Menü
Röportaj : "Yaşasaydı, manken bozmalarına albüm yapılmazdı..."
04 Ağustos 2008 Pazartesi - 02:43 GMT
Sevda

Uzun bir aradan sonra müzik marketlere sunduğu "Hislerimin Talebesiyim" isimli ikinci albümüyle müzikseverlerle buluşan Sevda, Ahmet Erten'le Hayat Müzik'in konuğu oldu ve hakkında merak edilen, bilinmeyen yönleri paylaştı...

İlk albümünüz ardından verdiğiniz uzun aranın sonrasında yeni albümünüz ''Hislerimin Talebesiyim'' ile müzikseverlerle buluştunuz.. Önce bize albümün içeriğinden bahseder misiniz? Kimlerle çalıştınız yeni prodüksiyonunuzda? Çok fazla müzisyenle çalıştım ve tabiki hepsi birbirinden kıymetli müzisyenler. Halil koçak'ın 7 tane beste ve sözü var albümde.. ''İkili Delilik'' şarkısını tüm Türkiye Sezen Aksu ile sevdi.. Gerçekten önemli ve son derece de farklı ruha sahip bir besteci. Osman İşmen yine çok önemli bir müzisyen 3 şarkımda çalıştık. İnanılmaz bir kalite ve hava verdi, onun elinin değmesi... Tufan Taş, Hüseyin Çebişçi, Adnan Fırat, Aliço(2 şarkı )canlı performansı gerçekleştiren 60'a yakın müzisyen.. Ve tabi Erol Köse yemedi içmedi bu albüm için çalıştı sabah 5'te aklına bir şey takıldığında herkesi ayağa kaldıracak kadar :) Erman Tazegül, Ödül Erdoğan yine aranjeleriyle yer aldılar.. Hatta şirketin avukatı İsmail'in dahi çok emeği geçti. Fikirleri, tespitleri son derece önemliydi. 2 seneye yakın kıvrandık, kavga ettik, barıştık ama muhteşem efsane bir albümü ortaya çıkardık :) İçerikte şu; kalite ön planda.. Kısa zamanda para kazanmak değil uzun zaman içinde kalpleri fethetmekti amaç! Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Hem şarkıların sözlerinin bir hikayesi anlamı asaleti var hem de müzikler uzun zaman düşünülerek iyi şekilde aranje edildi. Albümü alanlar verdikleri paranın fazlasını hakediyorlar ve bizim için ne kadar değerli olduklarını onlara ucuz bir iş vermeyerek kanıtladık diye düşünüyorum :)

İlk albümünüzden bugüne uzun bir zaman dilimi geçti.. Amerika'daymışsınız bu süre zarfında.. Döndüğünüzde müzik dünyasında nasıl bir değişim gördünüz? Hem müzikal olarak hem de sektörün işleyişi anlamında bir değişim hissettiniz mi? Sanat alanında sahne dünyasında kültür seviyesinde büyük bir düşüş olduğunu gözlemledim.. Zaten yapılan karşılıklı atışmalarda bu insanların ne yazık ki örnek olmak bir yana gençleri kötü etkilemeyi daha bir üstlenmişler gibi. Kısaca çirkeflik yapıyor herkes ve bu moda olmuş gibi görünüyor. Herşey yüzeysel bir halde... Yapılan güzel işler de var ama ''toplumlar hakettikleri gibi yönetilirler'' lafı vardır ya buraya da uygulanabilir; toplumlar hakettikleri müziği alırlar. Bunu kendileri sağlarlar sonra çıkıp ucuzluktan şikayet etmemek lazım :( Şu anda hit olan insanlara bakın çoğu liseye bile gitmemiş okulu bırakmış, kısa yoldan çalışmadan hayatta kazanç elde etmeyi göze dikmiş insanlar. Ben çocuğuma ya da insanlara oku denildiğinde "Şimdi ne okuyacağım, bak okumadan da başarı elde edip ünlü olabilirim'' diyorlar. Ama ünlü olmak adam olmanı, kültürlü biri olmanı sağlamıyor :) Yapılan işler boş ve kalıcılıkları yok. 2 ay sonra miladları doluyor. Herkes kendi işini yapsın diyemeyiz; çünkü bu insanlar eğitimlerini bıraktıkları için bir meslekleri de yok ne yazık ki. Genelde küçük yerlerden gelirler, okulu bırakmışlardır, güzeldir, ben manken olayım sonra birilerini basamak yapıp albüm yaparım mantığıdır yaptıkları plan da. İşin ilginç yanı başarılı da oluyorlar :))

Türkiye'ye döndüğünüzde yeni albümünüz için tercih ettiğiniz isim Erol Köse oldu.. Çok sayıda firma ve yapımcı arasında Erol Köse Prodüksiyonu tercih etmenizin nedeni nedir? Bu işin piri Erol Köse. Zaman zaman anlamasam da kendisini (sesi olmayan insanlara neden albüm yapar mesela :) Son derece profesyonel ve düzenli çalışıyor. En ufak ayrıntıyı dahi düşünüyor. Mesela ben bir firmaya gittiğimde eğer bana demo yap getir derse büyük hata yapar çünkü karşında kendini kanıtlamış bir sanatçı duruyordur. Kimden ne isteyeceğini bilmek zorundasın. Bunlar ufak ayrıntılar ama mide bulandırır. Biriyle çalışmak istediğinde ona stüdyo zamanı verir kaydını kendin yaparsın ve ne uyar ne uymaz çalışabili rmisin vs tespit edersin işlem budur. Dünyada yapılan budur sen hala 1980'lerdeki metodu uyguluyorsan yazık sana :) Erol köse aşmış biri onu söyleyebilirim :)

''Hislerimin Talebesi''nde önceki albümünüzün prodüktörü Nilüfer ismine rastlamıyoruz.. Bu albümde kendisinin albüme herhangi bir desteği olmadı mı? O zaman patronum Nilüfer'di ve o projeyi hazırlayan kişiydi. Burdaki patronum Erol Köse. Nilüfer'in desteği o zaman içinde son derece önemliydi ama sanmıyorum ki şimdi hala onun desteğine ihtiyacım olmasını istesin. O da bunu istemezdi zaten :) Eğer desteğine ihtiyaç duyuyorsam 7 yıldır bir gram kendimi geliştirememişim demektir ve benle gurur duyacağını da sanmam. Her öğretmenin duymak istediği şey bence boynuz kulağı geçti lafı. Demiyorlarsa onun iyi bir eğitmen olmadığını düşünürler. Son derece önemli bir şarkıcı ama desteği olmamalı artık zaten olmadı da :)

Bir röportajınızda ''Onno Tunç yaşasaydı şu anda Sezen Aksu'nun yerinde olurdum'' gibi iddialı bir demeç vermişsiniz... Çok yerde yazıldı çizildi.. Bana da söz konusu demeç hayli iddialı geldiği için merak ediyorum.. Bu doğru mu? Konuya açıklık getirebilir misiniz? Sezen Aksu'nun yerinde kimse olamaz. O konumda derken de insanlar nasıl onu ailesinden biri gibi kabullendiler ondan bahsettim. Ben okula gittim eğitimi orda aldım. Sezen Aksu eğitimini Türkiye'deki en önemli müzisyenin yanında tamamladı. Düşünebiliyor musunuz Sezen Aksu'nun dile dolanmış şarkılarını Onno Tunç düzenlemeseydi introlarını yazmasaydı bu kadar içimize işler hayatımızın bir parçası olur muydu? Bu tavır, üslup Sezen Aksu'da yer eder miydi? Sanmıyorum... Evet yine beste yapardı yeteneğine kimsenin lafı olamaz ama kendisi de dahil kimse çıkıpta şunu söyleyemez ''Onno tunç'un düzenlemelerinin şarkılarımda hiç etkisi olmadı herşeyi ben yaptım''.... Sanmıyorum bunu söyleyebileceğini. Benim üstünde durduğum noktada şuydu bu kadar önemli bir müzisyenle çalışma şansım olamadı. Onun bilgisinden faydalanamadım, Sezen Aksu gibi. Bunun kötü birşey olduğunu sanmıyorum :) Onno Tunç yaşasaydı müzik dünyasındaki dengeler çok farklı olurdu uyduruk, sesi olmaya manken bozmalarına ya da popüler sevgili ile gündemde olanlara albüm yapılmaz hatta dalga geçilirdi :) Ah keşke yaşasaydı !!

Daha önce yaptığımız bir konuşmada bir yandan kitap hazırlığında olduğunuzu söylemiştiniz.. Biraz kitabın içeriğinden ve kitapla ilgili beklentilerinizden bahseder misiniz?Kitapla ilgili hiç bir beklentim yok ama şunu söyleyebilirim.. Kitap yazmak son derece zor :) Genelde aşk, erkekler, zayıflama gibi konularda popüler kimseler kitap yazıyorlar. Benimki alakasız. Bir korku romanı. Yazmaya karar vermem de açıkça şundan; çok fazla konuşuyorum, anlatacak çok şeyim var. İnsanları sıkmamak içinde aklımdaki uçuk şeyleri kitaba aktarırsam büyük bölümünü söylemiş olduğum için daha az konuşacaktım. Rahatlamış olacaktım doğal olarak. Bu yüzden başladım. Çok fazla araştırma gerekiyor hiç kolay değil gerçekten :))

Konservatuar mezunu müzisyenlerdensiniz.. Bir dönem alaylı-okullu sanatçılar tartışmaları alıp başını gitmişti.. Bu alanda eğitim almış sanatçılar haklı olarak eğitimin tartışılmaz önemimden bahsediyorlardı.. Siz de konservatuar mezunu olduğunuz için merak ediyorum bu konuya bakışınızı..? Eğitim son derece önemli. Ama eğitimsiz kişiler de var. Kulak ve duyum öyle birşey ki eğer yoksa eğitim de alsanız o bozuk duyum düzelmez. Ama varsa ortalığı yıkar geçersiniz. Sibel Can eğitimsiz, İbrahim Tatlıses eğitimsiz, Hande Yener do 'yu re' yi bilmez ama son derece başarılı şarkıcılar. Diğerlerinin öğrenmesi için artık geç ama Hande isterse en azından notayı öğrenebilir. Yaptığı işe yabancı kalmaz. Tanımları bilmesi de güzel olurdu bana kalırsa. Ajda Pekkan da eğitimsiz mesela ama Türkiye'de en sağlam söyleyen isim :) Onlar eğitim almama lüksüne sahipler :)

Peki ''alaylı'' diye tabir edilen isimlerden çizgisini, tavrını beğendiğiniz isimler var mı? Bu işin okulunu okuyunca böyle bir değerlendirme de yapabilirsiniz rahatlıkla... Yukarda da söylediğim gibi Sibel Can, Yıldız Tilbe, Hande Yener, İbrahim Tatlıses, Nilüfer, Ajda Pekkan, Sezen Aksu eğitimsiz ancak doğal yetenekler. Bu bir dili konuşup yazmayı bilmemek gibi fırsat bulunca öğrenmekte fayda var. Neden minör neden majör kaç tane minör ve majör vardır bunları bilmek lazım ama dediğim gibi onların eğitim almama lüksünü başarılarıyla hakettiler. Diğerlerini 25 sene eğitseniz de bişey olmaz :)

Yeni albümünüzün ilk klibi ''İçime İşlerken'' adlı şarkıya çekildi.. Yeni imajınızla da oldukça dikkat çekti.. Önceki albüme nazaran bu albümde görsellik daha ön planda tutulmuş gibi geldi bana.. Genelde imaj çalışmasının albümün, şarkıların ruhuna uygun olarak yapıldığı söylenir.. Sizde de şarkılarla bir bütünlük mü yaratılmaya çalışıldı? Yoo ilk albümde de görsellik ön plandaydı. Yine bikinili üstler vardı. Sadece seksi değil, masum görünüyordum. Hatta o dönem benim çektiğim klip tarzı moda bile olmuştu :) Beyaz Show'a katıldığımda büyük olay olmuştu.. Pullu taşlı bir üstle katılmıştım ve o dönemde kimse öyle birşey giymiyordu. Yine basın toplantısında da aynı şekilde taşlı bir bikini üstü gibi birşey vardı inanılmaz haber olmuştu :)Şu anda o kadar bahsi geçmiyor çünkü herkes yapıyor. Bazıları bikiniyle yaşıyor gibi hatta :)İnsanın kişiliğine göre şekilleniyor albüm doğru bir anlamda. Biz bu albüm için çok fazla şarkı seçtik demo okumalarını yaptım. Bazılarında Erol Köse'nin yorumu şuydu "Bu şarkı sen değilsin" ve onları eledik elimizde 24 tane kaldı hatta 24 şarkılık çıkarıcaktık ama sonra vazgeçtik. Yine Erol Köse'nin bir sözünü söyleyeceğim "Sadece ses değil işin içinde kimyada önemli" der..

Bu albümle birlikte 2008 yaz takviminizde belli olan konser - imza günü etkinlikleri var mı? Yaz takviminde bir takım işler ve ağırlıklı olarak radyolar var. Kışa doğru tanıtım ağırlık kazanacak. Yanlış bir dönemde çıkınca albüm tvler tatile girdi biraz sorun oldu bu. Ama eylül döneminde açığı kapatacağız :)

Kariyerinde iki albüme sahip başarılı bir yorumcusunuz... Hayatı planlı programlı mı yaşarsınız?.. Mesela bundan sonra kariyeriniz için planlarınız, beklentileriniz nelerdir..? Hiç plan yapmam. Bir gün ordaysam bir gün burdayım ve gemileri yakarım sinirlendiğim zaman. Çok fazla albüm yapmak ama bu planlı hareket ettiğim anlamına gelmesin her şey bir anda değişebilir :) Dünyanın çivisini yerinden sökeceğim :)

Sevda müzikal yaşantısı dışında, özel hayatında neler yapmaktan keyif alır...?En büyük tutkum dalmak, sonra yazmak, sonra playstation da korku ve action oyunları oynayıp bolca canavar zombi öldürmek :) korku filmi izlemek,şarkı yapmak, söz yazmak, kadın programları izlemek :) resim yapmak bu ara dans etmek ilgimi çekiyor bir müzikalde rol alacağım herşey yolunda giderse :)

Röportaj: Ahmet Erten / Hayat Müzik