un oldu.

TRT, Çolpon Yıldız yarışmasına Türkiye ve K.K.T.C.’den sanatçılarla ve sunucusuyla katıldı.

Yarışmanın birinci aşamasında, halk türkülerinden yola çıkılarak yapılan eserler seslendirildi. Bertuğ Cemil bu bölümde Aşık Veysel'in "Uzun ince bir yoldayım" adlı türküsünü yorumladı.

İkinci aşamada ise sanatçılar serbest eserlerle yarıştı. Bu bölümde Bertuğ Cemil ülkemizde çok beğenilen şarkısı "Yağmur"u seslendirdi.

"Türk Dünyası'nın Eurovizyonu olmaya aday" bu yarışmada, birbirinden güçlü sanatçılar yarıştı. Her yıl daha çok sayıda Türk Devlet ve Topluluğunun katılması beklenen yarışma hem Kırgızistan’da hem de müzik dünyasında büyük ilgi gördü.

Yarışmada kazanan ise; Türk halklarının kardeşliği, birlik ve beraberliği oldu.