Menü
Müzik Haberleri : Gevende POPKOMM'da!
02 Eylül 2008 Salı - 17:29 GMT
Gevende

Yaptıkları müziklerle birbirinden farklı pek çok kesimin ilgisini çeken Gevende binlerce aday arasından dünyanın en önemli üç müzik fuarından biri olan Popkomm'a seçildi. Grup 11 Ekim Cumartesi günü Berlin'in önemli konser mekanlarından Maschinenhaus'ta bir konser verecek. Konsere uluslararası müzik sektörünün her alanından temsilciler, farklı ülkelerden festival yönetmenleri ve basın mensupları da katılacak.

Berlin'de düzenlenen Popkomm esnasında müzik fuarının yanı sıra müzik sektörüne ilişkin paneller, konferanslar ve bir de müzik festivali gerçekleştiriliyor. 8 Ekim'de başlayacak olan fuar ve konferans 10 Ekim tarihinde sonlanırken Popkomm festivali 11 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Fuara müzisyenlerden plak şirketlerine, dağıtımcılardan dijital alan yetkililerine, kültür merkezlerinden konser salonu temsilcileri, konser organizatörleri, meslek birlikleri, enstitülere kadar müzik sektörünün tüm alanlarından ve dünyanın farklı ülkelerinden bine yakın temsilci katılıyor.

Geçen yıl ziyaretçi sayısının onbeş bini geçtiği fuarda bugüne kadar Fransa, Brezilya, Almanya, İspanya partner ülkeler olmuştu. Bu yıl partner ülkenin Türkiye olduğu Popkomm'da Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de yer aldığı Türkiye'den bir kurul tarafından 15 sanatçı seçilerek Türkiye'yi temsilen konserler verecek.

Gevende'nin Popkomm'a seçilmesi süreci ise tüm bu oluşumlardan bağımsız gerçekleşti. Baykuş Müzik tarafından Nisan ayında gerçekleştirilen başvuru tüm ülkelerin sanatçıları ile birlikte Popkomm jurisi tarafından değerlendirildi.

Müzik fuarları esnasında düzenlenen konserler (showcase) dünyanın dört bir yanından binlerce müzisyenin ve müzik grubunun başvuruda bulunduğu, bu anlamda fuara katılanlarlar tarafından uluslararası alana sunulmak üzere yeni yeteneklerin keşfedildiği bir alan olarak değerlendiriliyor.

Eleştirmenlerin müziklerini "folk-rock" ya da "psychedelic folk" olarak tanımladıkları Gevende, performansları ile bugüne kadar Türkiye'de ve yurt dışında pek çok önemli müzik organizasyonunda sahne aldı. Albümleri çıkmadan önce yurt dışında konserler vermeye başlayan grup "Ev" adlı albümlerinin de çıktığı 2006 yılında İran'dan başlayarak Pakistan, Hindistan ve Nepal'e kadar yaptıkları yolculuk sırasında da gittikleri yerlerin yerel müzisyenleri ile de performanslar gerçekleştirmişti. Albümlerinin çıkmasını takiben verdikleri konserlerle dinleyici kitlesi büyüyen Gevende Türkiye'de konserlerin ve katıldıkları festivallerin yanı sıra yurt dışındaki festivallerin de ilgisini çekmeye başladı. Atina'da "Beyond Music Festival", İngiltere'de "London Pulse Music Festival" ve "Orient Express", Hollanda'da "Terschelling Oerol Festival" ve "Amsterdam Roots Festival", Portekiz'de "Planicie Mediterranica Festival" gibi festivallerde sahne alan grup ayrıca Selanik ve Atina'da da dinleyenleri tarafından organize edilen iki konser verdi.

Şarkılarında hiç bir yere ait olmayan, doğaçlama ve böylece herkesin kendi diline, kendi dünyasına dair bir şeyler bulabildiği uydurma bir dil kullanan Gevende dinledikleri müziklerden içselleştirdikleri bazı öğeleri kendi müziklerine dahil ederek sınırları olmayan müzikal bir coğrafya kuruyor. Uluslararası sanatçıların da ilgisini çeken Grup ünlü bas klarnetçi Tobias Klein ve Fransız guitarist Damien Cluzel ile bir müzik projesi de yürütüyor.