Menü
Röportaj : Mine Ayman'dan Ali Güven röportajı...
28 Temmuz 2008 Pazartesi - 18:57 GMT
Ali Güven

Ali Güven, yeni albümü "Yanımda Ol"u DMC etiketiyle piyasaya sürdü. Güven, toplam 13 şarkının yer aldığı albüm için Volga Tamöz, Onur Betin, Erdem Sökmen ve Metehan Köseoğlu gibi ünlü müzisyenlerle çalıştı. Güven'e şöhret kapılarını aralayan "Yolcu" şarkısı da yeni düzenlemesiyle albümde yer aldı. Mine Ayman, Ali Güven'le yeni albümü üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdi..

Ali Güven

İlk albümünün çıktığı günden bu güne ne kadar zaman geçti ve bu süreye kaç albüm sığdırdın? 1997 yılında ilk albümüm çıkmıştı, on bir sene geçti, yeni albümümle birlikte yedi albüm sığdırdım bu yıllara.

Yeni albümünün diğer albümlerinden farkı ne? Bu albümde farklı olan, soundlarımız. Sound olarak dünya normlarını yakaladığımızı düşünüyorum...

Bu albümde dinleyicilerim dans şarkılarıyla akustik şarkıları bir arada bulabilecekler. Bu albümde club müziğine yöneldim ve çok ciddi çalışmalar sonucunda farklı bir albüm ortaya çıktı. Ayrıca bu albümde, dünyanın hiçbir yerinde kullanılmamış olan bir enstrüman kullanıldı. Tamburu elektronik olarak kullandım, elektro tamburu icat etmiş oldum. Çok yeni şeyler yaptık, çok başarılı şarkılar var yeni albümümde.

Albümün daha çok yeni, ama şimdiden “Olmaz” ve “Gözyaşım ya da Sen” adlı şarkıların kliplendi, neden aynı anda iki şarkıyla çıkmak istedin? Yaklaşık bir ay sürdü ilk klibimizin yayını, “Olmaz” sevildi zaten, arkasında çok yoğun bir şekilde gelen istek üzerine hemen bir klip çekilmesi gerekiyordu, bu yüzden bu kadar hızlı bir şekilde yeni klip çektik. “Gözyaşım ya da Sen” adlı şarkının sözü ve müziği çok etkileyici, çok kısa sürede dinleyicilerim tarafından fark edildi bu şarkı. Şarkının sözü ve müziğini Ercan Saatçi yaptı. Slow şarkının yerinin başka olduğunu düşünüyoruz, bu şarkıyı bana verdiği için çok mutluyum.

Ercan Saatçi'nin şirketi Rec by Saatchi'den çıktı yeni albümün, birlikte çalışmaya nasıl karar verdiniz? Ben albümümü hazırlamıştım, uygun bir şirket arıyordum. Ercan Saatçi ile çalışmak istedim, zaten eskiden beri tanıdığım ve güvendiğim biriydi, bir araya geldik ve anlaştık. Birlikte çok iyi işler yapacağımıza inanıyorum. Sanatçının ve müzisyenin ruh halini çok iyi biliyor, bu piyasada Ercan Saatçi gibi isimlere çok ihtiyaç var.

Ercan Saatçi de bir sanatçı, kendine bir albüm yapmayı düşünmüyor mu? Evet, düşünüyor, bu seneye özel kırk yaş albümü hazırlıyor şu günlerde. Uzun bir süre sonra, çok fazla emek vererek yeni bir albüm çıkaracak. “Kırk Yaş Kırk Şarkı” olacak albümün adı, kayıtları yurt dışında yapılıyor, müthiş bir albüm olacak. Arajmanları dinlediğiniz zaman çok etkileneceksiniz.

"Gözyaşım ya da Sen” adlı şarkıyı çok farklı söylemişsin, sebebi nedir?Bu şarkıyı tamamen Ercan Saatçi'nin istediği gibi okudum, şarkının arajmanını da kendisi yaptı zaten, bu şekilde okumamı istedi ve ortaya harika bir yorum çıktı. Duygu açısından istediğimiz gibi oldu, farklı yorumumla çok içli oldu şarkı. Bu şarkının da “Yadigar” gibi klasik olacağını düşünüyorum. Bu albümde, çıkış şarkıların dışında başka hangi şarkıların ön plana çıkacağını düşünüyorsun, tahminde bulunur musun?

“Derdime Derman” ve “Yanımda Ol” adlı şarkılar da ön plana çıkacak bence, ilerde bu şarkıların da klipleneceğini düşünüyorum. Yeni albümünde “Yolcu” adlı şarkını bir kez daha yorumlamışsın, bir önceki albümde de vardı zaten, neden bu kadar çok eski şarkını okudun? O kadar çok istek alıyoruz ki Yolcu'ya bir kez daha albüme koymak zorunda kaldık. Geçen albümde R&B versiyonunu yapmıştık, bu albümde ise dub mix ve new g. mix olarak iki ayrı versiyonu var. Benim şarkım diye söylemiyorum, ama çok büyük bir enerjisinin olduğunu düşünüyorum bu şarkının.

Web siten var mı? Hayranlarınla iletişim kuruyor musun? İnternet adresim, www.aliguven.net, sitemde “fan club” bölümümüz var. Sevenlerimle sürekli iletişim halindeyim, isteklerini ve düşüncelerini bu adresten bana iletebilirler.

Röportaj: Mine Ayman