Menü
Yeni Albüm : "Assolistler" geri döndü!
07 Ekim 2006 Cumartesi - 22:41 GMT
Assolistler

Göz kamaştıran assolistler ve hafızalara kazınmış şarkıları, Ossi Müzik etiketiyle çıkan "ASSOLİSTLER" albümüyle geri dönüyor... İşlemeli, payetli, otrişli kostümleri, takma kirpikleri, kabarık saçları, ağır makyajları... Sadece güzellikleri ile değil, sahne üzerindeki duruşları, yürüyüşleri ve tavırlarıyla da yıllar boyu hepimizi kendilerine hayran bıraktılar. Hepsi usta birer alaturka yorumcusuydu.

Onlar şarkı söylerken nefesler tutulur, salonda çıt çıkmaz, garsonlar servis yapmaz, konuklar yemek yemezdi. Gazino neonlarının en tepesine hep onların adı yazılırdı. O zamanlar "Şu gazinoya ya da bu müzikhole" değil, "Emel'e, Seçil'e, Abacı'ya gidelim," denirdi.

Onlar, assolistlerdi...

Ve unutulmaz assolistler bu albümle geri dönüyorlar!

Popüler müzik tarihinin sesli arşivine Ossi Müzik tarafından eklenen son halka, "ASSOLİSTLER" adını taşıyor. Bu albümde Muazzez Abacı, Emel Sayın, Seçil Heper, Yüksel Uzel ve Mediha Şen Sancakoğlu, alaturka müziğin en güzel örnekleriyle bizi gazinoların ihtişamlı günlerine geri götürüyor, hafızalarımızı tazeliyor.

Maksim, Bebek Belediye, Gar, Çakıl, Stardust ve daha niceleri... 60'lı, 70'li ve 80'li yıllar boyunca eğlence kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuş gazinolar, her biri son derece usta birer yorumcu ve bir o kadar da alımlı alaturka şarkıcılarını 'Assolist' kimliğiyle karşımıza çıkarırdı. Haftanın her gecesi, bazı günler matine-suare çalışan gazinolar dolup dolup boşalırken, kalabalık kadroların en kıdemlisi hep assolistler oldu. Çarşambaları "Hanımlara-Bayanlara", Pazarları "Umuma" matineler dahil, sahneye en son onlar çıkar, en uzun programı onlar yapar, kuliste en büyük ve en konforlu oda onlara tahsis edilirdi. Gazino ilanlarında ismi en tepeye kocaman harflerle yazılan, afişlerde resmi en büyük basılan hep onlar olurdu.

Popüler alaturka müziğimizin, "Duydum ki Unutmuşsun", "Affetmem Asla Seni", "Sarsam Seni Gül Dudaklım", "Mehtaplı Gecelerde" ve "Kadehinde Zehir Olsa" gibi, birbirinden eşsiz 13 şarkısı var bu albümde. Üstelik şarkıların tamamı ilk kaydedildikleri haliyle, yani orijinal versiyonlarıyla yıllar sonra ilk kez CD/kaset formatında yayınlanıyor.

Bu albümde kimler yok ki:

Şarkı söyleme tekniğiyle Türk müziğinde ekol olmayı başarmış birkaç isimden biri olan Muazzez Abacı; sahne tavırları bugün dahi bir çok şarkıcıya ilham kaynağı olmuş Emel Sayın, sahnelere erken dönemde veda etmelerine rağmen sahne adabıyla gönüllerde taht kurmayı başarmış Seçil Heper ve Yüksel Uzel ile Türk müziğinin kilometre taşları arasında sayılan bir usta, billur sesli Mediha Şen Sancakoğlu.

Ossi Müzik tarafından yayınlanan albümün prodüktörlüğünü, Radyo D'de yıllardır sürdürdüğü programlarıyla Türk popunun kayıp tarihini gün ışığına çıkaran Hakan Eren yapıyor. Orijinal plak kayıtları Bora Ebeoğlu ve Hakan Eren tarafından dijital ortama aktarılarak meydana gelen albümün kapak tasarımı ise Nazlı Ongan'a ait.

Gazino günlerinin göz kamaştıran yıldızlarıyla yeniden buluşuyoruz. Eğlenmek için değil, müzik dinlemek için gidilen gazinolar artık tarihe karışmış sayfalarda yer alsa da, alaturkanın yaşayan büyük yorumcuları ve tadına doyulmayan şarkıları, bu albüm sayesinde dinleyicilerle buluşacak.

ŞARKI LİSTESİ

1-KADEHİNDE ZEHİR OLSA - EMEL SAYIN (1974)
Söz: H.Münir Ebcioğlu
Müzik: Erol Sayan

2-AYRILIK ATEŞTEN BİR OK - MUAZZEZ ABACI (1982)
Söz-Müzik: Fahri Kayahan

3-CANIMIN YOLDAŞI OL - YÜKSEL UZEL (1983)
Söz-Müzik: Şükrü Tunar

4-MEHTAPLI GECELERDE - SEÇİL HEPER (1977)
Söz-Müzik:Sevim Şengül

5-DELİ GİBİ SEVDİM - EMEL SAYIN (1976)
Söz: Cengiz Tekin
Müzik: Rıfat Şanlıel

6-SARSAM SENİ - MUAZZEZ ABACI (1982)
Söz: Mustafa Sevilen
Müzik: Yıldırım Gürses

7-AFFETMEM ASLA SENİ - MEDİHA ŞEN SANCAKOĞLU (1983)
Söz: Mustafa Sevilen
Müzik: Yıldırım Gürses

8-BİLİYORSUN BİR ZAMANLAR - SEÇİL HEPER (1986)
Söz-Müzik: Alaeddin Şensoy

9-BİR GÜLÜ BİR SENİ ÖPTÜM - YÜKSEL UZEL (1983)
Söz-Müzik: Selahattin İçli

10-GÜLLER AĞLASIN - MEDİHA ŞEN SANCAKOĞLU (1983)
Söz: Mustafa Sevilen
Müzik: Yıldırım Gürses

11-DUYDUM Kİ UNUTMUŞSUN - EMEL SAYIN (1974)
Söz: H.Turgut Yarkent
Müzik: Selahattin Altınbaş

12-AKŞAM OLUR GİZLİ AĞLARIM - YÜKSEL UZEL (1983)
Söz-Müzik: Suat Sayın

13-POTPURİ - MUAZZEZ ABACI (1982)
(BAHÇEYE İNDİM-YAKINA GEL-ATIM KAÇTI-MENEKŞE KOKULU YARİM)