Menü
Röportaj : Betül Demir: "Rafet'in şarkılarını çok beğendim"
06 Ekim 2008 Pazartesi - 14:06 GMT
Betül Demir

Geçtiğimiz günlerde, Seyhan Müzik etiketiyle müzik marketlere sunduğu "Süper" isimli yeni albümüyle, ilk albümünde yakaladığı başarıyı sürdüren ve adından sıkça sözettiren Betül Demir, Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı...

İlk albümünüzle çok iyi bir çıkış yakalayıp güzel bir dinleyici kitlesi oluşturmuştunuz, yeni albümünüzle ilgili dinleyicilerinizden gelen tepkiler nasıl?

"Süper" albümümün etkileri de süper oldu, daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaştık. Albümdeki şarkıların da beğenilmesi çok güzel bir duygu, tüm ekip olarak emeğimizin karşılığını almış olmamız çok mutlu etti bizi. Radyolarda, tüm club ve beaclerde, yanımdan geçen arabalarda şarkılarımı duymak süper..

"Süper" adlı şarkınız dile düşmesi kolay olan bir şarkıydı, özellikle mi böyle bir şarkı hazırladınız, şarkının hikayesi var mı?

Sude'nin fikriydi tamamen, albüm hazırlıkları biterken bana, "on dört tane şarkımız var hepsi de süper, acaba albüm adı da süper mi olsa" dedi, ertesi gün Süper'i bestelemiş olarak yanıma geldi. Böylece, hem albüm adımız hem de lokomotif şarkımız “Süper" olsun dedik. Kolay ezberleniyor olması özellikle düşünülmüş bir şey değildi, tamamen spontane gelişti. Şarkının aranjesi ve benim okumalarım yaklaşık iki ayımızı aldı.

Albümde hangi şarkılar öne çıkıyor? İkinci klip hangi şarkıya çekildi?

Açıkçası biz ikinci klip için şarkı seçmekte çok zorlandık, çünkü Süper'in dışında bir çok şarkı, daha ilk haftadan beğeni kazandı. “Bütün Gece" yapılan anketlerde öne çıktı, ayrıca yapımcım Bülent Seyhan'da bu şarkıya klip çekilmesini istedi ve böylece bu şarkı kliplendi. Dijital Sanatlar'dan Mustafa Uslu şarkıma gerçekten çok yakışır bir klip çekti.

Betül Demir

Son albümünüzde kimlerle çalıştınız? Bu albümünüzde tarzınızda ya da şarkılarınızda nasıl bir yenilik yaptınız?

Yapımcımız Bülent Seyhan, prodüktörüm Sude Bilge Demir, dolayısıyla albümde Sude'nin şarkıları çoğunlukta. Bunun yanı sıra, Aysel Gürel, Sezen Aksu, Güven Baran, Sinan Akçıl, Fettah Can ve benim iki bestem var albümde. Ozan Çolakoğlu, Mustafa Ceceli, Gürsel Çelik, Caner Tepecik ve Erdem Kınay gibi çok değerli aranjörler var. Tarzımda yenilikten çok gelişim söz konusu, ikinci albümüm sound olarak birinciden daha sağlam oldu. Yeni albümünde, yorumcu olarak da kendinden daha emin bir Betül Demir var. Bu albümü özel kılan noktalardan biri de Harun Kolçak'la yaptığımız "Pişmanım" adlı şarkıdaki duygu yüklü düetimiz, bir de benim gözbebeğim Mustafa Ceceli ve Ümit Sayın vokalleri olması.

Sesiniz çok güçlü, ne zamandan beri şarkı söylüyorsunuz? Sizi keşfeden, albüm yapmanıza yardımcı olan biri oldu mu?

Lisedeki müzik öğretmenim İnci Kara, ikinci sınıfta yeteneğimi fark edip çok değerli şan hocalarıyla çalışmamı sağladı, aynı dönemde bir çok albümde vokal yapmaya ve jingle söylemeye de başlamıştım, o zamandan beri sadece müzikten paramı kazanıyorum.

Tarzını ya da yorumunu beğendiğiniz isimler kimler? Müzik hayatınıza başlarken örnek aldığınız bir sanatçı oldu mu?

Amy Winehouse, Gladys Knight, Lara Fabian, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Şebnem Ferah, Hayko Cepkin ve Kubat dinlediğim isimler, ama model olarak kimseyi örnek almadım.

Müzik camiasında büyük bir yarış var, ardı ardına yeni albümler çıkıyor. Siz kendinizi bu yarışın neresinde görüyorsunuz?

Hayatım boyunca yarışmaya ve yarıştırılmaya hep karşı oldum. Müzik duygu işi, benim için kendimi ifade edebildiğim tek yol, o sebepten ben sadece şarkı söylemeye, şarkılarımı hep birlikte on binlerle söylemeye devam edeceğim.

Yeni albümler arasında beğendiğiniz, dilinize dolanan, hatta keşke ben söyleseydim dediğiniz şarkılar var mı?

Keşke ben söyleseydim dediğim şarkılar yok, ama beğendiğim bir kaç isim var, hatta en son Rafet El Roman'ın şarkılarını çok beğendim.

Şarkılarınızın çoğunu kardeşiniz yapıyor, aranızda nasıl bir ilişki var? Mesela, Sude Bilge Demir'den bir şarkı aldığınızda bu şarkının ücretini ödüyor musunuz? Ya da kardeşinize yeni şarkı yapması için baskı yapıyor musunuz?

Sude ile iki kardeş olmanın çok ötesinde, işimizi yaparken iki profesyoneliz. Prodüktörüm olduğundan yapımcımla ortak kararlar alıyorlar, ben işin maddi kısmıyla hiç ilgilenmiyorum. Yurt dışında da hiç bir sanatçı işin maddi kısmıyla ilgilenmez. Sude çok üretken bir besteci yeni şarkı için baskı yapmama gerek kalmıyor.

Sizin için en özel olan, yorumlamaktan en çok keyif aldığınız şarkınız hangisi?

Bu albümde "Yeter", "Bir Ara", "Pişmanım", "Sensiz Şehri" ve "Kabuk". İlk albümden "Taş Duvarlar" ve "Günahımı Alma", ama genel olarak sahnede söylemekten keyif aldığım şarkılar "Carus" ve "Ain't Nobody".

Harun Kolçak'la "Pişmanım" adlı şarkıda düet yaptınız. Harun Kolçak düet yapmaya alışık bir isimdir, bu yüzden mi albümünüzde olmasını istediniz? Bu şarkı kliplenirse ekranda birlikte mi izleyeceğiz sizi?

Aslında, Harun stüdyoya bizi ziyarete gelmişti. Bu şarkıyı okuduğum sırada, içimden bu şarkıda bir şey eksik diye düşünürken Harun'la göz göze geldik. Yeni albümü için hazırlık aşamasında olduğundan Harun düet yapmaya pek taraftar değildi, ama şarkıyı duyduktan sonra sesinin rengine dayanamam dedi ve o sihirli gırtlağını şarkıya dokundurdu. Bu şarkı slow radyolarda en çok istek alan şarkılardan biri oldu, klip tabi ki çekilecek ve tabi ki Harun'la klipte olmayı çok isterim.

Albümde "Yeter" adlı cover bir Sezen Aksu şarkısı var, bu şarkı albüme nasıl dahil oldu?

Sude'nin fikriydi, zaten cover şarkı belirlemekte çok başarılı, daha önce yaptığımız "Başka Bir Şey" (Dokunmak İstiyorum) de onun fikriydi. 90'lı yıllar çok başka bir ruha sahipti, o zamanın şarkılarıyla büyüdük biz, şimdi birer birer yeniden yorumlamak çok başka bir duygu.

Eurovision şarkı yarışmasına katılmayı hiç düşündünüz mü? Böyle bir teklif gelse nasıl değerlendirirsiniz?

Yarışmaları sevmiyorum ve son derece politik buluyorum, ama Eurovision milli meselemiz olduğundan ülkemi en iyi şekilde temsil etmeyi isterim.

Müzik dışında ilgilendiğiniz, bizim bilmediğimiz bir yeteneğiniz ya da hobiniz var mı? Mesela; oyunculuk, dans, yemek yapma, resim çizme ya da mistik konular gibi...

Benim ciddi olarak takı tasarım yeteneğim var, yaptıklarımı arkadaşlarıma hediye ediyorum. Önümüzdeki zamanlarda yaptığım tasarımları öğretmek amacıyla, Mimar Sinan Üniversitesi Harun Kolçak stüdyoda, öğrencilerle ve merak eden herkesle paylaşacağım için çok mutluyum.