Menü
Müzik Haberleri : "Nour (Gümüş) Soundtrack" yoğun ilgi görüyor!
07 Ekim 2008 Salı - 00:25 GMT
Gümüş

"Gümüş"ün dizisinden sonra müzikleri de Arap ülkelerinde olay yarattı. Geçtiğimiz aylarda Arap yarımadasında bir fenomen halini alan "Gümüş" dizisinin müzikleri de benzer bir ilgiyle karşılandı. Gümüş'ün Cem Erman imzalı soundtrack'i Suudi Arabistan'da yayınlandı, hem albüm hem de parçaların dijital satışlarına büyük talep var...

"Cem Erman'ın Nour (Gümüş)'un müziklerini bu kadar evrensel yapabilme becerisine hayran oldum… Kimi zaman yumuşacık ve huzur verici, kimi zaman romantik, kimi zamansa hüzünlü…" Gümüş'ün müziklerinin popülaritesi hiç kuşkusuz dizinin büyük ilgi görmesinden bağlı ama Arap aleminin müzik forumlarında yer alan yorumlardan birisinin de vurguladığı gibi başarısını evrensel oluşuna borçlu. Tabii bunun ardında göz ardı edilmeyecek bir müzikal birikim ve tecrübe yatıyor.

Daha önce Habbecik grubunun perküsyoncusu ve Drum Circle'ın ardındaki beyin olarak tanıdığımız, şimdilerde ise dizi ve film müziğinin aranan bestecilerinden biri olan Cem Erman klasik eğitimli bir müzisyen. Türkiye'nin kalburüstü şarkıcı ve müzisyenlerine eşlik ettiği 700 civarı albüm, sayısız konser ve son 10 yılda yapmış olduğu dizi ve film müziklerini de bunun üzerine ekleyince ortaya müzikte evrenselliği yakalayabilme becerisi çıkıyor.

Cem Erman için dizi ve film müzikleri yapmak çok heyecan verici, doğru zamanda doğru duyguyu iletebilmek ise oldukça ustalık isteyen bir iş. Bir film ya da dizinin başarısının çok fazla unsura bağlı olduğunu vurgulasa da müziğin önemini belirtmeden geçemiyor. "Müzik öyle bir boyut ki, doğru yapıldığında seyredenleri umutlandırabilir, ağlatabilir ya da heyecanlandırabilir. Ama tabii ki senaryosundan yönetimine ışığından oyuncusunun performansına kadar birçok etken var. Oyuncu karakteri yaratıyor, müzik ise onun duyguyu seyirciye aktarmasında bir köprü görevi görüyor."

Cem Erman'ı geniş kitlelere tanıtan ilk çalışma Asmalı Konak dizisi için yapmış olduğu müzikler oldu. Dizinin başarısının yanı sıra özellikle de tema müziğinin dillere dolanması Cem Erman'ı dizi müzikleri sektöründe farklı bir yere yerleştirdi.

Asmalı Konak'ın ardından birçok diziyi müziklendiren, çeşitli jingle'lara imza atan Cem Erman'ın en çok bilinen işleri arasında Gümüş, Maskeli Beşler: Irak, Döngel Karhanesi, İki Aile, Genco, İstanbul Şahidimdir dizi ve film müziklerini sayabiliriz.